Новини

Дедалі більше бізнесменів краю усвідомлюють, що вигідніше працювати у правовому полі

Голова ДПА у Кіровоградській області Ігор ГербіченкоНа думку голови ДПА у Кіровоградській області Ігоря ГЕРБІЧЕНКА, нові проекти, що втілюються сьогодні на Кіровоградщині в рамках масштабної програми обласної державної адміністрації «Центральний регіон — 2015», дають підстави сподіватися на появу нових резервів податкових надходжень. Потенціал аграрного сектора економіки області, вагома роль у ній промислових підприємств — ті чинники, що покликані здійснити якісний вплив на наповнення державного і місцевих бюджетів регіону.


— Ігоре Анатолійовичу, перетворення Кіровоградщини із сировинної області в регіон потужної переробки — одне з найважливіших завдань, поставлених керівниками місцевих органів влади. Його виконання, вочевидь, має позитивно вплинути і на динаміку надходжень податкових коштів. Чи можете Ви констатувати якісні зміни в цьому процесі?

— Щодо стану наповнення бюджетів усіх рівнів податкова служба Кіровоградщини стабільно перевиконує прогнозні завдання. Так, протягом перших трьох місяців нинішнього року до держбюджету регіону надійшло 168 млн. грн., що становить 135,6% надходжень відповідного періоду минулого року. Показник зростання надходжень становить 44,1 млн. грн.

Значно збільшилися й обсяги надходжень з основних бюджетоформуючих податків. Порівняно з аналогічним періодом минулого року державний бюджет додатково отримав близько 20 млн. грн. податку на прибуток підприємств та 32 млн. грн. — податку на додану вартість.

Проте деяких проблем уникнути не вдалося. До речі, переважна більшість із них — законодавчого характеру. Так, у 2011 році до доходів загального фонду держбюджету зараховується лише половина суми зборів за спеціальне використання води та надр — такі вимоги статті 29 Бюджетного кодексу України. Друга половина надходить до місцевого бюджету. В результаті державна скарбниця втратила 50% надходжень від таких потужних бюджетоформуючих підприємств, як філія «Кременчуцька ГЕС» ВАТ «Укргідроенерго» та ВАТ «Центральний гірничо-збагачувальний комбінат». А у зв’язку з реорганізацією ДАК «Хліб України» Кіровоградщина втратила такого платника, як Новоукраїнський КХП. Через це держбюджет недоотримає понад 20 млн.  грн. податків.

В області також існують проблеми з адмініструванням акцизного податку. Причина полягає в тому, що більшість виробників лікеро-горілчаної продукції Кіровоградщини працюють епізодично, під конкретне замовлення. А такий основний бюджетоформуючий платник, як Олександрійська філія ЗАТ «Оболонь», з квітня нинішнього року відповідно до вимог Податкового та Цивільного кодексів України є платником акцизного податку у СДПІ у м. Києві по роботі з великими платниками податків. У результаті скарбниця Кіровоградщини втратила близько 31 млн. грн.

Проте незважаючи на певні проблеми цього року обсяги надходжень до державного бюджету, що контролюються податковою службою Кіровоградської області, збільшилися у півтора раза.

— Чи не позначилися втрати, про які Ви щойно згадали, на стані надходжень до місцевих бюджетів?

— Ми традиційно виконуємо і перевиконуємо прогнозні показники місцевих бюджетів. Не став винятком і рік нинішній. Так, за січень — березень до місцевого бюджету надійшло 268,8 млн. грн., що становить 113,4% від завдання. Приріст надходжень у І кварталі порівняно з відповідним періодом минулого року становить 48,8 млн. грн., або 22,2%. Такого результату вдалося досягти завдяки додатковим надходженням податку на доходи фізичних осіб на суму 16,4 млн. грн. та плати за землю — 6,6 млн. грн. Водночас ми докладаємо усіх зусиль, щоб суми податків, перераховані до місцевих бюджетів, дедалі зростали, адже для забезпечення соціально-економічного розвитку регіону необхідні додаткові вливання грошових ресурсів.

— Кіровоградська область за своєю специфікою — переважно агропромисловий регіон. За статистикою близько 37% валового суспільного продукту області припадає на сiльське господарство. Яким є внесок до бюджету підприємств цієї галузі? В цілому які галузі економіки регіону є лідерами щодо наповнення скарбниці?

