Юридична практика

Інвестиції та державна підтримка мають бути спрямовані на тих, хто здатен застосувати їх на користь державі

Представники агропромислового комплексу Одеської, Вінницької, Херсонської, Миколаївської та Кіровоградської областей зустрілися з Головою ДПС України Олександром КЛИМЕНКОМ у м. Одесі для обговорення питання оподаткування сільгоспвиробників

Представники агропромислового комплексу Одеської, Вінницької, Херсонської, Миколаївської та Кіровоградської областей зустрілися з Головою ДПС України Олександром КЛИМЕНКОМ у м. Одесі для обговорення питання оподаткування сільгоспвиробників.


«Аграрний сектор — локомотив української економіки, — наголосив Олександр Клименко під час зустрічі з аграріями. — Відтак державна підтримка сільського господарства є запорукою підвищення інвестиційної привабливості нашої країни. Практична допомога від податкової служби вітчизняним сільгоспвиробникам полягає насамперед у пільговому режимі оподаткування. Застосування такої форми підтримки в сільському господарстві — це загальносвітова практика. Наприклад, під час зустрічі з колегами з країн СНД у Баку податківці переконалися в тому, що всі наші сусіди також підтримують своїх аграріїв, застосовуючи різні форми податкових пільгових режимів залежно від специфіки кліматичних та географічних умов. Наприклад, у Росії податкову ставку єдиного сільгоспподатку встановлено в розмірі 6%. У Білорусі з 1 січня 2012 року знижено ставку єдиного податку для виробників сільськогосподарської продукції з 2 до 1%».

Голова ДПС України переконаний, що податкова пільга має виконувати головну функцію — стимулювати розвиток галузі, а не використовуватись як засіб мінімізації податкових відрахувань. Тож держава готова підтримувати чесних і сумлінних виробників, проте неприпустимо витрачати пільгові кошти не за цільовим призначенням. «У свою чергу ми очікуємо на віддачу у вигляді реальних інвестицій у розвиток інфраструктури та оновлення обладнання, збереження потенціалу земельних ресурсів,
у підтримку і розвиток українських сіл та їхніх мешканців», — заявив головний податківець країни.

Олександр Клименко також нагадав, що в рамках спеціального режиму оподаткування вітчизняним сільгоспвиробникам минулого року залишили на розвиток нарахований ПДВ у сумі 13,2 млрд. грн. У поточному році державна підтримка за цією методикою становить 4,9 млрд. грн. Такі преференції мають 15,7 тис. платників. Водночас позитивна динаміка розвитку АПК дала змогу підвищити податкові надходження від підприємств галузі. Так, минулого року сільгоспвиробники перерахували до бюджету 20,1 млрд. грн., що на 3,2 млрд. грн. більше, ніж у 2010 р. У січні — квітні поточного року до бюджету вже сплачено 5,3 млрд. грн.

Специфіка агропромислового комплексу полягає в тому, що він залежить від багатьох чинників, зокрема погодних умов, світових цін на продукти, можливостей логістики, тобто аграрна галузь є дуже вразливою. Держава усвідомлює цей факт і вважає за необхідне підтримати її за допомогою пільгового режиму оподаткування.

«Утім є одна проблема, — зауважив Голова ДПС України. — Сільгоспвиробників часто використовують у схемах ухилення від оподаткування. Пільгові суми витрачаються не за призначенням — за нашими підрахунками, не менше ніж 20% «тіні» ховається саме в АПК. Суми ПДВ, які залишаються у сільгоспвиробників, мають витрачатися на технічне переоснащення села, впровадження інноваційних наукових технологій, придбання сільськогосподарської техніки, заходи з покращення якості грунтів. І наше спільне завдання — зробити так, щоб інвестиції та державну підтримку було спрямовано на тих, хто здатен застосувати їх на користь державі», — акцентував Олександр Клименко.

Перед керівниками територіальних відділень ДПС України було поставлено завдання провести інвентаризацію сільгосппідприємств, які користуються пільговими умовами оподаткування, щоб виявити тих, хто застосовує отримані кошти не за призначенням. Це не означає, що до кожного прийде податкова із перевіркою. На сьогодні фахівцям податкової служби вистачає аналітичних та інформаційних даних для того, щоб оцінити ступінь сумлінності платника на підставі таких критеріїв, як обсяги поставок сільгосппродукції, кількість працівників, площа сільгоспугідь.

Податкові пільги — це важлива складова державної підтримки, однак тільки за рахунок пільг ми не розбудуємо галузь і не забезпечимо її конкурентоспроможність на світовому ринку. До питання підтримки аграрного сектора необхідно підходити комплексно. З огляду на це Голова ДПС України Олександр Клименко виступив з ініціативою створити спільну робочу групу, до якої входитимуть представники ДПС України й Федерації роботодавців агропромислового комплексу та продовольства України. Експерти цієї групи працюватимуть над поліпшенням адміністрування земельного податку та вирішенням актуальних питань оподаткування аграрної галузі.