Новини

Перспективи сумлінних

ДПС України планує у 2011 р. провести експеримент із впровадження методу горизонтального моніторингу на базі кількох великих платників податків, які належать до сумлінних.

Голова ДПС України Віталій ЗахарченкоГолова ДПС України Віталій ЗАХАРЧЕНКО презентував представникам великих платників податків, Асоціації платників податків України, Європейської Бізнес Асоціації, Аудиторської палати України, Федерації професійних бухгалтерів і аудиторів України концепцію нового сервісу податківців.


Горизонтальний моніторинг передбачає укладання між великим платником податків та органом ДПС індивідуальних угод, в яких буде закріплено взаємні зобов’язання сторін.

Участь у програмі суттєво мінімізує втручання податківців у поточну діяльність, зменшує зустрічні перевірки (звірки), дає можливість отримання автоматичного бюджетного відшкодування ПДВ і визнання податковим органом аудиторських висновків компаній, які відповідають критеріям, визначеним ДПС, взамін на відкритість платника перед податковою. 

Втім метод, який здобув визнання у світовій практиці, вимагає від кожного учасника довіри, прозорості й порозуміння. Чи готові платники податків відгукнутися на пропозицію ДПС?

Сервісні реформи

Раніше керівництво податкової служби неодноразово заявляло про наміри вдосконалити обслуговування великих платників податків. З прийняттям Податкового кодексу України розпочато процес реформування податкової системи, що є складовою частиною Національної програми економічних реформ на 2010 — 2014 рр., затвердженої Комітетом з економічних реформ при Президентові України, зазначають у податковому відомстві.

Одним із головних завдань цієї реформи є, зокрема, побудова повноцінних партнерських відносин податкових органів із платниками податків, зменшення фіскального тиску на сумлінних платників, створення необтяжливої для них та ефективної для бюджету системи адміністрування податків.

Наразі податківці впроваджують нові сервісні підходи з використанням горизонтального моніторингу.

Як свідчить світовий досвід, такий моніторинг має значні переваги. Йдеться про підвищення рівня довіри до податкових документів платника податків з боку податкових органів, зменшення кількості перевірок та їх тривалості. Завдяки взаємному постійному моніторингу податкових ризиків зменшується адміністративне та виконавче навантаження на платників податків при виконанні обов’язкових податкових процедур. Крім того, усуваються перешкоди у діяльності платника завдяки запровадженню електронних процедур адміністрування та мінімізації суб’єктивного людського фактору.

Цей метод застосовуватиметься до тих великих платників податків, які мають бюджетоформуюче значення для держави та високий ступінь податкової надійності. При цьому перевірка звітності таких платників здійснюватиметься незалежною аудиторською компанією. Для реалізації пілотних проектів було створено Робочу групу, до якої увійшли працівники податкової служби, громадських об’єднань підприємців та Аудиторської палати України.

«Реалізація започаткованих кроків поступово змінить позицію органів ДПС щодо платників податків і не лише сприятиме налагодженню податковою службою взаємовідносин з великими платниками податків, а й спонукатиме їх сумлінно виконувати обов’язки з нарахування та сплати податків і зборів до бюджету відповідно до вимог чинного законодавства», — зазначає Голова ДПС Віталій Захарченко.

Податківці з майбутнього

Вітчизняні податківці тривалий час вивчали і ретельно проаналізували досвід колег з Нідерландів, де горизонтальний моніторинг вперше було запроваджено Податковою та Митною адміністрацією Нідерландів ще у 2005 р. і також як експеримент за участю 13 податкових інспекцій та 20 компаній. Експеримент мав значний успіх і повністю себе виправдав.

Зі слів представника Міністерства фінансів Королівства Нідерланди Ані Маас, у 2002 р. Наукова рада з державної політики в Нідерландах опублікувала доповідь про майбутнє країни, відзначивши значні зміни розвитку суспільства, де відбувся перехід від вертикального управління державою до більш горизонтального рівня суспільних відносин, для якого характерна велика кількість громадян і незалежних організацій, готових взяти на себе відповідальність. У такому суспільстві контроль за дотриманням правових норм уряд здійснює не лише методом «вертикального» нагляду, а й за допомогою горизонтального моніторингу.

Податкова служба України розробила концепцію горизонтального моніторингу, яка передбачає готовність громадськості,  ділової еліти бути відповідальними за розвиток країни. «Горизонтальний моніторинг є наслідком змін у суспільстві, за яких у громадян зростає відповідальність за дотримання законів, — підкреслює представник Міністерства фінансів Королівства Нідерланди Аня Маас. — Горизонтальний моніторинг означає брати на себе відповідальність й очікувати того самого від інших, створення культури співробітництва, участі й, насамперед, довіри — взаємного розуміння і взаємної довіри».

Під час численних зустрічей з українськими податківцями нідерландські колеги зазначали, що суть їхнього проекту базувалася на неофіційній угоді про доброчесність, завдяки якій платники податків і податковий орган Нідерландів протягом року співпрацюють у режимі постійного спілкування з питань оподаткування та, як результат, наприкінці року платник податків подає податкову декларацію з найменшою можливою кількістю помилок та неточностей. Завдяки такій системі у податкового органу є можливість коригувати дії платника та відслідковувати сумлінність сплати ним податків.

Зрозуміло, що метод горизонтального моніторингу підходить для тих великих платників, які мають і бюджетоформуюче значення для держави, і суспільну відповідальність за розвиток країни. Чи є такі серед сучасного ділового світу України, покаже експеримент обопільної відповідальності.


Інна БАЛІЦЬКА