— Завдяки підприємствам агропромислового комплексу протягом I кварталу до зведеного бюджету надійшло 43,5 млн. грн. Це не так багато, як хотілося б, але поки що вітчизняне сільське господарство не назвеш надприбутковим видом діяльності. Однією з провідних галузей Кіровоградської області, на яку припадає 20,7% валового суспільного продукту, є промисловість. Суб’єкти господарювання, зайняті у цій сфері, вже сплатили до бюджету 156,3 млн. грн. До речі, особливу роль у промисловості області відіграють харчова галузь, на яку припадає 39% від загальних обсягів промислового виробництва, а також машинобудування та металообробка, виробництво будівельних матеріалів, електроенергетика.

— Збільшення виробництва атомної електроенергії є одним із пріоритетних напрямів економічного розвитку держави. Які сподівання у Вас як у головного податківця краю пов’язані з реалізацією цього проекту, адже більшість уранових родовищ знаходиться саме на території Кіровоградщини?

— Керівництво області на чолі з головою облдержадміністрації Сергієм Ларіним досягло попередньої домовленості з Державним концерном «Ядерне паливо» про будівництво заводу з виробництва ядерного палива в селищі Смоліному Маловисківського району Кіровоградської області. Вибір саме цього населеного пункту зумовлено тим, що поблизу знаходиться найпотужніше в Європі Новокостянтинівське родовище уранових руд. За попередніми прогнозами вчених, урану в ньому вистачить на кілька століть. Планується, що на повну потужність видобутку Новокостянтинівська шахта вийде у 2015 році.

Введення ж в експлуатацію такого заводу на території Кіровоградщини дасть змогу не лише створити власне сучасне виробництво ядерного палива та підвищити рівень енергетичної безпеки країни, а й сприятиме істотному збільшенню надходжень до обласного і місцевих бюджетів, залученню додаткових інвестицій в економіку регіону, створенню тисячі нових робочих місць. Усе це відкриває перспективи для подальшого розвитку області.

— На одній з апаратних нарад облдержадміністрації Ви оприлюднили статистику, згідно з якою понад 30% економіки Кіровоградщини перебуває «в тіні», і назвали ситуацію загрозливою. Яких заходів вживають податківці краю для зменшення цих загроз?

— Економічні аналітики різних шкіл одностайні в тому, що «в тіні» перебуває значна частина української економіки. Тобто велика кількість підприємців отримує чималі прибутки, жодної копійки не сплачуючи до бюджету. Кіровоградщина — не виняток.

Нове керівництво ДПА України чітко визначило пріоритети діяльності податкової служби. І одним з головних завдань є безкомпромісна боротьба з тіньовою економікою. Так, протягом поточного року працівники податкової міліції області в ході проведення оперативно-розшукових заходів викрили 24 злочини економічної спрямованості, 22 з яких належить до категорії тяжких та особливо тяжких. Завдані збитки за кримінальними справами, що перебувають у провадженні, становлять 12,7 млн. грн. Я переконаний, що це лише невелика частина тіньових коштів.

Приміром, тільки орієнтовна вартість вилучених товарно-матеріальних цінностей в одного з жителів Олександрії, який труїв своїх земляків горілкою власного виробництва, становить 150,2 тис. грн. Експертизою встановлено, що виготовлена ним продукція є небезпечною для вживання і становить загрозу для здоров’я і навіть життя людини. Тепер на порушника закону чекає ув’язнення терміном від 5 до 10 років. А «підприємець» з Гайворона підробляв посівний матеріал зернових культур, який видавав за продукцію торгових марок відомих світових брендів. Виготовляв він його за допомогою звичайної фарби та пульверизатора. Чимало жителів області, причому не тільки Кіровоградської, придбали таке насіння, вважаючи, що купують елітні сорти насіннєвих культур! Можете уявити, який урожай вони б отримали.

Наведу ще один промовистий факт. Податкові міліціонери викрили діяльність конвертаційного центру, за допомогою якого упродовж 2005–2009 років кіровоградські махінатори незаконно зняли та перевели в готівку по чеках з кас кіровоградських відділень банківських установ 35,3 млн. грн. Причому допомагали отримувати готівку працівники банків, за що й відповідатимуть тепер перед законом. Після розслідування кримінальну справу розглядатиме суд.

