Новини

Фінансовий стан держави стабільний

«Податкова служба виконала завдання, поставлене Мінфіном України щодо наповнення бюджетів усіх рівнів, стовідсотково», — констатував Голова ДПС України Олександр КЛИМЕНКО під час нещодавнього брифінгу на тему «Перше півріччя 2012 року як базовий етап реформування податкової служби. Законодавчі ініціативи в контексті ухваленого законопроекту № 10224». До держбюджету протягом січня — червня поточного року податківцями мобілізовано понад 101,4 млрд. грн., до місцевих бюджетів — 40,4 млрд. грн. Порівняно з результатами за аналогічний період минулого року зростання показників надходжень становить 10,7 і 17% відповідно.


Перевіркою менше — сервісом більше

Фото «Голова ДПС України Олександр КЛИМЕНКО»«Маю зробити ще один акцент: індикативні показники Мінфіну України перевиконано на 0,2%, — поінформував головний податківець. — Що це означає? Насамперед дуже глибоку і фахову аналітичну роботу, яка дає змогу уникнути зайвого втручання в діяльність бізнесу». За словами Олександра Клименка, для бізнесу такий підхід до справи є гарантією того, що податкова політика в державі передбачувана і жодного збільшення фіскального тиску остерігатися не варто. Швидше навпаки. «Податкова продовжує перетворюватися з фіскального органу на сервісну службу. Це загальноєвропейський тренд, який впроваджується в наших реаліях», — уточнив керівник відомства.

Чи не найголовніше досягнення податківців на цьому шляху — значне скорочення кількості контрольно-перевірочних заходів. Якщо за точку відліку взяти 2010 р., то планових перевірок стало втричі менше. «Ми декларували, що в цьому році буде перевірено не більше 8 тисяч підприємств, і дотримуємося слова. Так, у ІІІ кварталі 2012 року перевірками буде охоплено всього 1700 підприємств», — зазначив Голова ДПС України. Постаудит, який раніше здійснювала податкова служба, також поступово замінюється на автоматизовані системи контролю, що дають змогу податківцям уникати ризиків невиконання дохідної частини бюджету, а сумлінним платникам податків — забути, що таке податкові перевірки.

Щодо автоматичного відшкодування ПДВ, то позитивна оцінка підприємцями цієї норми Податкового кодексу є очевидною. З часу запровадження зазначеного сервісу в 2011 р. кількість його користувачів збільшилася в 10 разів, і сьогодні вже більше ніж половина заявлених до відшкодування сум податку повертається платникам автоматично. «Підприємці схвально відгукуються про автоматичне відшкодування ПДВ, і коли ми зустрічаємося, то вже не стоїть питання про те, коли вони отримають гроші. Акценти змінилися: платники цікавляться, чи можна цей процес ще пришвидшити. Як на мене, це хороша характеристика нашої роботи», — поділився враженнями від діалогу з бізнесом Олександр Клименко.

Податковий знак якості

Продовжує набирати обертів перехід на електронну звітність. 45 млн. документів, або майже в 2,5 раза більше, ніж минулого року, отримано й відпрацьовано серверами ДПС України протягом січня — червня 2012 р. Пікове навантаження — понад 1 млн. звітів на день. «Ми спостерігаємо стрімке зростання показника щодо подання звітності в електронному вигляді. Звичайно, не без нашої участі: наприкінці травня відкрито акредитований Центр сертифікації ключів ДПС України, де безкоштовно ця послуга надається всім бажаючим», — зазначив Голова ДПС України. На його думку, надалі кількість підприємств і фізичних осіб — підприємців, які звітуватимуть он-лайн, тільки зростатиме.

Інтенсивно розбудовується нова інфраструктура, яка має на меті досягнення більш високого рівня якості обслуговування клієнтів податкової служби. Наразі працюють 388 центрів обслуговування платників податків по всій Україні, а загалом їх буде створено 476 у 400 містах. «Даний сервіс дає змогу суб'єктам малого й середнього бізнесу швидко і без черг отримати всі послуги, яких вони потребують, — від довідок до електронних ключів», — пояснив доцільність появи таких підрозділів високопосадовець.

