Новини

«Для розбудови партнерських відносин з платниками податків ми маємо реальний фундамент»

Як і в попередні роки, Полтавщина є одним із лідерів в Україні з наповнення державної скарбниці.

Голова ДПС у Полтавській області Володимир ЗадорожнийЗа підсумками минулого року за темпами зростання доходів місцевих бюджетів регіон посів перше місце в Україні. Голова ДПС у Полтавській області Володимир ЗАДОРОЖНИЙ переконаний, що запорукою таких здобутків є передусім новий курс на лібералізацію податкової політики, визначений керівництвом ДПС України. «Втілення в життя філософії податкового супроводу платників податків, спрямованої на сервісне обслуговування, зменшення тиску на платників податків, подальше розширення сервісних послуг для клієнтів податкової служби, — ці принципи діяльності ми не лише декларуємо. Для розбудови партнерських відносин з платниками податків ми маємо реальний фундамент», — наголосив Володимир Задорожний.


— Володимире Петровичу, на сьогодні вже час говорити про перші результати перетворень, що відбулися у процесі реформування державної податкової служби. Наскільки ефективними виявилися зміни, і в яких площинах нова стратегія діяльності податкової служби області реалізується якнайповніше?

— На мою думку, у процесі реформування податкової служби змін зазнають не лише методи роботи. Найголовніше — змінюється психологія податківців та підприємців. Поступово відходять у минуле старі традиції тиску на бізнес. А підприємці нас приємно вражають зростанням податкової грамотності й культури. День у день ми отримуємо підтвердження тому, що клієнтоорієнтована діяльність виправдовує себе, про що красномовно свідчить статистика. Ще минулого року на Полтавщині зменшилася кількість перевірок юридичних та фізичних осіб. Заплановані перевірки підприємств за п’ять місяців поточного року скоротилися майже на 40%, а кількість перевірок фізичних осіб в області зменшилася цього року на 50%.

Про ефективність системи обслуговування платників податків свідчить і той факт, що нині в області вже функціонують 16 центрів з обслуговування платників податків, що забезпечують зручні й комфортні умови для виконання податкових зобов’язань. А до кінця першого півріччя цього року такі центри діятимуть у всіх податкових органах області. Наразі за оцінками ДПС України одним із найкращих і найсучасніших є центр у головному офісі Кременчуцької ОДПІ, розташований на площі 397 м2, який об’єднує три функціональні зали. Обслуговують платників податків (а їх на обліку в інспекції налічується понад 22 тис.) 34 висококваліфікованих спеціалісти. Щодня в центрі близько 500 клієнтів своєчасно отримують якісну допомогу.

Крім того, з кінця травня поточного року розпочав діяльність підрозділ реєстрації користувачів при ДПС у Полтавській області. Відтепер платнику податків знадобиться не більше 25 хвилин, щоб безплатно отримати ключі та програмне забезпечення для подання звітності в електронному вигляді.

— На сесії Полтавської облради, відзначаючи економічні здобутки краю, губернатор Полтавщини Олександр Удовіченко наголосив, що минулого року за темпами зростання доходів місцевих бюджетів Полтавщина посіла перше місце в Україні. Чи є підстави розраховувати на те, що й нинішнього року область утримає лідерські позиції?

— За підсумками січня — травня поточного року збір платежів до бюджетів усіх рівнів становить близько 8 млрд. грн., що на 19,2%, або на 1,3 млрд. грн., перевищує минулорічні обсяги збору платежів.

До держбюджету за звітний період поточного року мобілізовано понад 6,6 млрд. грн. платежів, що перевищує минулорічний рівень надходжень на 18,5%.

За п’ять місяців поточного року до місцевих бюджетів за податками, що контролюють податкові органи області, мобілізовано понад 1,3 млрд. грн. платежів, що перевищує відповідний період минулого року на 23,5%. Збільшення надходжень забезпечено на 251,1 млн. грн. Приріст надходжень зафіксовано за всіма провідними платежами, зокрема з податку на доходи фізичних осіб — на 18,4%.

