Новини

Оперативна передислокація

Податкова міліція зосередить свої підрозділи в самому епіцентрі тіньової економіки — там, де суспільство і бюджет країни найбільше втрачають від злочинних оборудок.

Оперативна нарада з керівниками обласних підрозділів податкової міліції«Ми здійснюємо активні заходи щодо реформування діяльності підрозділів податкової міліції, — зазначив Голова Державної податкової служби України Віталій ЗАХАРЧЕНКО на оперативній нараді з керівниками обласних підрозділів податкової міліції. — І добре розуміємо, що податкова міліція — фактично єдиний правоохоронний підрозділ у нашій державі, який протидіє білокомірцевій злочинності та примушує сплачувати не сплачені до бюджету податки».

Віталій Захарченко переконаний, що така реформа дасть позитивний імпульс як для бізнесу, так і для суспільства у цілому, стане підгрунтям ефективного наповнення державного бюджету.


Бій з «тінню»

Основним напрямом реформування податкової міліції є ліквідація тіньових економічних процесів та виведення активів тіньової економіки в легальний обіг.

У 2011 р. підрозділам податкової міліції ДПА України вдалося досягти відчутних результатів у боротьбі з тіньовою економікою, що позитивно вплинуло на дохідну частину бюджету.

«За чотири місяці поточного року викрито 1,5 тис. злочинів у сфері оподаткування, з яких 1,3, або 87%, — тяжкі та особливо тяжкі», — зазначив Перший заступник Голови ДПС України — начальник податкової міліції Андрій Головач. Виявлено 678 ухилень від сплати податків в особливо великих розмірах. За рахунок відшкодування збитків з розслідуваних кримінальних справ та стягнень за результатами ініційованих перевірок до бюджету спрямовано понад 0,5 млрд. грн., попереджено незаконне відшкодування ПДВ у сумі 1,5 млрд. грн., з яких майже 0,5 млрд. грн. перебувають у кримінальному провадженні.

Слідчими податкової міліції закінчено провадження у 391 справі, з яких 251 кваліфікуються як тяжкі і особливо тяжкі. Державі відшкодовано 174 млн. грн. завданих збитків. З метою забезпечення максимального відшкодування завданої шкоди накладено арешт на майно вартістю 390 млн. грн.

Спротив «тіні»

Зрозуміло, підвищення ефективності діяльності податкової міліції викликає чи не менш ефективний спротив тіньової економіки. Принаймні, «білі комірці» не полишають спроб дестабілізувати роботу податківців. Останнім часом висловлюються думки та пропозиції щодо ліквідації податкової міліції, висуваються аргументи про недоцільність її функціонування, враховуючи нібито відсутність таких підрозділів у провідних країнах, неефективну та начебто корумповану діяльність. За дивним збігом обставин Верховна Рада України нинішнього року уже вкотре розглядала законодавчу ініціативу щодо такої ліквідації. Більшості народних обранців вистачило глузду відхилити пропозицію, адже хаотичне реформування податкової міліції чи передача її функцій іншому правоохоронному відомству може призвести до колапсу всієї системи боротьби зі злочинністю у сфері оподаткування в країні. Недавній досвід колег з Російської Федерації, у яких після розформування у 2003 р. податкової поліції податкові відрахування до бюджету знизилися в десятки разів, красномовне тому свідчення.

Тим часом Глава держави Віктор Янукович та уряд ставлять перед податковою службою та податковою міліцією завдання — посилити боротьбу з економічною злочинністю. Адже тіньова економіка загрожує не лише державним фінансам, а й уповільнює запровадження соціальних програм та суспільних реформ.

Захід нам допоможе. Порадами

Наразі йдеться про підвищення ефективності роботи підрозділів податкової міліції. «Нам ще багато потрібно зробити на шляху створення гнучкої ефективної структури податкової міліції Державної податкової служби України, яка відповідатиме найкращим міжнародним зразкам», — зазначив начальник податкової міліції Андрій Головач. Саме практика розвинутих держав на відміну від пропозицій ліквідувати цей підрозділ підказує податковому відомству шляхи вдосконалення боротьби з економічною злочинністю.

«Ми ретельно вивчили досвід функціонування податкових, митних та фінансових органів багатьох країн світу, — сказав Андрій Головач. — Світова практика свідчить, що партнерські стосунки між владою та бізнесом складаються лише з добросовісними підприємцями, а стягувати кошти в дохід держави з операцій підприємств, які намагаються діяти у тіньовому секторі, можна лише з використанням правоохоронної функції компетентного органу».

Приміром, у складі Служби внутрішніх доходів США діє Департамент фінансових розслідувань, при Міністерстві фінансів Німеччини — підрозділи податкової поліції «Штойфа», у складі Міністерства Фінансів Італії — Фінансова Гвардія. Ці підрозділи виконують ті самі функції, що й підрозділи податкової міліції України, до того ж уряди цих держав надають великої ваги їх функціонуванню.

Під час останньої робочої зустрічі начальника податкової міліції Андрія Головача з керівництвом Податкової та митної служби Її Величності, яка відбулась у Лондоні, зазначалося, що при загальному скороченні чисельності держслужбовців на 17% урядом Великої Британії прийнято рішення збільшити чисельність підрозділів з функціями, аналогічними податковій міліції, на 10%. Крім того, додатково виділено 900 млн.  фунтів бюджетних видатків на матеріально-технічне забезпечення та функціонування упродовж чотирьох років.

Зі слів офіцерів Податкової та митної служби Її Величності, вони мають найкраще забезпечення серед правоохоронних органів Великої Британії, але при цьому беруть на себе зобов’язання додатково мобілізувати до бюджету держави за рахунок боротьби з ухиленням від сплати податків, шахрайством з ПДВ, детінізацією економічних процесів тощо 15 млрд.  фунтів за чотири роки.

Кількість за якість

Проблеми щодо державних фінансів, які створилися внаслідок великої частки тіньової економіки, покликана вирішити реформа податкової міліції. Керівництво ДПС України особливу увагу зосереджує на заходах зі структурної реорганізації податкової міліції всіх рівнів. Заплановано суттєве скорочення чисельності центрального апарату та регіональних управлінь. Натомість передбачаються укрупнення та концентрація підрозділів у фінансово-промислових районах із найбільшим сегментом тіньової економіки. Простіше кажучи, полем активізації стануть великі міста обласного підпорядкування та економічно розвинені центри. Із 180 відділів податкової міліції залишиться 126 одиниць, а до 2015 р. передбачається зменшення кількості територіальних підрозділів до 95 —105 відділів.

Водночас суттєве зменшення кількості не повинно позначитися на якості. Більше того, керівництво передбачає підвищення ефективності роботи. Як зазначає Голова ДПС України Віталій Захарченко, потрібно змінити психологію працівника, спрямувати його роботу на наповнення бюджету за рахунок тіньової економіки. Податкові міліціонери повинні «не  садити у в’язницю, а забезпечити надходження до бюджету недоплачених несумлінними платниками податків».

А таких, на жаль, стільки, що податковим міліціонерам доведеться працювати не покладаючи рук.


Володимир САПІЖАК,
завідувач сектору по зв'язках
з громадськістю УПМ ДПА України

Микола ВЛАЩУК,
vlas@visnuk.com.ua