— Нещодавно завершилася кампанія декларування громадянами доходів, отриманих у 2010 році. Чи можна попередньо підсумувати, які категорії громадян в області звітують найактивніше?

— За оперативними даними, до податкових органів Кіровоградської області громадянами вже подано 31098 декларацій про доходи, з яких 29317 — обов’язкового характеру. Найактивніше перед державою звітують громадяни, які одноосібно обробляють земельні частки (паї) та минулого року отримували доходи від продажу сільськогосподарської продукції. До податкових органів області вже надійшло 22323 декларації від згаданої категорії громадян. 2437 місцевих жителів задекларували доходи, отримані від продажу рухомого майна (транспортних засобів), 1775 — доходи від спадщини та дарування від осіб, які не є членами сім’ї першого ступеня споріднення. Жителі Кіровоградщини також задекларували іноземні доходи, ті, що були отримані від надання в оренду та продажу нерухомості, реалізації інвестиційних активів, риборозведення тощо.

За попередніми даними, від декларування громадянами доходів до бюджету надійшло 9,6 млн.  грн. податку на доходи фізичних осіб.

— Предметом особливої уваги структур виконавчої влади Кіровоградщини є наведення ладу на ринку праці, зокрема легалізація робочих місць, боротьба з виплатою зарплат «у конвертах». Чи є позитивні результати в діяльності податківців Кіровоградщини, спрямованій на протидію порушенням трудового і, відповідно, податкового законодавства?

— Цей напрям є одним із пріоритетів у роботі податкової служби області. Так, за результатами проведених обстежень та фіскальних методів контролю протягом січня—квітня нинішнього року податківці Кіровоградщини виявили 702 випадки використання праці найманих працівників без укладання трудових угод та сплати податків. А щодо восьми злочинів, пов’язаних з використанням необлікованої робочої сили, порушено кримінальні справи.

Зокрема, робоча група під час чергового рейду обстежила територію місцевого товариства з обмеженою відповідальністю. В результаті виявили 16 найманих працівників, які працювали без належного оформлення. Всі вони займалися виробництвом сировини для опалення камінів. А в ході проведення позапланової документальної перевірки підприємця, який здійснює пасажирські перевезення, податківці виявили, що без належного оформлення трудових відносин у нього працювали 19 місцевих жителів. У цілому за результатами проведених перевірок платниками податків — порушниками трудового та податкового законодавства до бюджету сплачено 43,5 тис. грн.

— Наскільки змінився стан справ у регіоні щодо адміністрування ПДВ з набранням чинності Податковим кодексом?

— У Податковому кодексі чітко виписано порядок адміністрування податку на додану вартість. Відтепер закон не допускає двозначності, тому у підприємств більше немає можливості безпідставно претендувати на бюджетне відшкодування. До того ж ми спостерігаємо зростання рівня культури у платників податків краю. Дедалі більше бізнесменів усвідомлюють, що значно вигідніше працювати у правовому полі. Хоча у поточному році податківці запобігли незаконному відшкодуванню коштів на суму близько 20 млн. грн. із заявлених 125 млн. грн. Однак зауважу, що порушення, виявлені під час контролю за сплатою та відшкодуванням ПДВ, стосуються минулих податкових періодів. Загалом вважаю, що ситуація з незаконним відшкодуванням ПДВ вже стала історією.

Сумлінні платники, які відповідають визначеним критеріям, отримуватимуть відшкодування автоматично, решта — ретельно перевірятимуться фахівцями податкової служби. До речі, з-поміж 24 підприємств із 14 регіонів України, які отримали право на автоматичне відшкодування ПДВ, є одне кіровоградське — ПpАТ «Гідросила АПМ». Сподіваюся, коло кандидатів на здобуття права на автоматичне відшкодування ПДВ постійно зростатиме. Так, у перспективі ще два підприємства Кіровоградщини до 1 червня цього року згідно з визначеними критеріями можуть отримати право на автоматичне відшкодування ПДВ.


Розмову вів Сергій КОПОТІЄНКО,
головний державний податковий інспектор відділу
масово-роз'яснювальної роботи та звернень громадян
ДПА у Кіровоградській області