— З огляду на розвинуту промисловість, потужний агропромисловий і нафтодобувний комплекси Полтавської області, якою є динаміка надходжень податкових коштів від великих платників податків регіону?

— Однозначно, позитивною. Від великих бюджетоформуючих платників податків області до держбюджету вже надійшло 4,7 млрд. грн., або 70,2% від загальних обсягів надходжень по області.

З початку року із 40 великих платників податків Полтавщини 25 збільшили обсяги надходжень до держбюджету на загальну суму понад 1,1 млрд. грн. Найбільший приріст збору забезпечили ПАТ «Укртатнафта» — на 482,7 млн.  грн.
(у тому числі за рахунок зростання акцизного збору — на 428,7 млн. грн.), ВАТ «Полтавський ГЗК» — на 249,9 млн. грн. (у тому числі за рахунок зростання податку на прибуток — на 246,8 млн. грн.), ПАТ «Полтаваобленерго» — на 173,3 млн. грн. (у тому числі за рахунок зростання ПДВ — на 165,0 млн. грн.), ПАТ «КВБЗ» — на 69,5 млн. грн. (у тому числі за рахунок зростання податку на прибуток — на 65,3 млн. грн.).

З-поміж 40 бюджетоформуючих платників податків області чотири суб’єкти підприємницької діяльності забезпечили майже 55% надходжень до держбюджету — ПАТ «Джей Ті Інтернешнл Україна» — 25,3% (1,7 млрд. грн.), ПАТ «Укртатнафта» — 16,0% (1,1 млрд. грн.), ВАТ «Полтавський ГЗК» — 7,2% (478,2 млн. грн.) та СП «Полтавська газонафтова компанія» — 5,6% (374,2 млн.  грн.).

— Активна економічна діяльність суб’єктів підприємництва у регіоні водночас збільшує ризики ймовірних порушень податкового законодавства. Зважаючи на це, як у цілому Ви оцінюєте результати діяльності управління податкової міліції Полтавщини?

— Зауважу, що разом із такими пріоритетними завданнями, як контроль за надходженнями та витратами місцевих і державних бюджетів, протидія фіктивному підприємництву та незаконній конвертації безготівкових коштів у готівку, перед податковою міліцією на сьогодні стоять і нові, не менш актуальні. Насамперед викриття податкових злочинів у сфері новітніх технологій, припинення незаконного виведення валюти за кордон в офшори, а також виявлення схем незаконного формування та відшкодування ПДВ під час експортно-імпортних операцій.

За результатами заходів, вжитих за участю підрозділів податкової міліції ДПС у Полтавській області, протягом січня — травня 2012 р. забезпечено додаткових надходжень до зведеного бюджету України на суму 37,1 млн. грн., попереджено розкрадання 4,8 млн. грн. ПДВ, за кримінальними справами відшкодовано збитків на суму понад 6,0 млн. грн., з незаконного обігу вилучено товарно-матеріальних цінностей вартістю 20,0 млн. грн.

У сфері оподаткування викрито 58 злочинів, з яких 46 мають ознаки тяжких та особливо тяжких. Причому 27 викритих злочинів безпосередньо пов’язані з умисним ухиленням від сплати податків, у тому числі 25 — з несплатою податків в особливо великих розмірах за ознаками частини третьої ст. 212 Кримінального кодексу України.

Попереджено 14 фактів необґрунтованих заявок на відшкодування ПДВ з бюджету на суму понад 4,8 млн. грн., за якими порушено три кримінальні справи за ознаками ст. 191 Кримінального кодексу України.

