Інші податки
Тема: Історія, сьогодення та майбутне податкової служби

День працівника державної податкової служби України

Президент України Віктор ЯнуковичУ столиці відбулися урочистості з нагоди Дня працівника державної податкової служби України, в яких взяв участь Президент України Віктор Янукович. Глава держави привітав податківців з професійним святом і вручив їм державні нагороди.


Насамперед хотів би щиро привітати вас зі святом — Днем працівника державної податкової служби України!

Податківці виконують одну з найважливіших і найскладніших державних функцій — наповнюють її скарбницю.

Завдяки вашій роботі держава забезпечує повноцінну діяльність шкіл та лікарень, вузів та закладів культури, виконує свої зобов’язання щодо соціального захисту громадян.

Сьогодні податкова служба забезпечує майже дві третини доходів Зведеного бюджету України.

За 5 місяців поточного року до бюджету зібрано понад 120 млрд. грн. Це майже на 11% більше, ніж за аналогічний період минулого року.

В умовах реалізації програми економічних реформ, спрямованих на системну модернізацію країни, роль податкової служби суттєво виходить за межі звичних фіскальних функцій.

Вносяться відповідні зміни до законодавства. Ми рухаємось у напрямі спрощення взаємовідносин між податківцями та представниками бізнесу, встановлення взаємної відповідальності.

Запроваджено нову, сприятливішу модель оподаткування, обліку та звітності для суб’єктів малого підприємництва, створюються сучасні податкові стимули.

Попереду — кроки щодо поетапного зниження ставок податку на прибуток та податку на додану вартість.

Проте податкова реформа на цьому не закінчиться. Ми мусимо сформувати сучасну дієздатну податкову систему європейського зразка — як за формою, так і за суттю.

Податківець має стати справжнім партнером платників податків у важливій справі наповнення бюджету держави.

Роз’яснення, консультування, допомога у підготовці звітності мають стати за європейським принципом основною формою роботи податкової служби.

Особливо це стосується роботи з малим бізнесом, фермерськими та селянськими господарствами, фізичними особами, які мають стати надійним фундаментом нашої національної економіки.

Встановлення клімату довіри та партнерства між державою і бізнесом, податковою службою і платниками податків неможливе без подолання корупції.

Сьогодні наша спільна мета і спільне завдання — звільнити українське суспільство від «корупційного податку».

Податкова служба має стати партнером бізнесу, від цього значною мірою залежить покращення бізнес-клімату в нашій державі.

Будь-який тиск на підприємця вважаю неприпустимим і вимагаю від керівництва податкової служби, інших правоохоронних органів рішучої боротьби з подібними проявами.

Удосконалення вимагає і податкова політика. Вона має стати органічною складовою модернізації країни та подальшого економічного зростання.

Хочу наголосити на кількох ключових проблемах, від вирішення яких залежить ефективність модернізаційних змін.

По-перше, в умовах кризи необхідно стимулювати розвиток реального сектора економіки. Ефективна промислова політика, розвиток внутрішнього ринку, створення нової інфраструктури країни, зміцнення підприємництва стануть основою нашої відповіді на виклики глобальної кризи.

Для досягнення цієї мети потрібно продовжити роботу щодо зміцнення стимулюючої функції податкової системи. Мають бути розроблені та запроваджені прозорі, контрольовані, легкодоступні, проте з жорстким контролем за цільовим використанням, податкові стимули для створення нових робочих місць, інвестування в депресивні території, інноваційної діяльності.

По-друге, нагальним є практичне втілення принципу соціальної справедливості.

Світ сьогодні активно застосовує податкові важелі для зменшення соціального розшарування громадян.

У Податковому кодексі зроблено перший крок у напрямі диференціації ставки податку на доходи фізичних осіб. Однак переконаний, що ситуація в Україні вимагає запровадження більш дієвих інструментів забезпечення соціальної справедливості.

На основі ґрунтовних прогнозних розрахунків варто розширити шкалу прогресивного податку. Зокрема, доцільно збільшити кількість щаблів цієї шкали, підвищивши ставку для найзаможніших громадян. А головне — слід запровадити знижену ставку для людей з низьким рівнем доходів.

У цьому ж руслі вважаю за доцільне розглянути й інші інструменти перерозподілу надвисоких доходів через податкові механізми. Йдеться, зокрема, про запровадження оподаткування товарів розкоші.

Законопроект, що регулює це питання, постійно доопрацьовується, а зараз його запровадження відкладається.

Водночас у багатьох країнах подібний податок, що відіграє антикризову роль, вже давно діє!

Ще один крок — розширення групи підакцизних товарів. Насамперед — на товари, шкідливі для здоров’я людей.

Слід наповнити реальним змістом оподаткування нерухомості. Із символічного цей податок має перетворитися на одне з основних джерел наповнення місцевих бюджетів та інструмент обмеження спекуляцій з нерухомістю.

Успішне запровадження політики модернізації також залежить від реалізації принципів сучасної моделі сталого розвитку, забезпечення суворого контролю за національними природними ресурсами, їх ефективним та економічно виправданим використанням.

На жаль, досі повною мірою не використовується потенціал оподаткування господарської діяльності, пов’язаної з експлуатацією природних ресурсів.

Між тим у країнах Євросоюзу надходження від ресурсних та екологічних податків становлять близько 4% ВВП, а в окремих країнах світу сягають 15%. У нас цей показник ледь перевищує 1% ВВП.

Ці та інші завдання, що ставить час, засвідчують, що попереду — складна й відповідальна робота. Впевнений, що ви здатні з нею впоратися.

У цей урочистий день вітаю вас із професійним святом, бажаю наснаги і творчої енергії у відповідальній праці на благо   Українського народу!


Із виступу Президента України
з нагоди Дня працівника державної
податкової служби України

Урочистості з нагоди Дня працівника державної податкової служби України