Новини

Туристичний збір: ресурс для громади

Прес-конференція з відеотрансляцією в Інтернеті розширила межі спілкування керівників податкової служби АР Крим з платниками податків.

Останнім часом чи не найактуальнішими темами для обговорення серед представників громадськості та підприємців півострова стали питання запровадження на території АР Крим туристичного збору і проведення перевірочних заходів, запланованих податковою службою на період курортного сезону. Зважаючи на це, медіа-центром «ІРС-Крым» нещодавно було надано можливість безпосередньо поспілкуватися з керівниками ДПА в АР Крим не лише журналістам, а й бізнесменам і представникам громадських організацій.


Завдяки відеозв’язку, встановленому між медіа-центром і містами Ялтою, Євпаторією, Феодосією, Джанкоєм, аудиторії, що зібралися в курортних містах, безперервно слідкували за конструктивним діалогом між представниками ЗМІ та керівниками податкової служби півострова. Згідно із заздалегідь визначеним графіком жителі курортних міст виходили на зв’язок і в режимі он-лайн отримували на свої запитання відповіді від голови ДПА в АР Крим Володимира Охріменка, його першого заступника Сергія Крюкова, заступників голови ДПА в АР Крим Вікторії Мєшкової і Людмили Єльцової, заступника начальника УПМ ДПА в АР Крим Ігоря Дружинського.

Голова ДПА в АР Крим Володимир Охріменко детально зупинився на повноваженнях органів місцевого самоврядування щодо прийняття рішень про запровадження туристичного збору на території громади, визначення переліку податкових агентів, яким делеговано право збору коштів і перерахування їх до місцевих бюджетів. Під час прес-конференції Володимир Охріменко особливу увагу приділив питанням легалізації ринку праці як одного з найважливіших чинників забезпечення добробуту місцевої громади. «Незрозумілою є позиція громадян, які одержують заробітну плату «у конвертах». Ще незрозумілішою є позиція керівників, які взяли на себе відповідальність за цих людей і виплачують їм зарплату «у конвертах». Адже рано чи пізно доведеться виплачувати соціальні допомоги та нараховувати пенсії, — заявив головний податківець Автономії. — Тому податкова служба Криму вживає і надалі вживатиме комплекс заходів, спрямованих на захист цих громадян. Причому позитивні напрацювання очевидні — з початку року легалізовано понад 4,5 тис. найманих робітників».

Статистику, що свідчить про результативність діяльності податкових органів Криму за минулий рік (за період курортного сезону — з травня по вересень), оприлюднив заступник голови ДПА в АР Крим Сергій Крюков. Посадовець також підбив підсумки роботи щодо збору платежів за чотири місяці поточного року, зокрема, за операцією «Курорт». На думку Сергія Крюкова, збільшення надходжень у поточному році досягнуто насамперед завдяки кримським платникам податків.

«Ми орієнтуємо наших платників податків на добровільну сплату і більшість із них уже значною мірою декларують податкові зобов’язання. За підсумками I кварталу поточного року, зважаючи на те, що економічна ситуація пожвавлюється і наші кримські підприємства адаптувалися до нових економічних умов, вони задекларували зростання валових доходів на 130%. Темпи ж зростання нарахувань податку на прибуток становлять 232%», — наголосив перший заступник голови ДПА в АР Крим Сергій Крюков.

Водночас посадовець приділив увагу питанням, що безпосередньо стосуються порядку справляння туристичного збору. Доповнили й деталізували цю інформацію заступники голови ДПА в АР Крим Вікторія Мєшкова та Людмила Єльцова.

Людмила Єльцова, зокрема, констатувала: «Стала реальністю дорожня карта зі справляння туристичного збору з відпочиваючих у Криму, яка містить методичні рекомендації щодо механізму справляння збору, що є реальним ресурсом для наповнення місцевих бюджетів. Рішення про запровадження туристичного збору прийнято в 124 населених пунктах Кримського півострова, причому більшість місцевих органів влади встановили ставку збору в розмірі 1% від вартості тимчасового проживання».

«З початку року до місцевих бюджетів надійшло понад 230 тис. грн. від туристичного збору, — повідомила заступник голови ДПА в АР Крим Вікторія Мєшкова. — Саме органи місцевого самоврядування проводять організаційні заходи щодо запровадження туристичного збору, не тільки ухвалюючи рішення, а й затверджуючи необхідні для цього положення і визначаючи перелік податкових агентів. На сьогодні в Криму податковими агентами визначено 472 юридичні особи, з яких 105 працюватимуть в Ялті, 80 — в Євпаторії, 40 — у Феодосії тощо. Крім того, функції податкових агентів виконуватимуть 36 комунальних підприємств Автономії. Ці самі агенти до набрання чинності Податковим кодексом України справляли курортний збір і жодних проблем при цьому не виникало», — підсумувала Вікторія Мєшкова.

Керівники ДПА в АР Крим відповіли на численні запитання журналістів, підприємців, представників територіальних громад, посилаючись при цьому на норми Податкового кодексу України, що набрав чинності з 1 січня поточного року. Учасники прес-конференції активно цікавилися, зокрема, механізмом виявлення та залучення до оподаткування власників домоволодінь, яке використовують для розміщення відпочиваючих. Акцентуючи увагу на заходах щодо легалізації найманих працівників, керівники ДПА в АР Крим розповіли про права та повноваження працівників податкової міліції у ході проведення перевірок. «Завдання податкової міліції у складі податкових органів залишилися незмінними. Насамперед це контроль за сплатою податків, а також виявлення злочинів у сфері оподаткування та проведення оперативно-розшукової діяльності з розслідування таких злочинів. З початку поточного року вже виявлено 52 злочини. Порушено 35 кримінальних справ за ухиляння від сплати податків. Усі — в особливо великих розмірах. Задокументовано діяльність чотирьох нелегально працюючих міні-готелів», — зауважив заступник начальника УПМ ДПА в АР Крим Ігор Дружинський.

Під час прес-конференції було надано роз’яснення щодо застосування штрафних санкцій відповідно до Податкового кодексу України, особливостей в контексті чинного до 1 липня поточного року мораторію на їх застосування.


Олена НИЗОВА,
головний державний податковий інспектор відділу масово-
роз’яснювальної роботи та звернень громадян ДПА в АР Крим