Новини

Умови для розвитку

Перший заступник голови ДПА у Рівненській області Анатолій СташкоПодатківці Рівненщини працюють пліч-о-пліч з підприємцями краю над втіленням у життя податкової політики, переконаний перший заступник голови ДПА у Рівненській області Анатолій СТАШКО.


— Анатолію Васильовичу, минуло небагато часу від набрання чинності Податковим кодексом України. Як позначилися нові податкові правила на роботі платників податків та податківців Рівненщини?

— Без перебільшення скажу, що запровадження Податкового кодексу, на який суспільство чекало чи не впродовж усіх років незалежності України, зміцнює основи державотворення. Адже його норми визначають взаємини у суспільстві, а отже, впливають на модернізацію країни, систематизують економіку. Інша річ, наскільки якісно ми зможемо запровадити норми Кодексу у повсякденне життя. А це залежить не лише від одного податкового відомства, а й від кожного підприємця, політика, громадянина. Нові податкові правила формують нове суспільство. Тому й не дивно, що від моменту прийняття Податкового кодексу і аж дотепер триває активне обговорення тих чи інших його норм. Адже до прийняття цього документа в державі діяла значна кількість законів, указів, декретів, в яких важко було зорієнтуватися платнику податків. Можна сказати, що Податковий кодекс привів податкове законодавство до єдиного знаменника. Наскільки якісно і підприємства, і податківці справились із нововведеннями, вважаю, можна буде говорити наприкінці року. Судячи ж з результатів І кварталу, можу сказати, що ситуація з наповненням бюджетів усіх рівнів покращилася.

— З якими показниками закінчили І квартал, в якому працювали вже за новим законодавством?

— Передусім значно зросли надходження до Державного бюджету України. За І квартал 2011 року платники податків перерахували до казни країни 256,6 млн. грн., що на 110 млн. грн. більше порівняно з відповідним періодом минулого року.

Стабільна ситуація і з виконанням місцевих бюджетів області. Завдання І кварталу виконано на 115,2%. Податківці адміністрували до місцевих бюджетів 273,1 млн. грн., що на 36,1 млн. грн. більше торішнього показника.

Це при тому, що з 14 місцевих податків залишилось лише 4. Щоправда, на Рівненщині й ліквідовані податки і платежі могли б додатково наповнити місцеві бюджети на 3,9 млн. грн. Втім ці «втрати» легко компенсуються за рахунок стабільності надходженя платежів упродовж року.

— З якими проблемами найчастіше стикаються платники податків Рівненщини після прийняття Податкового кодексу і що викликає найбільше нарікань?

— Якщо говорити про основні проблеми бізнесу, що з’явились у зв’язку із запровадженням Податкового кодексу, то, мабуть, це те, що певні незручності відчували як підприємці, так і податківці в період з 16 по
21 березня цього року, коли масово почали подавати місячні декларації з податку на доходи фізичних осіб за два звітних періоди (січень та лютий). Для уникнення черг було оперативно збільшено кількість робочих місць, а також задіяно всі можливі засоби для повідомлення про подовжені графіки роботи податкових інспекцій. Можу констатувати, що впродовж одного тижня періоду масового подання звітів усіма податковими органами області було прийнято 98 506 декларацій. Хоча Податковий кодекс передбачає різні способи подання звітності до податкових органів (поштою — завчасно та електронною поштою — з використанням електронного підпису), незадоволення платників уникнути не вдалося.

На сьогодні є певні роз’яснення щодо можливості неподання декларації з податку на доходи фізичних осіб податковими агентами, які не мають найманих працівників і не здійснюють нарахування доходів особам у звітному місяці. Але ж і сама форма декларації потребує певного вдосконалення.

— Інша проблема, яка сьогодні турбує суб’єктів підприємницької діяльності — фізичних осіб, які перебувають на єдиному податку, це те, що з 1 квітня юридичним особам працювати з ними стало невигідно через заборону віднесення до складу валових витрат сум, сплачених фізичним особам — підприємцям.

— Ми ретельно вивчаємо ситуацію із суб’єктами підприємницької діяльності — фізичними особами. Слід зазначити, що в області за підсумками минулого року з усіх зареєстрованих «спрощенців» лише 3256 осіб надавали послуги юридичним особам. Проаналізувавши їхню діяльність, дійшли висновку, що насправді ці підприємці є найманими працівниками у юридичних осіб і зареєстровані платниками єдиного податку тільки з метою економії витрат роботодавцем. Для прикладу, одному з підприємств області 138 суб’єктів господарської діяльності надавали різного роду послуги. Ці фізичні особи до реєстрації підприємства — юридичної особи працювали за основним місцем роботи на цьому самому підприємстві найманими працівниками. У лютому цього року 63 такі підприємці перейшли на загальну систему оподаткування.

До речі, кількість суб’єктів господарської діяльності — фізичних осіб, що перейшли на загальну систему оподаткування, вже збільшилася на 2939.

— Які форми оперативного інформування платників податків про вимоги Податкового кодексу використовуєте?

— У всіх податкових органах області створено консультаційні пункти. За останні 4 місяці платникам податків надано понад 17 тисяч консультацій. Дуже актуальними стали податкові семінари: за галузевими ознаками, системами оподаткування, тематичні, для новостворених суб’єктів господарювання. Усього в них взяло участь майже 12 тисяч платників податків області. Щотижня випускається газета «Податкові вісті», діє веб-сайт у мережі Інтернет, проводяться сеанси «гарячих ліній», виступи на радіо та телебаченні.

— Чи змінюватимуться відносини податкової з платниками податків і надалі?

— Так. Це хороша можливість для податківців навчитися працювати по-новому. Кодекс поступово зміцнює свої позиції в економічному житті країни. У ньому як ніколи чітко окреслено права й обов’язки платників податків і контролюючих органів. Це свого роду утвердження філософії партнерства бізнесу і влади, створення сприятливого середовища для розвитку підприємництва. Податківець ставатиме для платника передусім консультантом, партнером, а для того, хто не бажає дотримуватися законів, — контролером.


Розмову вела Леся ТИРКУС,
начальник відділу масово-роз’яснювальної
роботи та звернень громадян ДПА у Рівненській області