Соціальне страхування
Тема: Відпустки, Пенсійне і соціальне забезпечення

Запитання — відповіді

Отримання допомоги по  тимчасовій непрацездатності в  розмірі 100%

Чоловік має посвідчення особи, постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 4, постійно проживає та працює у м. Києві. Чи поширюється на нього пільга щодо виплати допомоги по тимчасовій непрацездатності в розмірі 100% середньої заробітної плати незалежно від страхового стажу, якщо листок непрацездатності видано поліклінікою м. Києва?


Статтею 14 Закону № 796 визначено осіб, що належать, зокрема, до категорії 4 постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Статус постраждалої категорії 4 має особа, яка постійно проживає або постійно працює чи постійно навчається на території зони посиленого радіоекологічного контролю та станом на 01.01.93 р. прожила або відпрацювала в цій зоні не менше чотирьох років.

У разі якщо особа не проживає (не працює) постійно на території зони посиленого радіологічного контролю, то її статус як потерпілої внаслідок Чорнобильської катастрофи втрачається.

Пунктом 1 ст. 23 Закону № 796 визначено, що громадянам, віднесеним до категорії 4, надається пільга, передбачена п. 8 ст. 20 цього Закону, а саме: виплата допомоги по тимчасовій непрацездатності в розмірі 100% середньої заробітної плати незалежно від страхового стажу.

Згідно з частиною третьою ст. 23 цього Закону усі компенсації та пільги, передбачені цією статтею, надаються громадянам, яких віднесено до постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 4, на час постійного проживання або постійної роботи чи постійного навчання у зоні посиленого радіоекологічного контролю.

У наведеному запитанні чоловік має посвідчення особи, постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 4, проживає і працює у м. Києві. Листок непрацездатності видано поліклінікою м. Києва, тобто поза межами зони посиленого радіоекологічного контролю.

Враховуючи вимоги чинного законодавства, а саме частини третьої ст. 23 Закону № 796, чоловік не має права на отримання компенсацій та пільг, передбачених цією статтею, оскільки проживає та працює у чистій зоні.

Тобто отримати виплату допомоги по тимчасовій непрацездатності в розмірі 100% середньої заробітної плати незалежно від страхового стажу як потерпілий внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 4 чоловік не може.

 

Декретна відпустка особі, віднесеній до категорії 4

Чи має право жінка 1992 року народження, яка народилася і постійно проживає в зоні посиленого радіоекологічного контролю (4 зона), на відпустку по вагітності і пологах тривалістю 90 календарних днів до пологів і 90 календарних днів після пологів?


Пунктом 10 ст. 30 Закону № 796 передбачено надання жінкам, постраждалим внаслідок Чорнобильської катастрофи, відпустки по вагітності та пологах тривалістю 90 календарних днів до пологів і 90 календарних днів після пологів, яка обчислюється сумарно і надається жінкам повністю, з оплатою в розмірі повного заробітку незалежно від страхового стажу та місця роботи. Цю пільгу передбачено для жінок, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, всіх категорій.

Статтею 23 цього Закону передбачено, що всі компенсації та пільги громадянам, яких віднесено до постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 4, надаються на час постійного проживання або постійної роботи чи постійного навчання у зоні посиленого радіоекологічного контролю.

Відповідно до п. 3 ст. 65 Закону № 796 посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та потерпілого від Чорнобильської катастрофи є документами, що підтверджують статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користування пільгами, встановленими цим Законом.

Статтею 14 зазначеного Закону визначено, що до категорії 4 осіб, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, належать особи, які постійно проживають або постійно працюють чи постійно навчаються на території зони посиленого радіоекологічного контролю, за умови, що вони станом на 01.01.93 р. прожили або відпрацювали чи постійно навчалися у цій зоні не менше чотирьох років.

Тобто статус постраждалої категорії 4 має особа, яка постійно проживає або постійно працює чи постійно навчається на території зони посиленого радіоекологічного контролю і станом на 01.01.93 р. прожила або відпрацювала в цій зоні не менше чотирьох років.

Жінка народилась у 1992 р. і по теперішній час постійно проживає на території зони посиленого радіоекологічного контролю, однак станом на 01.01.93 р. не проживала постійно на території зазначеної зони не менше чотирьох років.

З огляду на вищевикладене підстав для визначення жінці статусу постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи та надання встановлених пільг немає, оскільки термін постійного проживання на території зони посиленого радіоекологічного контролю менший, ніж установлений законодавством.

