Новини

Конструктивний діалог

Податківці продовжують традицію інтерактивного спілкування з платниками.

Заступник Голови ДПС України Олександр КлименкоМинулого тижня на засіданні уряду міністерствам і відомствам було доручено зробити травень місяцем відвертого діалогу з бізнесом. Мета — щоб кожен підприємець, кожен громадянин побачили й відчули на собі, як розширюється поле економічної свободи, і водночас мали змогу внести власні пропозиції з його вдосконалення. Для податківців спілкування з платниками в такий спосіб — не новина. Першу Інтернет-конференцію, якою ДПА України спільно з ІА «ЛігаБізнесІнформ» покладено початок широкомасштабній роз’яснювальній роботі серед платників податків щодо застосування норм Податкового кодексу України, було проведено наприкінці минулого року. А 13 травня 2011 р. на прямому зв’язку з платниками був заступник Голови ДПС України Олександр КЛИМЕНКО.


Детінізація економіки як резерв бюджетних надходжень, ризикоорієнтована система відбору суб’єктів господарювання для проведення перевірок як один з інструментів виведення коштів із тіні, а також що потрібно знати платникам, щоб не потрапити до групи ризику, — такими були провідні теми Інтернет-конференції. «Основний акцент податкова служба робить на детінізації економіки. Для того щоб, з одного боку, наші дії були максимально ефективними для держави, а з іншого, сприяли розвитку нормального бізнес-середовища в Україні, нами було запущено систему раннього виявлення конвертаційно-транзитних груп, а також механізмів, інструментів, за допомогою яких здійснюється тінізація економіки», — так пояснив Олександр Клименко потребу в розробці і запровадженні ризикоорієнтованої системи.

Базується вона на економічному аналізі діяльності підприємств — платників ПДВ, який здійснюється автоматично, без втручання людського фактора. Як наслідок, до переліку підприємств, на які податківцям слід звернути пильну увагу, потрапляють менше ніж 1% від усіх зареєстрованих платників податку (а їх на сьогодні налічується 260 тис.). «Тож будь-які розмови про нібито тиск на бізнес, утиски реального сектора економіки є недоречними. Уся робота нашого відомства проходить під знаком діалогу бізнесу і влади. Але потрібно чітко усвідомлювати, що діалог — це не точка зору когось одного, він передбачає конструктивну розмову двох сторін», — наголосив заступник Голови ДПС України.

Потрапити до групи ризику суб’єкти господарювання можуть у разі, якщо вони, зокрема, зареєстровані в місцях масової реєстрації; задекларували податковий кредит, що майже дорівнює податковим зобов’язанням; не мають чітко встановленого місцезнаходження, визнані банкрутами або проходять ліквідаційну процедуру. Також ураховуються додаткові чинники: мала кількість працюючих (до п’яти осіб) і вартість основних фондів менше ніж 10 тис. грн. або фактична їх відсутність. «Розробляючи ці критерії, податкова служба виходила насамперед з економічного змісту господарських операцій. Коли, приміром, підприємство, що перебуває у процедурі банкрутства, раптом активно проводить фінансові операції, для нас пояснення тільки одне — це робиться для того, щоб, не сплачуючи податків, незабаром зникнути», — вважає Олександр Клименко.

Натомість у діяльність сумлінних платників податківці не мають наміру втручатися, поступово зменшуючи масштаби контрольно-перевірочних заходів. Фактично перевірок поменшало вже на 54%, тоді як ефективність від їх проведення зросла більше ніж в 1,2 раза. За словами високопосадовця, опрацювання звітних даних підприємств здійснюється здебільшого аналітичним шляхом — з використанням баз даних, інформаційних систем. «Вихід на перевірку податкової служби — не що інше, як документування фактів вчинення податкового злочину. Донарахування завжди боляче сприймаються, але наше завдання полягає в контролі за повнотою та своєчасністю наповнення державної скарбниці», — уточнив Олександр Клименко, порадивши підприємцям, що прагнуть дистанціюватись від податкової служби, просто дотримуватися норм законодавства.


Ольга ГЕРМАНОВА,
germanova@visnuk.com.ua