Новини

Благодійництво має бути поняттям, тотожним добровільній сплаті податків

Заступник голови ДПА в АР Крим Людмила ЄльцоваЗа кілька днів в Україні фінішує кампанія декларування громадянами доходів. Своїми спостереженнями щодо її перебігу на Кримському півострові ділиться заступник голови ДПА в АР Крим Людмила Єльцова. В інтерв’ю «Віснику» вона акцентує увагу читачів на деяких особливостях сплати громадянами податку з доходів. Спираючись на статистичні дані, Людмила Єльцова висловлює власний погляд на такі суспільні явища, як благодійність і меценатство, стверджуючи, що поняття благодійника і сумлінного платника мають стати спорідненими.


— Людмило Василівно, у податковій декларації громадянин повинен самостійно повідомити про отриманий дохід, а потім сплатити податок до держбюджету. Чи не виникає у податківців побоювання, що не всі громадяни виявляться свідомими й сумлінними?

— Добровільна сплата податків — це всесвітня практика усіх розвинутих країн, коли платники справді самі інформують фіскальні органи про свої доходи та сплачують з них податки. До речі, ставки податку з доходів у більшості цих країн вищі, ніж в Україні. Приміром, у колишніх Прибалтійських республіках (нині країнах Євросоюзу) ставка податку з доходів громадян у середньому вдвічі вища.

Механізм добровільної сплати податку з доходів був передбачений Законом України «Про податок з доходів фізичних осіб» і втілився у Податковому кодексі України. На сьогодні вже можна констатувати, що рівень свідомості наших громадян дедалі зростає. Станом на 1 квітня поточного року до податкових органів Криму подано понад 7,4 тис. декларацій, з яких понад 4,9 тис. декларацій подано громадянами, зобов’язаними декларувати доходи, податок з яких не було сплачено. Сума задекларованих доходів становить понад 9,9 млн. грн., що на 2,7 млн. грн. більше, ніж за відповідний період 2010 року. Таким чином, зростають і суми задекларованих доходів. Так, мешканець Ялти задекларував отриманий дохід від продажу частки у статутному капіталі ТОВ на чималу суму і сплатив податок з доходів, сумірний
з обсягами надходжень податку на доходи фізичних осіб Первомайського району АР Крим за два місяці. Жителька Сімферопольського району задекларувала дохід, отриманий за кордоном, на суму, еквівалентну 400 тис. грн., сплативши з нього 100 тис. грн. податку.

Крім того, податківці Криму продовжують практику залучення до декларування доходів громадян, які придбавають дорогі автомобілі. За три місяці 28 власників новеньких авто задекларували свої доходи та сплатили податок до держбюджету.

Примітно й те, що чотири жителі Керчі та два жителі Ленінського району, стосовно яких було порушено кримінальні справи за фактом отримання хабара, і судами було винесено обвинувальні вироки, задекларували доходи у вигляді коштів чи майна, отриманих як хабар (згідно з пп. 4.2.16 п. 4.2 ст. 4 Закону України від 22.05.2003 р. № 889-IV «Про податок з доходів фізичних осіб»).

— У ток-шоу «Народний вердикт», що регулярно транслюється місцевим каналом ІТВ, Ви, зокрема, наголосили на тому, що благодійництво по суті має бути поняттям, тотожним добровільній сплаті податків. Будь ласка, детальніше розтлумачте свою позицію з цього приводу.

— Насамперед нагадаю, що для благодійників податковим законодавством передбачено пільги. Вони надаються суб’єктам господарювання — юридичним, фізичним особам і громадянам, які переказують благодійні внески неприбутковим організаціям (дитячим будинкам, інтернатам тощо). Благодійність передусім передбачає добровільну сплату податків. Як фахівець податкової служби Криму сподіваюся, що мене підтримають і колеги з інших областей. Якби усі платники податків сумлінно виконували свій обов’язок, не виплачували б зарплату «в конвертах», декларували і сплачували б усі належні кошти до держбюджету і Пенсійного фонду України, не було б такої потреби у благодійниках і меценатах.

