Статті

Кроки до зміцнення фінансових позицій

Фахівці Світового банку співпрацюють із владою в напрямі вдосконалення податкової системи  України і просування її в рейтингах ведення бізнесу.

Пабло СааведраПерші підсумки роботи підприємців у межах Податкового кодексу України свідчать, що ним внесено низку позитивних змін до їх діяльності. «Найважливішою серед цих змін є та, що нарешті все податкове законодавство консолідовано в одному документі», — прокоментував «Віснику» поточну ситуацію в економіці нашої держави координатор програм у секторі макроекономіки та подолання бідності представництва Світового банку в Україні Пабло СААВЕДРА.


На думку цієї авторитетної міжнародної організації, до норм, що сприяють активізації ведення бізнесу в Україні, належать і ті, якими передбачено поетапне зниження ставки податку на прибуток підприємств до 16% та одномоментне зниження в 2014 р. до 17% ставки ПДВ. Враховуючи те, що Податковий кодекс набрав чинності з 1 січня поточного року, говорити про більш-менш відчутну його результативність експерти наразі не поспішають. «Але ситуація була б значно кращою, якби одночасно зі згаданими положеннями було ліквідовано всі винятки, привілеї й так звані лазівки, що мають місце в Податковому кодексі», — вважає Пабло Сааведра. Це супроводжувалося б суттєвим розширенням бази оподаткування і мало б більший вплив на розвиток економіки в цілому.

Не вирішеним у Кодексі залишилося питання щодо спрощеної системи оподаткування, над чим посилено працюють фахівці Світового банку і Мінфіну України. За словами Пабло Сааведри, унормування діяльності спрощенців — дуже важливий аспект. З одного боку, малий бізнес повинен бути захищеним і мати право на точку входження в економічне життя. З іншого ж, слід налагодити систему контролю за тим, щоб спрощена система оподаткування була справедливою відносно суб’єктів господарювання, які перебувають на загальній системі оподаткування. До того ж у Податковому кодексі не передбачено інструментів, які б вирішували питання трансфертного ціноутворення, і великі корпорації користуються цим з метою зменшення своїх податкових зобов’язань, тоді як усі суб’єкти податкових відносин у державі мають чесно сплачувати до бюджету частку коштів, адекватну розвитку їх бізнесу.

Незважаючи на те що у Податковому кодексі закладено норму щодо автоматичного відшкодування ПДВ, цей процес також потребує додаткового законодавчого регулювання. «Повернення цього податку на рахунки підприємств — критичне питання для експортерів, а вони сьогодні вкрай потрібні державі, адже саме за експортерами — її економічне відновлення», — зазначив представник Світового банку. Одна з порад міжнародних експертів — переглянути критерії, визначені ст. 200 Податкового кодексу для автоматичного відшкодування ПДВ, оскільки поки що під їхні вимоги підпадає досить невелика кількість підприємств. «У короткостроковій перспективі хотілося б, щоб більшості суб’єктів господарювання податок відшкодовувався автоматично, і в цілому, на наш погляд, існує ще чималий законодавчий простір для вдосконалення податкової системи», — підкреслив Пабло Сааведра. Він додав, що швидке вирішення проблеми з адмініструванням ПДВ залежить від наявності не стільки фахівців, скільки політичної волі.

Щодо рейтингів простоти ведення бізнесу, в яких Україна «пасе задніх», то, на переконання експерта, існує принаймні декілька швидких кроків, які доцільно зробити для зміцнення її позицій на міжнародній арені. Дещо вже зроблено: зменшено кількість різноманітних дозволів, ліцензій і загалом подолано чималу відстань у напрямі дерегуляції. Кількісно податків у нашій державі з ухваленням Кодексу також поменшало: загальнодержавних — з 29 до 19, місцевих — з 14 до 4. Запровадження єдиного соціального внеску замість збору до Пенсійного фонду України та державних соціальних фондів також невдовзі дасть змогу Україні суттєво просунутися вперед. Залишається попрацювати над тим, щоб платники податків витрачали значно менше часу й зусиль на виконання податкових зобов’язань. «Розроблений Адміністрацією Президента й урядом план економічних реформ в Україні — дуже грунтовний, заснований на правильній діагностиці поточного стану справ, і Світовий банк завжди готовий до плідної співпраці в його реалізації. А головне — влада усвідомлює, що і в Податковому, і в Бюджетному кодексі існують іще ділянки, які можна й потрібно покращувати», — підсумував Пабло Сааведра.


Ольга ГЕРМАНОВА,
germanova@visnuk.com.ua