Новини

Корупція — загроза свободам і конституційним правам громадян

Голова ДПА у Донецькій області Ігор УсикЗапобігання, виявлення та припинення корупційних проявів, злочинів у сфері службової діяльності й інших правопорушень, пов’язаних із корупцією, серед працівників органів державної податкової служби регіону — основні завдання відділу внутрішньої безпеки при ДПА у Донецькій області УВБ ДПА України.


Завдання поставлено

Керівництво ДПС України поставило перед підрозділами внутрішньої безпеки завдання посилити захист податкової системи від корупції. Безумовно, такі величезні обсяги роботи одному підрозділу в окремому відомстві не виконати. Адже корупційний спрут не знає відомчих кордонів. Таким чином, організація ефективної взаємодії з усіма правоохоронними, силовими та державними структурами стала необхідністю у роботі податківців Донеччини. Працівники відділу внутрішньої безпеки повністю змінили підходи до організації та проведення оперативно-службової діяльності. І результати не забарилися.

Протистояння посилюється

За матеріалами відділу внутрішньої безпеки при ДПА у Донецькій області стосовно працівників органів ДПС і за фактами здійснення злочинів лише з початку цього року порушено 7 кримінальних справ.

Зі слів заступника начальника відділу внутрішньої безпеки при ДПА у Донецькій області Костянтина Кухтіна, 23 березня прокуратурою одного з районів м. Донецька за матеріалами ВВБ порушено кримінальну справу за ознаками злочину, передбаченого частиною другою ст. 367 Кримінального кодексу України, стосовно працівників однієї з державних податкових інспекцій регіону. Податківцями не проведено документальну невиїзну (камеральну) перевірку податкової звітності з ПДВ однієї комерційної структури, не складено акт про встановлене порушення Закону про ПДВ, що призвело до нанесення збитків Державному бюджету України на суму 650,887 тис. грн. у результаті ненарахування податкових зобов’язань.

Раніше, у січні поточного року, прокуратурою одного з районів м. Донецька за матеріалами відділу внутрішньої безпеки порушено кримінальну справу за фактом зловживання службовим становищем посадовими особами податкової інспекції. Податківці порушили законодавство, безпідставно прийнявши рішення про скасування податкового повідомлення на суму 5546 тис. грн., що завдало істотної шкоди інтересам держави.

За результатами проведення службових перевірок відділом внутрішньої безпеки до прокуратур області направлено 16 матеріалів для вжиття відповідних заходів.

Профілактика активізується

Головне в роботі відділів внутрішньої безпеки — попередити, не допустити посадового злочину — вважають працівники підрозділу. З початку року відділом внутрішньої безпеки проведено 477 профілактичних заходів, спрямованих на попередження правопорушень, пов’язаних із корупцією та злочинами у сфері службової діяльності. За результатами проведених 52 службових розслідувань і перевірок стосовно працівників податкових органів винесено 14 подань керівникам органів ДПС області щодо усунення причин і умов, які сприяли  порушенню норм законодавчих актів. За результатами розгляду таких подань до дисциплінарної відповідальності притягнуто 13 працівників, 5 держслужбовців звільнено.

Для забезпечення законних прав та інтересів громадян і юридичних осіб, своєчасного реагування на проблемні питання відділом внутрішньої безпеки перевірено 12 звернень, заяв, скарг і повідомлень про злочини, щодо яких інформацію, викладену у 8 випадках, повністю або частково підтверджено.

З метою недопущення зарахування на посади до органів ДПС у Донецькій області працівників з низькими морально-діловими якостями або таких, хто раніше, перебуваючи на державній службі, її дискредитували, працівниками відділу внутрішньої безпеки перевірено 175 кандидатів. У результаті проведених перевірок 8 громадянам відмовлено у працевлаштуванні.

ПДВ-контроль

Особлива увага на сьогодні приділяється оперативному супроводженню процесів відшкодування ПДВ, який вважається найуразливішим. Кожен факт ретельно перевіряється, адже існує безліч злочинних організацій, що використовують механізм відшкодування ПДВ.

Тому одним з найважливіших завдань податкової міліції та відділу внутрішньої безпеки стає ліквідація злочинних схем відшкодування ПДВ із використанням фіктивних експортних операцій і підприємств-мінімізаторів. Для цього вживаються заходи, спрямовані на усунення причин і умов, які можуть призвести до об’єктивних передумов прояву корупції у податковій системі. Торік завдяки цій роботі винесено 13 офіційних попереджень, попереджено безпідставне відшкодування ПДВ на суму 16,5 млн. грн.

Прокуратурою одного з районів м. Донецька за матеріалами ВВБ при ДПА у Донецькій області порушено кримінальну справу за ознаками злочину, передбаченого ст. 367 Кримінального кодексу України, за фактом службової недбалості посадових осіб державної податкової інспекції. Посадові особи ТОВ «К» подали до ДПІ податкову декларацію з ПДВ за 2010 р., у якій зазначили факт включення до складу податкового кредиту суми ПДВ від постачальника з умовним (неіснуючим) індивідуальним податковим номером — 100000000000, що свідчить про формування податкового кредиту від суб’єкта, не зареєстрованого як платник ПДВ. Посадові особи ДПІ, порушуючи нормативні та законодавчі акти, не провели невиїзну документальну (камеральну) перевірку податкової звітності ТОВ за лютий 2010 р. У результаті за даний період не було встановлено порушень Закону про ПДВ і не донараховано підприємству податок на додану вартість на суму 27,5 млн. грн., що призвело до збитків Державного бюджету України.

Зона особливої уваги

«З початку 2011 року відділом внутрішньої безпеки при ДПА у Донецькій області проведено низку організаційних і практичних заходів щодо попередження корупційних проявів у органах ДПС у Донецькій області, — зазначив голова ДПА у Донецькій області Ігор Усик. — Організовано роз’яснювальну роботу серед працівників органів державної податкової служби, а також серед громадян».

І, безумовно, під особливим контролем перебувають питання одержання хабарів працівниками податкових органів. Так, у листопаді минулого року за матеріалами працівників відділу внутрішньої безпеки прокуратурою м. Донецька було порушено кримінальну справу за ст. 368 «Одержання хабара» Кримінального кодексу України стосовно головного державного податкового ревізора-інспектора, котра на підставі направлення проводила планову виїзну перевірку фізичної особи — приватного підприємця, в ході якої виявила низку порушень чинного законодавства. Проте як державний службовець, діючи навмисно, використовуючи службове становище, всупереч інтересам служби інспектор повідомила приватного підприємця, що зможе зменшити суму штрафних санкцій за умови передання їй незаконної винагороди, чим практично примусила підприємця дати хабар. Наразі кримінальна справа перебуває на розгляді у суді.

Слід зазначити, що кримінальні справи стосовно корупціонерів доводять до суду, після чого злочинці несуть заслужене покарання. Наприклад, нещодавно Куйбишевський районний суд м. Донецька визнав правопорушника винним у скоєнні злочину, йому призначено покарання у вигляді п’яти років позбавлення волі з випробувальним строком два роки.


Віктор МАСЛОВСЬКИЙ,
начальник прес-служби
ДПА у Донецькій області