Президент України Віктор Янукович неодноразово зазначав, що успіх податкової реформи значною мірою залежить від того, наскільки сумлінно кожен податківець виконує свою роботу. Зважаючи на це, податкова служба України розробляє і здійснює кадрову політику, мета якої — формування команди професіоналів своєї справи. Досягнення поставленої мети дасть змогу забезпечити якісне обслуговування платників податків, підвищити рівень добровільної сплати податків та мінімізувати факти зволікань і корупції.
Успішне виконання ДПС України основного завдання — забезпечення необхідного рівня податкових надходжень та наповнення Державного бюджету України неможливе без комплектування її висококваліфікованими кадрами.
Організацією роботи з кадрами в ДПА України займаються Департамент персоналу та його структурні підрозділи на місцях.
Головним завданням цього Департаменту є забезпечення реалізації державної політики з питань кадрової роботи та державної служби в органах Державної податкової служби України, а саме: проведення організаційних та практичних заходів, спрямованих на оновлення персоналу, підвищення його якості.
Так, станом на 01.04.2011 р. фактична кількість керівників та спеціалістів органів ДПА України становила 57 972 працівники, з яких 14 690 (25,3%) — працівники віком до 30 років та 152 (0,3%) — ті, які досягли пенсійного віку. Із зазначеної категорії 9139 працівників мають стаж роботи в органах ДПС України до 3 років, 21 505 — від 3 до 10 років та 27 328 — понад 10 років. Повну вищу освіту мають 97,3% податківців. Плинність кадрів становить 0,8%. Укомплектованість — 97,3%.
Указом Президента України від 09.12.2010 р. № 1085/2010 «Про оптимізацію системи центральних органів виконавчої влади» утворено Державну податкову службу України шляхом реорганізації Державної податкової адміністрації України. Кабінетом Міністрів України на виконання вимог п. 7 зазначеного Указу прийнято постанову від 10.12.2010 р. № 1128 щодо скорочення чисельності державних службовців, які працюють в центральних органах виконавчої влади і підпорядкованих їм територіальних органах, не менше ніж на 30%.
Державна податкова служба України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через міністра фінансів України.
У контексті здійснюваних реформ податкової служби Голова ДПС України Віталій Захарченко не раз зазначав, що вирішальним чинником ефективної роботи податкової служби є створення цілісної системи управління персоналом, яка б забезпечувала залучення, збереження та заохочення кращих працівників. Тому підрозділами персоналу органів ДПС України здійснюється цілеспрямована робота зі збереження якісного кадрового ядра професіоналів-податківців, здатних на високому рівні забезпечити виконання завдань, визначених Президентом України.
На виконання постанови Кабінету Міністрів України від 08.12.2000 р. № 1922 «Про затвердження Положення про проведення атестації державних службовців» та наказу ДПА України від 25.10.2010 р. № 814 «Про проведення атестації працівників державної податкової служби України» в 2010 р. було проведено атестацію працівників органів ДПС.
Підлягали атестації та були атестовані 33 966 працівників органів ДПС, із них відповідають займаним посадам — 32 219, відповідають займаним посадам за певних умов — 1662, не відповідають займаним посадам — 85 працівників, з яких 76 переведено на посади з меншим обсягом роботи та 9 — звільнено з органів ДПС.
ДПА України особливу увагу приділяє гендерному питанню, вирішення якого є показником соціальної справедливості. Відсутність гендерної збалансованості призводить до ризику зниження якості та ефективності управлінських рішень, а звідси — стримування розпочатих реформ у податковій службі.
ДПА України дотримується вимог чинного законодавства щодо рівних прав жінок та чоловіків, що також передбачено Законом України «Про державну податкову службу в Україні».
Станом на 01.04.2011 р. кількість жінок в органах ДПА України становила 66,2%. У складі керівництва ДПА України жінки становлять 10%, регіональних ДПА — 24%. Посади начальників районних податкових інспекцій обіймають 30% жінок, посади заступників начальників районних податкових інспекцій — 55%.
Рівність прав жінок і чоловіків в органах державної податкової служби забезпечується і при присвоєнні спеціальних звань посадовим особам ДПС (спеціальні звання присвоюються згідно із займаними посадами та рівнем професійної кваліфікації). Жінкам надаються рівні з чоловіками можливості при отриманні винагороди за працю (її розмір визначається залежно від стажу роботи й обчислюється виходячи з посадового окладу та надбавки за спеціальне звання), підвищенні кваліфікації, пенсійному забезпеченні. При цьому жінки мають певні пільги, які дають змогу поєднувати професійну діяльність з материнством.
Одним із напрямів діяльності кадрової служби ДПС України є організація роботи з перепідготовки та підвищення кваліфікації працівників податкової служби, яка здійснюється з метою отримання умінь та знань, необхідних для ефективного вирішення поточних завдань, підвищення рівня їх професіоналізму та культури, а також здатності компетентно і відповідально виконувати функціональні обов’язки.
Основними видами підвищення кваліфікації державних службовців та посадових осіб ДПС, що забезпечують його безперервність відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 08.02.97 р. № 167 «Про затвердження Положення про систему підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації державних службовців і Положення про єдиний порядок підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації керівників державних підприємств, установ і організацій», є: навчання за професійними програмами підвищення кваліфікації; самостійне навчання (самоосвіта), зокрема участь у щорічному Всеукраїнському конкурсі «Кращий державний службовець»; стажування в органах, на які поширюється чинність Закону України «Про державну службу», а також за кордоном.
Відповідно до розпорядчих документів Кабінету Міністрів України та ДПА України протягом 2010 р. підвищили кваліфікацію 2011 працівників податкової служби України, з яких 1948 — у підвідомчих закладах післядипломної освіти та 63 — в Національній академії державного управління при Президентові України. Крім того, 50 працівників пройшли стажування у фінансових та податкових органах за кордоном.
Також у 2010 р. представника ДПА України було визнано переможцем другого туру Всеукраїнського конкурсу «Кращий державний службовець» у номінації «Кращий керівник».
Залишається гострою проблема щодо усунення передумов до вчинення працівниками органів ДПС, у том числі податкової міліції, службових проступків. Водночас чинним законодавством та розпорядчими документами ДПС України покладено персональну відповідальність на керівників усіх рівнів за стан службової дисципліни у підпорядкованих підрозділах. Так, відповідно до наказу ДПА України від 25.01.2011 р. № 87-0 «Про дотримання трудової та службової дисципліни в органах ДПС» факт вчинення працівниками органів ДПС службових проступків вважається резонансною та надзвичайною подією, і начальник несе персональну відповідальність за стан службової дисципліни.
За 2010 р. притягнуто до дисциплінарної відповідальності 5817, за І квартал 2011 р. — 1275 працівників податкової служби.
Голова ДПС України Віталій Захарченко визначив головні аспекти щодо упередження протиправних діянь працівниками податкової служби, а саме: проведення керівниками регіональних податкових органів роз’яснювально-виховної роботи серед працівників щодо недопущення зловживання службовим становищем, незаперечне виконання податківцями у службовій діяльності вимог законів України «Про державну службу», «Про державну податкову службу в Україні», Податкового кодексу України, своєчасне й об’єктивне реагування на повідомлення про протиправні дії працівників органів ДПС та надання службовим проступкам принципової оцінки.