Новини

Працювати у правовому полі

Голова ДПА в Запорізькій області Олексій Тімарцев«Самобутній і неповторний Запорізький край не лише знаний як енергетично-металургійний центр держави, а й прославився щедрими дарами родючих земель. Примножуючи економічний потенціал регіону, працьовиті жителі області прагнуть зробити Запоріжжя заможним і процвітаючим. А податківці докладають усіх зусиль, аби втілити ці благородні наміри в життя», — стверджує голова ДПА в Запорізькій області Олексій ТІМАРЦЕВ.


— Олексію Юрійовичу, виповнився рік відтоді, як Ви очолили податкову службу одного з найпотужніших промислових регіонів України. Як змінилася в області динаміка надходжень податків і зборів упродовж цього часу? Чи є позитивні зрушення?

— Ми щоденно працюємо в напруженому режимі й досягли певних результатів. Зокрема, 2010 рік завершили з позитивними показниками, до загального фонду державного бюджету надійшло майже на мільярд гривень, або 28%, більше, ніж за попередній рік. До місцевих бюджетів — 2,8 млрд. грн., що на 400 млн. грн., або на 16,5%, перевищує минулорічні показники.

Нам вдалось утвердити й постійно підтримувати чітку тенденцію до динамічного та якісного виконання поставлених завдань і в поточному році. Так, у січні — квітні до держбюджету надійшло 1,462 млрд. грн., що становить 104,5% від виконання розрахункової бази надходжень, до місцевого — 1,13 млрд.  грн., або 110,2%.

Останнім часом спостерігається позитивна динаміка розвитку більшості галузей економіки регіону, що позначилося на обсягах надходжень двох бюджетоформуючих податків — ПДВ та податку на прибуток підприємств. Ці надходження відповідно становлять 572 та 553 млн. грн., що перевищує минулорічні відповідно на 194 та 296 млн.  грн.

— Запорізька область — один з регіонів, які утворюють фундамент індустріального та аграрного потенціалу України, що зміцнюється завдяки бюджетоутворюючим підприємствам великого бізнесу. Які форми й методи роботи використовуєте для поліпшення партнерських відносин з цією категорією платників?

— Внесок великих платників до держбюджету становить близько 60% усіх надходжень. Для більшості з них на сьогодні важливо мати надійну основу для стабільної роботи і розвитку, а для цього слід працювати з державою чесно, натомість одержуючи підтримку, повне сервісне обслуговування, послуги тощо. Відтак відносини з великими платниками ми будуємо на цілковитій довірі та усвідомленні того, що разом робимо спільну справу.

Згідно з нормами Податкового кодексу України до великих платників податків Запорізької області належать 34 підприємства — 0,08% від усіх підприємств, зареєстрованих як платники податків і зборів (юридичні особи).

У січні — квітні поточного року до Державного бюджету України цими платниками сплачено 836 млн. грн., що становить 57% від загальних надходжень до держбюджету. Порівняно з аналогічним періодом минулого року ці надходження зросли на 202 млн. грн., або на 24%. Зокрема, податку на прибуток надійшло 235 млн. грн. (питома вага — 42,5%), податку на додану вартість — 311 млн. грн. (питома вага — 54,4%).

До місцевих бюджетів великими платниками податків сплачено 319 млн. грн., що на 75 млн. грн. перевищує минулорічні фактичні надходження (питома вага — 31,5%).

— У Запорізькій області розпочато розроблення Комплексної програми підтримки малого підприємництва на 2011 — 2012 роки. Після прийняття Податкового кодексу України у представників малого й середнього бізнесу виникає чимало запитань до роботи податкової служби. У який спосіб податківці краю вирішують нагальні проблеми з цією категорією платників?

— Одним із наших першочергових завдань є налагодження партнерських відносин з платниками податків. Ми усвідомлюємо, що деякі представники малого й середнього бізнесу потребують особливої уваги з боку податківців. Втім кожен платник податків незалежно від розмірів капіталу, яким володіє, повинен дотримуватися головної вимоги — працювати у правовому полі, своєчасно і в повному обсязі сплачуючи податки. А обов’язок податківців — вчасно роз’яснити законодавчі норми та виявити тих, хто ухиляється від сплати податків.

Майже за п’ять місяців від дня набрання чинності Податковим кодексом України помітні зрушення як на шляху реалізації реформ, трансформації філософії та підходів до сплати податків, так і в обслуговуванні платників.

