Новини

Детінізація економіки сприяє створенню рівних умов для всіх учасників ринку та здоровій конкуренції

Перший заступник Голови ДПС України — начальник податкової міліції Андрій ГоловачУ складний для економіки України період зусилля працівників податкових органів спрямовані на детінізацію економіки і дають змогу утримувати функціонування системи державних фінансів на належному рівні. Результати боротьби з порушниками податкового законодавства у 2011 р. свідчать про те, що попереду — широке поле діяльності. Яким чином українські податківці збираються наповнювати бюджет, розкриваючи потенціал резервів, розповідає  Перший заступник Голови ДПС України — начальник податкової міліції Андрій ГОЛОВАЧ.


— Андрію Володимировичу, які першочергові завдання стоять перед Україною та суспільством для досягнення цієї мети?

— Насамперед Україні потрібно подолати кризові явища в економіці, не допустити подальшого зниження життєвого рівня громадян. Тому основними принципами економічної програми керівництва нашої держави визначено лібералізацію економіки, здоровий фіскальний консерватизм та захист найвразливіших верств суспільства. Президентом України та урядом взято курс на проведення вкрай необхідних, хоча й непопулярних реформ.

Минулого року розпочато реформування адміністративної, пенсійної та податкової системи. За порівняно короткий відрізок часу здійснено реорганізацію центральних органів виконавчої влади, розроблено та прийнято Податковий кодекс, якого взагалі не існувало упродовж 20 років незалежності, здійснено суттєвий доробок щодо приведення законодавства України у відповідність до міжнародних вимог.

— Ви торкнулися теми реформування податкової системи в Україні. Яким чином це здійснюватиметься?

— Слід зазначити, що проведення податкової реформи в нашій країні вкрай необхідне для поліпшення бізнес-середовища, стабілізації державних фінансів та є одним із шляхів пошуку стимулів для прискореного розвитку економіки.

Перші кроки вже зроблено. Водночас у світі спостерігається тенденція до збільшення податкового навантаження. Приміром, у Великої Британії планується збільшення ставки ПДВ з 20 до 23%. В Україні ж Податковим кодексом передбачено поступове зменшення ставки ПДВ з 20 до 17%.

Завдяки боротьбі з тіньовою економікою дохідну частину бюджету від надходження ПДВ  значно збільшено: середньомісячне нарахування цього податку у березні 2010 року становило 3,1 млрд. грн., у березні 2011 року — 6,5 млрд. грн.

Окрім того, детінізація економіки сприяє створенню рівних умов для всіх учасників ринку в Україні та здоровій конкуренції.

— Яким саме чином податкова міліція України протидіє тіньовій економіці?

— Зважаючи на те, що проблематика приховування доходів від оподаткування є лише зовнішнім проявом більш глибоких криміногенних процесів перерозподілу національного доходу на користь тіньової економіки, до структури Державної податкової служби України входять підрозділи податкової міліції, діяльність яких спрямована на боротьбу з такими негативними явищами.

Сьогодні податкова міліція — високопрофесійний правоохоронний орган, здатний реально протидіяти злочинам у економічній сфері. Сучасна система податкової міліції склалася в результаті багаторічного удосконалення чинного законодавства, відомчих нормативних актів, процедур і функцій структурних підрозділів ДПС України, відпрацювання порядку їх взаємодії, науково-методичного та інформаційно-аналітичного забезпечення їх діяльності. За час її існування було напрацьовано унікальний досвід фахівців, які спеціалізуються на проведенні кваліфікованих оперативно-слідчих дій з метою виявлення та розслідування податкових злочинів.

Так, лише в І кварталі поточного року за участю підрозділів податкової міліції у взаємодії з іншими підрозділами податкової служби за рахунок відшкодування збитків у кримінальних справах та стягнень за результатами ініційованих перевірок до бюджету спрямовано понад 0,5 млрд. грн., попереджено незаконне відшкодування ПДВ у сумі 1,5 млрд. грн., припинено незаконний обіг товарів на суму майже 300 млн. грн., із суб’єктів господарювання, які з метою ухилення від оподаткування скористались послугами так званих конвертаційних центрів, стягнуто до бюджету 80 млн. грн. несплачених податків.

