Офіційне видання Державної фіскальної служби України
Головна
Розширений пошук
Свіжий номер
39
жовтень 2016
Акценти номера
Податковий календар
Партнери:
27.01.2012, № 4

Не фіскальний, а партнерський супровід

Податкова служба обіцяє забезпечити іноземним інвесторам максимально прості і зручні умови ведення бізнесу в Україні.

«Працівникам податкової служби, яка є регулятором бізнес-клімату, важливо чути про проблеми, з якими стикаються підприємці щодня», — зазначив Голова ДПС України Олександр Клименко під час нещодавніх зустрічей з представниками Європейської Бізнес Асоціації та польськими інвесторами, присвячених питанням відшкодування ПДВ і включення до складу витрат збитків минулих років. Керівник відомства висловив сподівання вибудувати лінію комунікації з бізнесменами максимально ефективно,  щоб обидві сторони змогли досягнути своїх головних цілей: для підприємств це — прибутковість, для держави — належне наповнення дохідної частини бюджету.


За словами Олександра Клименка, податкова служба не проти перенесення збитків до складу квартальних витрат, хоча судова практика свідчить про протилежне. «Ми не проти перенесення збитків. Жодного листа, який це забороняє, податкова не підписала, — повідомив він. — Наша позиція полягає в тому, що потрібно передусім зважати на економічну доцільність таких збитків, їх природу». Приміром, якщо збитки пов’язані з інвестиційними процесами чи курсовими різницями, то вони мають відображатись у податковому обліку. А в ситуаціях, коли збитки компанії втричі перевищують валові доходи, зрозуміло, що збитки утворилися через тіньову економіку, тож їх формування не потрібно допускати. «Наша робота завжди була зорієнтована на пошуки економічного сенсу. Будь-яке підприємство спрямовує господарську діяльність на одержання прибутку — це логіка ведення бізнесу. І таку  саму логіку підтримує податкова служба», — наголосив Голова ДПС України.

Щодо відшкодування ПДВ Олександр Клименко констатував докорінну зміну стану справ. Так, у 2010 р. на рахунки платників податку було повернуто 24 млрд. грн., а в 2011 р. — уже 43 млрд. грн. «Одним із досягнень податкової є те, що ми припинили нарощувати поточні борги. Водночас ми визнаємо, що питання неврегульованої заборгованості з ПДВ досі існує, — зауважив головний податківець. — Я беру на себе зобов’язання протягом року повністю розрахуватися з боргами перед іноземними інвесторами і продовжити роботу зі своєчасного відшкодування ПДВ, розпочату в 2011 році». При цьому природа сум, що заявляються до відшкодування, повинна повністю виключати так званий схемний кредит, сформований в обхід законодавчих вимог.

Автоматичне відшкодування ПДВ, з приводу якого в суспільстві було багато скепсису, також продемонструвало вдалий старт: якщо в березні минулого року воно розпочалося з 526 млн. грн., то загалом за рік суб’єктам господарювання було відшкодовано 15,9 млрд. грн.

Крім того, великим досягненням відомства Олександр Клименко назвав значне зменшення кількості перевірок. Якщо в 2010 р. плановими перевірками було охоплено 23 тис. підприємств, то в 2011 р. майже наполовину менше — 12 тис. Цього року податківці обіцяють перевірити не більше ніж 8 тис. підприємств.

«Сьогодні працює ризикоорієнтована система відбору платників для проведення перевірок, яка дає змогу сумлінним платникам податків взагалі не потрапляти до переліку суб’єктів, що підлягають податковому контролю», — звернув увагу присутніх Голова ДПС України. Він закликав бізнесменів скористатися перевагами й інших додаткових сервісів, таких як горизонтальний моніторинг. У разі отримання згоди підприємства на проведення горизонтального моніторингу фахівці податкової служби в режимі он-лайн здійснюють його безкоштовний аудит і повідомляють про наявні ризики й контакти з сумнівними контрагентами.

«Основним завданням 2012 року я проголосив покращення сервісної складової роботи податкової служби, розрахованої на дотримання податкової культури і порядність самих платників», — підсумував Олександр Клименко. Він запевнив, що очолювана ним служба й надалі робитиме все для того, щоб умови ведення бізнесу в Україні були максимально простими, зручними, а найголовніше — зрозумілими.


Ольга ГЕРМАНОВА,
germanova@visnuk.com.ua