Важливим є проведення заходів з платниками та громадськістю з роз’яснення норм та положень Кодексу з найактуальніших питань, у тому числі щодо застосування спрощеної системи оподаткування, сплати фіксованого податку, прав та обов’язків платників тощо.

Вкрай актуальним є також застосування дієвих методів щодо оптимізації роботи, зменшення кількості перевірок бізнесу, впровадження автоматичного відшкодування ПДВ, що дає змогу чітко розмежувати добросовісних платників і ризикових, а також покращення адміністрування податків як одного із джерел підвищення рівня надходжень коштів до державної скарбниці.

— Яких заходів вживає ДПА у Запорізькій області у боротьбі з підприємствами-боржниками? Чи вдається скоригувати ситуацію щодо скорочення їх кількості?

— Як свідчить практика, борги — це справжнє замкнуте коло, в яке краще ніколи не потрапляти. Але якщо підприємство потрапило до категорії боржників, то незалежно від того, як складаються обставини, борги завжди потрібно віддавати. Це аксіома. Ті підприємства, які мають заборгованість перед державою, перебувають на особливому контролі фахівців податкової служби.

Завдяки проведеній роботі в області прослідковується чітка тенденція до зменшення розмірів податкового боргу. Так, у січні — квітні 2011 року забезпечено абсолютне скорочення податкового боргу до зведеного бюджету на 69 млн. грн., або 10,4%, до державного бюджету — на 90,5 млн. грн., або 16%. Станом на 1 травня поточного року борг відповідно становить 596 та 482 млн. грн. За цей період державними податковими органами області забезпечено надходжень до зведеного бюджету за рахунок погашення податкового боргу на суму 35 млн. грн., зокрема до держбюджету — 25 млн. грн., що майже на мільйон гривень більше, ніж за аналогічний період минулого року.

Нам вдалося забезпечити виконання завдання ДПА України зі щомісячного скорочення податкового боргу. Так, протягом чотирьох місяців поточного року податковий борг скоротився на суму 237 млн. грн., що становить 191% від доведеного планового нормативу.

Зауважу, що процес стягнення податкової заборгованості є доволі складним і трудомістким, потребує неабиякої уваги до платників. Але податківці завжди готові до діалогу з кожним платником податків, який прагне вирватися з боргових пут. Ефективними є спільні засідання робочих груп, які ми проводимо разом із керівництвом облдержадміністрації та райдержадміністрацій, куди запрошуємо боржників. Застосовуємо також інші дієві методи щодо повернення боргів державі.

— Які тенденції прослідковуються щодо вчинення податкових злочинів, чи змінився останнім часом характер порушень податкового законодавства? Які пріоритетні завдання стоять перед фахівцями підрозділів податкової міліції, аби протистояти економічним злочинцям?

— Рік у рік податкові злочини стають дедалі витонченішими, а злочинці — винахідливішими. На сьогодні порушники грають ва-банк. Вони придумують хитромудрі ланцюгові схеми ухилення від сплати податків, збитки від яких становлять тисячі, а то й мільйони гривень. Але забувають про те, що за незаконні діяння рано чи пізно доведеться відповідати. Завдання податкової міліції полягає саме у викритті таких злочинів і поверненні коштів до державної скарбниці.

У січні — квітні поточного року за матеріалами податкової міліції порушено 100 кримінальних справ, з яких 47 — за ухилення від сплати податків в особливо великих розмірах, виявлено 17 фактів необґрунтованих заявок до відшкодування ПДВ з бюджету на загальну суму 234 млн.  грн.

Припинено незаконну діяльність 23 підпільних цехів, з яких 16 — з виробництва алкогольної продукції і 7 — з виготовлення товарів народного вжитку, виявлено 31 фіктивний суб’єкт підприємницької діяльності, ліквідовано діяльність 4 конвертаційних центрів, викрито 39 фактів незаконної діяльності, пов’язаної з проведенням азартних ігор, з  вилученням 600 одиниць грального устаткування загальною вартістю 6,3 млн. грн.

Одразу наголошу, що ми не ставимо за мету порушення кримінальної справи. Спочатку вживаємо превентивних заходів. Звісно, краще, аби людина усвідомила ситуацію, що склалася з її бізнесом, і сама розрахувалася з державою. Для цього у нас є свій арсенал методів, у жодному разі не силових. Але якщо ці важелі не спрацьовують і хтось продовжує гратися із законом, тоді діємо жорстко.