Тобто жінка не має права на отримання відпустки по вагітності і пологах тривалістю 90 календарних днів до пологів та 90 календарних днів після пологів відповідно до Закону № 796.

  

Відшкодування вартості проїзду у міжміському транспорті

Який порядок відшкодування вартості проїзду у міжміському транспорті особі, постраждалій внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1?


Відповідно до п. 19 ст. 20 Закону № 796 громадяни, віднесені до постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1, мають право на безоплатний проїзд один раз на рік до будь-якого пункту України і назад автомобільним, або повітряним, або залізничним, або водним транспортом.

Пунктом 13 Порядку № 936 визначено, що відшкодування громадянам один раз на рік 100-відсоткової вартості проїзду міжміським транспортом до будь-якого пункту України та у зворотному напрямі (без урахування пересадок) здійснюється за рахунок відповідних субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам та за місцем реєстрації громадян на підставі проїзних квитків, пред'явлених управлінню (відділу) праці та соціального захисту населення райдержадміністрації, виконкому міських, районних у містах рад.

При цьому сума відшкодування вартості проїзду залізничним транспортом не повинна перевищувати вартості проїзду у плацкартному або купейному вагоні швидкого поїзду, а також у вагонах другого класу швидкого поїзду.

Тобто особа, віднесена до категорії 1, при придбанні квитків сплачує повну їх вартість і  надалі отримує 100-відсоткове відшкодування їх вартості. Умовою для такого 100-відсоткового відшкодування вартості квитків є документально підтверджений факт оплати їх повної вартості.

Слід зазначити, що чинним законодавством не передбачено відшкодування вартості плати за надані у поїзді послуги, зокрема за користування постільною білизною (разом з ПДВ).

Водночас інші обов'язкові платежі можуть оплачуватися.

 

Доплата за роботу на територіях радіоактивного забруднення

Громадянин постійно проживає та працює у м. Вишгороді Київської обл., територію якого віднесено до зони посиленого радіоекологічного контролю. Чи має йому виплачуватися щомісячна доплата за роботу на територіях радіоактивного забруднення, якщо у нього немає посвідчення особи, постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи?


Особливості регулювання праці громадян, які працюють на територіях радіоактивного забруднення, встановлює розділ VII Закону № 796.

Зокрема, ст. 39 цього Закону передбачено громадянам, які працюють на територіях радіоактивного забруднення, доплату в порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України. Тобто наявність у громадянина посвідчення особи, постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи, не обов'язкова.

Згідно зі ст. 2 Закону про оплату праці доплати, надбавки, гарантійні та компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством, входять до складу заробітної плати як додаткова заробітна плата.

Доплата, встановлена ст. 39 Закону № 796, є винагородою за працю в особливих умовах — у даному випадку на території радіоактивного забруднення.

Розміри такої доплати визначено постановою № 836, зокрема працівникам, які працюють на території зони посиленого радіоекологічного контролю, — 5 грн. 20 коп. Така доплата провадиться пропорційно відпрацьованому часу, але не більше від визначеного розміру.

 

Право на пільги у разі виїзду за межі зони посиленого радіоекологічного контролю

Чоловік має посвідчення особи, постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 4 (посвідчення отримав під час постійного проживання у зоні посиленого радіоекологічного контролю). На сьогодні проживає та працює на території зони гарантованого добровільного відселення. Чи має він право на пільги, передбачені особам, постраждалим внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 4, якщо зареєстрований у зоні гарантованого добровільного відселення?


Статтею 14 Закону № 796 визначено, що до категорії 4 осіб, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, належать особи, які постійно проживають або постійно працюють чи постійно навчаються на території зони посиленого радіоекологічного контролю, за умови, що вони станом на 01.01.93 р. прожили або постійно відпрацювали чи постійно навчалися у цій зоні не менше чотирьох років.

Частиною третьою ст. 23 зазначеного Закону визначено, що усі компенсації та пільги, передбачені цією статтею, надаються громадянам, яких віднесено до постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 4, на час постійного проживання або постійної роботи чи постійного навчання у зоні посиленого радіоекологічного контролю.

Враховуючи зазначене, у разі, якщо громадянин, який має посвідчення постраждалого внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 4, виїхав за межі зони посиленого радіоекологічного контролю, то він не має права на отримання компенсацій та пільг, передбачених ст. 23 Закону № 796, навіть у разі, якщо на цей час проживає у зоні гарантованого добровільного відселення.

«Гарячі лінії»

Дата: 3 жовтня, Четвер
Час проведення: з 14:00 до 16:00
Контактний номер: (044) 501-06-42