Коротко наведу статистику щодо сум, задекларованих суб’єктами господарювання — юридичними особами, які надавали благодійну допомогу різноманітним організаціям, визнаним державою неприбутковими. Так, за 2010 рік 55 кримських суб’єктів господарювання — юридичних осіб віднесли до категорії фінансової допомоги понад 10 млн. грн. і відповідно зменшили на цю суму свій оподатковуваний прибуток (збільшивши свої витрати на суму переказаних благодійних внесків). Водночас, на жаль, підприємці — фізичні особи та громадяни, які переказують добровільні пожертвування, досі не подали декларації про доходи і не скористалися своїм правом на пільгу у вигляді податкової знижки.

— У Законі України «Про податок з доходів фізичних осіб» прописано норми, відповідно до яких платники податків зобов’язані подати декларацію та мають право зробити це самостійно. Нагадайте їх, будь ласка.

— Зобов’язані подати декларацію громадяни, які отримали протягом 2010 р. дохід, податок з якого не було утримано: спадщину (за винятком отриманої від батьків, дітей), цінні подарунки і грошову допомогу понад законодавчо встановлену суму, або надали майно в оренду та мали інвестиційний прибуток, а також громадяни, які отримали доходи за кордоном і від осіб, які не є податковими агентами в разі виплати доходу (приміром, особи, які обслуговують приватні будинки, деякі категорії творчих працівників тощо). Отримання доходу слід підтвердити документально (договорами дарування, спадщини, отримання прибутку тощо). Щодо декларування доходів, отриманих за кордоном, то з метою уникнення подвійного оподаткування слід надати документ, який підтверджує сплату податку за кордоном.

Право самостійно подати декларацію мають громадяни, які претендують на отримання податкового кредиту — податкової знижки за умови оплати навчання, перерахування благодійних внесків до українських неприбуткових організацій, сплати страхувальнику сум страхових внесків і премій, оплати вартості послуг з усиновлення дитини чи штучного запліднення, а також при відрахуванні в недержавні пенсійні фонди, сплаті відсотків за іпотекою і у зв’язку з витратами з переобладнання автотранспортних засобів на використання біопалива. Усі ці витрати необхідно підтвердити документально.

— Якщо громадянин отримував дохід від податкового агента, він не зобов’язаний його декларувати. Як бути у разі, коли громадянин отримує дохід у декількох працедавців?

— Податковий агент — це суб’єкт підприємництва — працедавець, який уклав з найманим працівником угоду про трудові відносини (форми її різні) і зобов’язаний нараховувати найманому працівнику дохід, утримуючи при цьому з нього податок. Усю відповідальність за неутримання, неперерахування податку з доходів до держбюджету, а також за неподання відомостей про ці суми до податкової інспекції покладено на працедавця. Тому працівнику незалежно від кількості працедавців, у яких він отримує дохід, декларацію подавати не потрібно.

— Чи зазнали змін форма декларації та порядок її подання?

— І порядок подання, і форма декларації аналогічні минулорічним. Термін подання — до 4 травня 2011 року. Його встановлено як для обов’язкового подання декларації, так і для отримання податкової знижки. Бланк декларації видається безплатно. При її заповненні  надається допомога. Декларація заповнюється громадянином самостійно або особою, уповноваженою нотаріально.

Оскільки податкова служба працює в тісному контакті з Пенсійним фондом України, інспекцією з праці, фондом зайнятості, правоохоронними органами, факт отримання громадянином доходу і несплати з нього податку рано чи пізно буде виявлено. Тому не марнуйте сил і часу, не витрачайте гроші на штраф за несвоєчасне подання декларації про доходи, а своєчасно відвідайте податкову інспекцію. Адже до закінчення терміну подання декларації про доходи залишилися лічені дні.


Розмову вела Олена НИЗОВА  

«Гарячі лінії»

Дата: 5 вересня, Четвер
Час проведення: з 14:00 до 16:00
Контактний номер: (044) 501-06-42