За цей період податківцями викрито 1,5 тис. злочинів. Кожні дев’ять з десяти злочинів, викритих працівниками податкової міліції, — тяжкий та особливо тяжкий, більша частина з них — ухилення від сплати податків в особливо великих розмірах.

Слідчими підрозділами податкової міліції впродовж І кварталу 2011 року закінчено провадження у 391 кримінальній справі. Щодо направлених до суду кримінальних справ відшкодовано до бюджету 174 млн. грн.

— Що нині є пріоритетом в роботі податкової міліції?

— Головне завдання для нас — ліквідація підґрунтя тіньових економічних процесів та виведення активів тіньової економіки в легальний обіг.

Виходячи із цих стратегічних напрямів проведено відповідний аналіз сучасних способів і методів вчинення податкових злочинів та змінено акценти в роботі податкової міліції.

Насамперед ми зосереджені не на кількості порушених кримінальних справ, а на реальному економічному ефекті у вигляді податкових надходжень від задіяних у злочинних схемах підприємств реального сектора економіки.

Так, уже сьогодні в Україні діє ліберальна система, спрямована не на покарання за несплату податків, а на стимулювання до її сплати. Відповідно до частини четвертої ст. 212 Кримінального кодексу України особа звільняється від кримінальної відповідальності за умови добровільної сплати прихованих сум податків до моменту винесення їй обвинувачення.

Водночас нам ще багато потрібно зробити на шляху вдосконалення структури податкової міліції Державної податкової служби України, яка відповідатиме найкращим міжнародним зразкам.

Тому керівництво ДПС особливу увагу зосереджує на заходах щодо структурної реорганізації податкової міліції всіх рівнів. Заплановано суттєве скорочення чисельності центрального апарату та регіональних управлінь. Натомість передбачається укрупнення та концентрація підрозділів податкової міліції у фінансово-промислових районах із найбільшим сегментом тіньової економіки.

Зокрема, як ми побачили під час візиту до Литовської Республіки, саме за таким принципом у цій країні нещодавно відбулася реорганізація системи правоохоронних та фіскальних органів, які наразі сконцентровано у п’яти регіонах.

Втім, скорочення кількості підрозділів податкової міліції не повинно позначитися на якості. Адже, як свідчить світова практика, партнерські стосунки між владою та бізнесом складаються лише із сумлінними підприємцями, а стягувати кошти в дохід держави з операцій підприємств, які намагаються діяти у тіньовому секторі, можливо лише за використання правоохоронної функції компетентного органу.

— Нещодавно очолювана Вами делегація ДПС України перебувала з робочими візитами у Великій Британії та Литві. Чим обумовлені ці зустрічі?

— Зважаючи на те, що на сьогодні економічна злочинність набула транскордонного характеру, процеси реформування податкової служби України мають відповідати сучасним вимогам та перебувати у тісній взаємодії з компетентними органами зарубіжних країн.

Саме необхідністю налагодження плідної співпраці між компетентними органами України та країн Євросоюзу і були зумовлені наші візити до Лондона та Вільнюса.

Протягом візиту до Об’єднаного Королівства Великої Британії та Північної Ірландії делегація ДПС України вивчала досвід роботи правоохоронних підрозділів Податкової та митної служби, форми і методи боротьби зі злочинами у сфері оподаткування, обговорювалися напрями подальшої співпраці.

Було досягнуто домовленості щодо підготовки та підписання Меморандуму про порозуміння між компетентними органами про допомогу у справлянні податків відповідно до Конвенції про взаємну адміністративну допомогу в податкових справах держав — членів Ради Європи та країн — членів Організації економічного співробітництва та розвитку, що сприятиме підвищенню ефективності взаємодії між службами.


Розмову вели Сергій СТЕПАНОВИЧ,
прес-офіцер сектора по зв’язках
із громадськістю ГУПМ ДПА України
,
та
Микола ВЛАЩУК,
vlas@visnuk.com.ua

Делегація ДПС України з колегами з Податкової та митної служби Її Величності             Делегація ДПС України з колегами з Державної податкової інспекції Литовської Республіки