— Олексію Юрійовичу, чи можете підбити підсумки кампанії «Декларування доходів — 2011». Чи вдалося податківцям регіону досягти бажаних результатів у роботі?

Станом на 4 травня поточного року доходи задекларували близько 100% громадян, які зобов’язані це зробити. В цілому по області від фізичних осіб, які не є суб’єктами господарської діяльності, подано 46 тис. декларацій, задекларована сума доходу становить 646 млн. грн. З них 36,1 тис. декларацій — з податковими зобов’язаннями. За результатами перерахунків до сплати визначено 24,7 млн. грн., з яких 20,8 млн. грн. фактично надійшло до бюджету.

Майже 27 тис. декларацій подали громадяни, які отримали доходи від продажу сільськогосподарської продукції (мають у власності земельні паї та самі вирощують і реалізують сільгосппродукцію), що на 1,3 тис. декларацій більше, ніж минулого року (23,6 тис.). Сума задекларованого доходу становить 63 млн. грн., що на 22 млн. грн. більше від минулорічного показника. За проведеними розрахунками до сплати нараховано понад 8,3 млн. грн. податку.

Нинішнього року активнішими були громадяни, які продали транспортні засоби. Від них надійшло 3,3 тис. декларацій на суму задекларованого доходу понад 17,5 млн.  грн., до сплати — 2,5 млн. грн. податку.

Досить активно громадяни декларували доходи, отримані у вигляді спадщини, а також доходи від надання в оренду нерухомого майна.

— Розкажіть, будь ласка, про форми реагування на факти корупційних діянь серед працівників податкової служби регіону і, за можливості, наведіть конкретні приклади?

— В області не припиняється діяльність, спрямована на протидію корупції в органах державної податкової служби, усунення причин та умов, що її породжують. Для нас важливо працювати на випередження, не допускаючи фактів вчинення злочинів у сфері службової діяльності працівниками податкових органів.

Так, вжито комплекс профілактичних заходів, спрямованих на усунення причин та умов, що сприяють вчиненню корупційних діянь під час службової діяльності, одним з яких є перевірка кандидатів на посади в органи ДПС. З початку року проведено 80 таких перевірок, за результатами яких стосовно 15 осіб прийнято рішення про відмову у призначенні.

За результатами проведення 52 службових перевірок керівникам органів ДПС у Запорізькій області внесено 53 подання для вжиття заходів з усунення причин та умов, що призвели до скоєння правопорушень з боку податківців. За допущені порушення до 43 працівників застосовано заходи дисциплінарного впливу, зокрема шістьох звільнено з органів державної податкової служби. Про неприпустимість скоєння дій, які межують з протиправними, 75 працівникам винесено офіційні застереження. За чотири місяці поточного року стосовно працівників податкової служби Запорізької області порушено 8 кримінальних справ. У колективах податкової служби проведено 162 бесіди та лекції на антикорупційну тематику.

Особливу увагу приділяємо заходам, вжитим для перевірки повідомлень, звернень, заяв громадян щодо незаконних дій працівників органів ДПС з метою захисту законних прав та інтересів громадян і своєчасного реагування на проблемні питання. Запевняю вас, що жодна із скарг, яка надійшла до податкової служби регіону, не залишилася поза увагою.

— Нещодавно в Запоріжжі відбулося нагородження переможців обласного рейтингу Всеукраїнської акції «Сумлінні платники податків—2010». Як на Ваш погляд, чи матимуть подібні акції вплив на зростання рівня добровільної сплати податків у регіоні і в державі в цілому?

— Конкурс, організований Асоціацією платників податків України за сприяння Державної податкової служби України, на такому рівні проведено вперше. Активну участь у ньому взяли й запорізькі представники бізнесу.

Нинішнього року переможцями першого туру Всеукраїнського рейтингу «Сумлінні платники податків — 2010» у Запорізькій області у п’яти номінаціях представників великого, середнього та малого бізнесу стали 32 підприємства, якими пишається наша область. Переконаний, на Запоріжжі зростатиме кількість платників, свідомих того, що держава і бізнес мають спільну мету, які сумлінно працюють у правовому полі.


Розмову вела Оксана КОВАЛЕНКО,
начальник прес-служби ДПА у Запорізькій області