Статті

Руйнуємо міфи про горілку

Факт…

Міцний градус… підроблений

Підпільний цех у м. Черкасах обладнав у власному гаражі 46-річний місцевий житель, який самостійно виготовляв водно-спиртову суміш (горілкою її назвати складно), розливав у пляшки з етикеткою «Пшенична», обклеював фальсифікованими марками акцизного податку та реалізовував за ціною 14 грн. за 1 л.


У ході обшуку приміщення працівниками податкової міліції вилучено 2,9 тис. л спирту, 334 пляшки напою на загальну суму 94 тис. грн., обладнання для кустарного виготовлення горілки та 14,7 тис. фальсифікованих марок акцизного податку.

Інший підпільний цех у м. Кам’янці в особистому домоволодінні обладнав 31-річний місцевий житель. Водно-спиртову суміш власного виробництва він реалізовував за ціною 30 грн. за 1 л. У громадянина вилучено 1,37 тис. л спирту на загальну суму 110 тис. грн. і 7 тис. грн. готівки, отриманої за вже проданий фальсифікат.

У результаті лабораторних досліджень вилученої в обох випадках водно-спиртової суміші встановлено її повну невідповідність стандартам якості, щодо виробництва горілки. За фактами порушено три кримінальні справи: дві — за частиною третьою ст. 204 Кримінального кодексу України (незаконне виготовлення товарів з неякісної сировини) та одну — за частиною першою ст. 216 Кримінального кодексу України (незаконне виготовлення, підробка та використання марок акцизного податку).


За матеріалами УПМ ДПА у Черкаській області

 

...і коментар

Надмірне вживання людиною будь-чого ніколи до добра не доводило. Навіть тоді, коли йдеться про банальну обжерливість чи прагнення якомога швидше одужати, приймаючи подвійну дозу ліків… Однак ще більшої шкоди своєму здоров’ю можна завдати, вживаючи фальсифікований продукт.


Так і у випадку, коли чимало громадян, свідомо купуючи з рук дешеву псевдогорілку, виготовлену кустарним способом, помилково вважали, що її вміст практично не відрізняється від вмісту тієї, що офіційно виробляється на лікеро-горілчаних заводах. Спростувати ці міфи та розповісти нашим читачам, у чому ж полягає реальна різниця між справжньою горілкою та дешевою підробкою, ми попросили завідувача відділу технології напоїв УкрНДІспиртбіопроду кандидата технічних наук Володимира КОВАЛЬЧУКА.

Володимир Ковальчук— Справді, чимало наших співгромадян помилково вважають, що горілка — це звичайнісінька суміш води та спирту. А якщо це так, то чи варто переплачувати в магазинах, коли можна купити з рук таку саму оковиту, але дешевшу. Досить часто за таку безпечність вони розплачуються своїм здоров’ям чи навіть життям…

Тому з усією відповідальністю стверджую, що водно-спиртову суміш у жодному разі не можна називати горілкою. Це те саме, що думати, ніби хліб — це суміш води та борошна. Скуштуйте таке місиво і побачите, що станеться з вашим шлунком. Адже тісто має спершу дозріти, пройти складний процес випічки і лише після цього отримаємо справжній хліб.

Так і етиловий спирт, розбавлений водою та доведений до 40% об., — це не горілка, а лише технологічно названа водно-спиртова суміш. Така рідина може містити різні органічні домішки — ацетони, кетони, сивушні масла та інші сполуки. Аби спиртовмісна суміш стала горілкою згідно з вимогами державних стандартів, вона проходить складні технологічні процеси очищення за допомогою спеціальних вугільних колон і колон-фільтрів кварцевого піску. Лише після ретельних лабораторних досліджень її розливають у пляшки. Цей процес відбувається, коли виготовляється класичний напій. Дорожчі та елітні марки оковитої проходять такий процес декілька разів, за рахунок чого напій набуває особливої м’якості та характерного горілчаного присмаку.

Щодо горілки з написом на етикетках «особлива», то це така сама горілка, але з додаванням настоянок різних цілющих трав і ароматних спиртів, які надають кінцевому продукту особливої вишуканості та смаку.

Отже, тепер нам відомо, чим справжня горілка відрізняється від дешевої підробки. Як же ідентифікувати якісний товар під час здійснення покупки? Про це у нашому випуску «Споживача» розповідає заступник начальника відділу протидії незаконному обігу підакцизних товарів ГУПМ ДПА України підполковник податкової міліції Віктор КІЦЕНКО.

Віктор Кіценко— Факт викриття працівниками податкової міліції підпільного виробництва горілки на Черкащині в нашій практиці не поодинокий. Останнім часом подібні випадки з фальсифікацією алкоголю було розкрито і в інших регіонах країни. Тільки з початку нинішнього року з незаконного обігу вилучено 146 тис. дал алкогольного сурогату на загальну суму 47 млн. грн., а також 0,5 млн. підроблених марок акцизного податку, якими не встигли скористатися тіньовики. І все ж імовірність натрапити на горілчаний контрафакт, на жаль, існує. На сьогодні фальсифікатом охоплено не тільки дешевий товарний сегмент, а й дорожчу групу алкогольних напоїв. Та найбільше тіньовики зазіхають на доступні за ціною марки горілки, бо вони менш захищені.

Ризик натрапити на псевдогорілку у великих підприємствах торгівлі, які зазвичай здійснюють гуртові закупівлі продукції безпосередньо у її виробників, менший.

Купуючи алкоголь, слід звертати увагу на такі важливі деталі:

  • уважно придивіться до марки акцизного податку — неодмінного атрибута алкогольних і тютюнових виробів. Відповідно до нормативних документів алкогольні напої вітчизняних виробників, навіть ті, які виготовлено під закордонні бренди, позначаються марками акцизного податку зеленого кольору, а продукція імпортного виробництва — марками фіолетового кольору. Усі вони мають захисні голографічні стрічки з чітким зображенням. Окрім того, на марках акцизного податку обов’язково стоїть дата (місяць та рік). Вони мають наскрізну нумерацію, в якій фіксуються індекс регіону України за місцезнаходженням виробника продукції, серія та окремий для кожної марки номер. Таким чином, марка акцизного податку, крім свого безпосереднього призначення як інструменту адміністрування цього виду непрямих податків, виконує ще й функцію захисту продукції від підробки;
  • зовнішній вигляд пляшки має бути охайним, без слідів клею, а корпусна та контретикетки, кольєретка — приклеєні акуратно, без перекосів. Зверніть увагу й на вміст пляшки. Рідина має бути прозорою та чистою. Наявність навіть незначного осаду чи сторонніх фракцій свідчить про фальсифіковане походження товару;
  • на сьогодні мінімальна вартість пляшки горілки (0,5 л) відповідно до нормативних документів, затверджених урядом, має бути не менше ніж 17 грн. 96 коп. Якщо ж ціна менше від зазначеної — це вже сигнал, який може свідчити про тіньове походження алкоголю;
  • не поспішайте позбуватися касового чека та зберігайте його доки не вип’єте весь алкоголь, адже за його допомогою можна відстоювати свої права як споживача у судових інстанціях, та й контролюючим органам простіше буде знайти виробника.

Пам’ятайте, що кожне підприємство торгівлі, яке реалізовує алкоголь, повинно мати на це спеціальний дозвіл — ліцензію, яку ви маєте право вимагати (якщо виникли якісь сумніви) для ознайомлення. Будьте уважними та обережними.


Юрій НОВИКОВ,
novikov@visnuk.com.ua