Новини

Тенденція до перевиконання

Податківці звітували про роботу з початку 2011 р., відшкодування ПДВ в автоматичному режимі та оприлюднили перші підсумки деклараційної кампанії.

Голова ДПС України Віталій ЗахарченкоПеревищення в 1,4 раза, або на 24,1 млрд. грн., — результат забезпечення протягом чотирьох місяців поточного року надходжень до зведеного бюджету по платежах, що контролюються податковими органами, порівняно з показником за аналогічний період минулого року. Такі дані озвучив Голова ДПС України Віталій ЗАХАРЧЕНКО під час нещодавньої прес-конференції на тему «Перші підсумки деклараційної кампанії. Результати роботи Державної податкової служби України за січень — квітень 2011 року. Автоматичне відшкодування ПДВ».


Автомат дає результат

Загалом у січні — квітні 2011 р. податківці мобілізували до зведеного бюджету майже 81 млрд. грн. Бюджетний розпис Мінфіну України виконано на 108,6%, додатковий ресурс становить 4,5 млрд. грн. У тому числі до державного бюджету надійшло 58,6 млрд. грн., до місцевих бюджетів — 21,9 млрд. грн.

Тільки ПДВ з початку року зібрано на суму 26,9 млрд. грн., що фактично вдвічі (на 13,7 млрд. грн.) більше, ніж за аналогічний період 2010 р. «Ми щомісяця перевиконуємо бюджетний розпис, визначений Мінфіном України, і неабиякий вплив на позитивну динаміку з мобілізації коштів у дохідній частині держбюджету мають тенденції розвитку економіки», — заявив Віталій Захарченко. Зокрема, обсяги виробництва збільшилися на 9,7%, реалізації продукції — на 34,1%, прибуток підприємств — на 20%, експорт товарів — на 46,8%.

Збільшення надходжень до бюджету спричинило і збільшення суми відшкодовуваного ПДВ. «За чотири місяці 2011 року на рахунки платників відшкодовано 12,3 млрд. грн., причому ми повертаємо не тільки суми, заявлені до відшкодування в цьому році, а й частково погашаємо заборгованість минулих періодів», — уточнив Голова ДПС України.

Щодо автоматичного відшкодування цього податку, то дедалі частіше суб’єкти господарювання відповідають критеріям, передбаченим для цього п. 19 ст. 200 Податкового кодексу України. Якщо по деклараціях за січень 2011 р. податківці відшкодували ПДВ в автоматичному режимі 24 підприємствам, то за лютий — уже 37, а за березень — 82. Вражають і суми, що повертаються на рахунки платників: спочатку вони одержали трохи менше ніж 0,5 млрд. грн., а за результатами останньої заявки — 1,2 млрд. грн. «Як бачите, система автоматичного відшкодування ПДВ працює, хоча дуже багато скепсису було з цього приводу, — підкреслив Віталій Захарченко. — В цілому ми розраховуємо на те, що підприємства прислухатимуться до рекомендацій органів ДПС, і до кінця року фактично весь бюджетний розпис ми будемо віддавати в автоматичному режимі». Головний податківець також зауважив, що відбір підприємств для автоматичного відшкодування ПДВ здійснюється спеціальним програмним забезпеченням, втручатися в роботу якого податківці не мають змоги.

Покращення податкового сервісу

Плідними з точки зору забезпечення надходжень до бюджетів усіх рівнів виявились і зусилля органів ДПС, спрямовані на детінізацію економіки, зокрема впровадження ризикоорієнтованої системи відбору платників для проведення перевірок. «Ми не перевіряємо сумлінних платників, а охоплюємо податковим контролем лише тих суб’єктів господарювання, які мають найбільше ризиків невиконання податкових зобов’язань», — повідомив Віталій Захарченко. За його словами, на сьогодні кількість контрольно-перевірочних заходів вдалося зменшити на 54%. В абсолютних цифрах це означає, що планом-графіком податкової служби на ІІ квартал 2011 р. передбачено проведення 3,2 тис. перевірок (у тому самому періоді 2010 р. — 7,1 тис.).