З початку року працівниками податкової міліції області було задокументовано і припинено діяльність трьох груп осіб, які організували та забезпечували діяльність фіктивних конвертаційних центрів, використовуючи підприємства реального сектора економіки для незаконного формування податкового кредиту і ухилення від сплати податків. До складу цих конвертаційних центрів входило 11 фіктивних суб’єктів господарювання, створених або придбаних з метою прикриття незаконної діяльності. Завдяки заходам, вжитим підрозділами податкової міліції, встановлено 22 реально існуючих підприємства-вигодонабувачі, які скористалися послугами суб’єкта господарської діяльності з ознаками фіктивності. За результатами проведених органами ДПС в області документальних перевірок цих підприємств до сплати в бюджет донараховано близько 6,1 млн. грн. До бюджету стягнуто 1,5 млн. грн.

— До Вас як керівника податкової служби регіону надходить найповніша інформація не лише щодо порушень податкового законодавства підприємцями, а й неправомірних дій працівників податкової служби.

— Попри те, що сучасні сервіси, які надають податківці, спрямовані на мінімальний контакт інспектора з платником податків, у процесі адміністрування податків неможливо повністю усунути людський фактор. Було б занадто просто, якби у процесі реформування відбувалися миттєві зміни у свідомості всіх без винятку наших фахівців. Приміром, за п’ять місяців поточного року ми отримали від платників податків 42 скарги на неправомірні дії працівників податкової служби. За результатами їх розгляду сім податківців було притягнуто до відповідальності за допущені недоліки в роботі.

Подолати прояви корупції в органах державної податкової служби та ліквідувати перешкоди, що заважають провадити підприємницьку діяльність, покликаний сервіс «Пульс податкової». Ми цілеспрямовано ведемо роз’яснювальну роботу щодо особливостей функціонування цієї послуги. Крім того, в області безперебійно діють інформаційно-довідкові служби з питань оподаткування у містах Полтаві та Кременчуці за номером 1507. З початку року ми проводимо зустрічі з представниками бізнесу у форматі відкритого діалогу або відвертої бесіди. Ефективною та вкрай результативною є форма безпосереднього спілкування з платниками податків. Всього з початку року в області було проведено близько сотні зустрічей керівництва податкових органів області з різними категоріями платників податків, присвячених широкому спектру проблем. Особисто я провів 10 зустрічей, у яких взяли участь понад 1000 представників великого, середнього та малого бізнесу. У вирішенні багатьох проблемних питань, як з’ясувалося, можна швидко досягти компромісу. Відтак подібні заходи стануть традиційними, адже допомагають нам грамотно будувати подальшу співпрацю з платниками податків та зміцнювати партнерські зв’язки між податковою службою області та бізнесом. Свідченням цьому є і високий рівень добровільної сплати податків платниками області, який на сьогодні становить 99,3%.

— Чи маєте Ви окрім податківців соратників та однодумців у своїй роботі?

— Мені хотілося б відзначити важливу роль співпраці податкової служби області з територіальним відділенням ВГО «Асоціація платників податків України» у Полтавській області, Полтавським регіональним відділенням промисловців і підприємців, обласним об’єднанням організації роботодавців, регіональним фондом підтримки підприємництва у Полтавській області та Громадською радою, створеною при ДПС в області.

Поліпшення умов обслуговування платників податків неможливе без партнерської участі у цій справі органів виконавчої влади та місцевого самоврядування. Завдяки конструктивній співпраці податкової служби області з представниками органів місцевого самоврядування на сесіях Полтавської обласної ради та 27 сесіях міських та районних рад Полтавщини було прийнято відповідні програми дій на 2012 — 2015 рр.

Підбиваючи підсумки та окреслюючи перспективи на майбутнє, дякую усім партнерам та клієнтам податкової служби — платникам податків, яким ми сьогодні пропонуємо прозорі правила гри. Сподіваюся, бізнес-середовище відгукнеться адекватним ставленням, у свою чергу демонструючи повагу, відкритість, чесність та довіру до держави, а для кожного полтавця сплата податків стане не просто обов’язком, а й почесним волевиявленням!


Розмову вела Ірина ВОВК,
головний державний податковий

інспектор
відділу взаємодії зі ЗМІ
та громадськістю ДПС у Полтавській області