Прогнози ж податківців щодо зміни кількості підприємців-«спрощенців» цілком виправдалися. Їх побільшало на 15%. Це означає, що за перше півріччя 2012 р. в Україні з'явилося 149 тис. нових підприємців. «Водночас сплата податків цією категорією бізнесу зросла в чотири рази, — повідомив Олександр Клименко. — І це саме той feedback, якого ми очікували від «спрощенців».

Стимулювання розвитку бізнесу

Передувала такій динаміці копітка фахова робота — податківці прагнули дійти до кожного, хто потребував їхньої уваги й підтримки. Насамперед провели масштабну перереєстрацію підприємців, видали їм безстрокові свідоцтва платників податків, надали необхідні роз'яснення. «Проведення семінарів, брифінгів, надання роз'яснень стало невід'ємною складовою нашої повсякденної роботи, і завдяки цьому ми змогли створити всі умови для того, щоб малий бізнес був захищений та відчував стимулювання до розвитку», — наголосив Голова ДПС України.

На стимулювання бізнес-спільноти до розвитку, запровадження комфортних умов господарювання в нашій державі спрямовано і законодавчі ініціативи, над якими податківці активно працюють спільно з Комітетом Верховної Ради України з питань фінансів, банківської діяльності, податкової та митної політики, а також Мінфіном України. З недавнього часу свідоцтво платника ПДВ можна отримати за спрощеною процедурою, до кінця поточного року скасовано застосування штрафних санкцій до «спрощенців», а крім того, передбачено можливість їх перереєстрації з метою пониження категорії.

На думку Олександра Клименка, низку позитивних нововведень закладено в проекті закону «Про внесення змін до Податкового кодексу України (щодо державної податкової служби у зв'язку з проведенням адміністративної реформи в Україні)» (реєстраційний № 10224), який уже проголосовано в остаточному варіанті й подано на підпис Президенту України. Йдеться, зокрема, про зміну строків подання декларацій з податку на прибуток підприємств зі щоквартального на річний. Прогресивним є також запровадження ще двох груп платників єдиного податку, адже за рахунок цього більшій кількості платників надається можливість просто й зручно вести бізнес. Як зазначив головний податківець, потенційно під п'яту групу «спрощенців», яка включає фізичних осіб — підприємців із кількістю найманих працівників до 20 і валовим доходом не більше 20 млн. грн., підпадає 2100 суб'єктів господарювання. Щодо шостої групи, а саме підприємств — юридичних осіб, в яких кількість найманих працівників не перевищує 50, а річний оборот — 20 млн. грн., то потенційно таких підприємств має бути понад 20 тис. «Це яскравий приклад того, що ми чуємо кожного і рухаємося назустріч бізнесу. Середній бізнес отримав потужний поштовх до розбудови, і ми очікуємо, що незабаром цей стимул дасть такий самий потужний результат», — вважає Олександр Клименко.

Він спростував поширену нині думку про те, що з прийняттям згаданого законопроекту функції податкової служби буде дещо обмежено. «Податкова не втратила жодних повноважень, необхідних для виконання поставлених перед нею завдань. Мінфін України займається методологією та ідеологією, ми ж — обслуговуванням, податковим супроводом платників податків, — запевнив головний податківець. — Це почалося в 2011 році і зміни, внесені до законодавства, остаточно гармонізують нормативну базу».

«Ми дійсно пройшли великий шлях у напрямі підвищення податкової культури в Україні», — наголосив Олександр Клименко. Він висловив сподівання, що друге півріччя буде успішним як з точки зору виконання податковою своїх функцій, так і щодо подальшого налагодження партнерських відносин з бізнесом.


Ольга ГЕРМАНОВА,
germanova@visnuk.com.ua