Активно у своїй роботі податкова почала використовувати новітні технології. Мета — насамперед підвищення якості обслуговування платників податків. «Ми запустили пілотний проект, запропонувавши платникам новий вид сервісу — горизонтальний моніторинг. Він заснований на співпраці в реальному вимірі часу: за згодою платника податківці опрацьовують інформацію про його фінансові операції і відразу вказують на ймовірні ризики, сумнівних контрагентів тощо», — розповів високопосадовець. Як наслідок, суб’єкти господарювання мають можливість відразу внести корективи до звітних документів і на ранній стадії уникнути здійснення ризикових операцій.

Згоду на участь в експерименті із запровадження нового сервісу для великих платників податків дали п’ять підприємств: ТОВ СП «Нібулон», ПІІ «Лукойл-Україна», ТОВ «Метро Кеш Енд Кері Україна», ДАЗТУ «Укрзалізниця», ВАТ «АрселорМіттал Кривий Ріг». Водночас охочих співпрацювати з податковими органами в такий спосіб стає дедалі більше. «Метод горизонтального моніторингу розраховано на великих платників податків, але після відпрацювання всіх його тонкощів ми поступово залучатимемо до проекту суб’єктів середнього і малого бізнесу», — поділився планами на майбутнє Віталій Захарченко.

Нова для України форма обслуговування платників уже застосовується в розвинутих європейських державах. Її головна перевага — подолання проблеми в зародку. «Щоб не було так, що через певний час після здійснення операції податківці вийшли на перевірку і склали акт про донарахування несплачених сум податків, а підприємець і гадки не мав про те, що колись припустився помилки, і виявився непідготовленим до раптового розлучення з коштами, які мали б бути сплачені до бюджету раніше», — пояснив Голова ДПС України.

Загалом перевірки в межах горизонтального моніторингу — річ умовна, адже зазначений сервіс передбачає проведення так званого електронного кабінетного аудиту. У перспективі ж підприємствам буде надано можливість користуватися послугами незалежного аудиту і подавати звітність до органів ДПС за результатами його проведення. «Надалі, якщо партнерські відносини з підприємствами — учасниками проекту будуть результативними, державна податкова служба взагалі відмовиться від перевірок таких підприємств — планових чи позапланових», — пообіцяв Віталій Захарченко.

Декларування: оперативна статистика

Кампанія декларування доходів за 2010 рік, що тривала до 4 травня поточного року, тільки-но завершилася, а перші підрахунки її проведення вже зроблено. Опрацьовано 40% декларацій, які подали майже 520 тис. громадян (минулого року — 515 тис.). У тому числі зобов’язані були звітувати про минулорічні статки 350 тис. платників, подали декларації для отримання податкового кредиту — близько 170 тис. осіб. «Найбільша питома вага в структурі задекларованих доходів — це доходи, отримані від продажу цінних паперів, іноземні доходи, доходи, отримані у вигляді спадщини чи подарунків, а також від продажу та оренди рухомого і нерухомого майна», — зазначив Віталій Захарченко.

Проаналізувавши декларації, податківці нарахували до сплати майже 250 млн. грн. (проти 210 млн. грн. у минулому році) та понад 110 млн. грн. до повернення від надання податкової знижки (у 2010 р. — 60 млн. грн.).

Щодо питання, яке вже за традицією найбільше цікавить журналістів і суспільство в цілому, — кількості декларантів — мільйонерів та мільярдерів, — то останніх поки що не виявлено, а дохід у сумі понад 1 млн. грн. задекларували 1100 осіб.

Після остаточного опрацювання декларацій про доходи податківці оприлюднять нову статистику — доповнену і оброблену. Як і, власне, зможуть надати оцінку тому, який ефект дало продовження в Податковому кодексі терміну декларування на місяць (нагадаємо: раніше він закінчувався 31 березня року, наступного за звітним). «Втім питання полягає не стільки в матеріальній ефективності відповідної норми Кодексу, скільки в іншому: щоб платникам було зручно подавати звітність, не виникало черг у податкових інспекціях. Адже, знову ж таки, всі наші нововведення мають на меті покращення податкового сервісу», — підсумував Голова ДПС України.


Ольга ГЕРМАНОВА,
germanova@visnuk.com.ua