Статті

Імплементація Податкового кодексу

Триває пошук балансу інтересів між усіма суб’єктами податкових відносин в Україні.

Одна з найважливіших подій останнього часу в економічному і політичному житті України — реформування податкової системи. Те, яким чином воно вплине на подальший розвиток держави з точки зору зміцнення її конкурентоспроможності на світовому ринку, обговорювали учасники засідання дискусійного клубу «Влада — бізнес — суспільство» з питань імплементації Податкового кодексу України, що відбулося 13 квітня 2011 р. у Національній академії управління (НАУ).


Потрібні зміни

«В якомога більшій ефективності норм Податкового кодексу зацікавлені всі суб’єкти податкових відносин у державі», — зазначив ректор НАУ, завідувач кафедри фінансів і банківської справи Сергій Єрохін. На його думку, від того, наскільки Кодекс виявиться придатним до застосування у щоденній практиці, залежить можливість кожного з нас планувати свій добробут на довгострокову перспективу.

Для того щоб виокремити проблемні аспекти імплементації новоприйнятого документа й напрацювати пропозиції щодо їх вирішення, на захід з’їхалися студенти і викладачі семи університетів Східної Європи, представники законодавчої та виконавчої гілок влади, громадських організацій. «Ще на стадії прийняття Податковий кодекс викликав спротив з боку тих, хто не хоче сплачувати податки, у тому числі протистояння на Майдані», — зауважив народний депутат України, член Комітету Верховної Ради України з питань фінансів, банківської діяльності, податкової та митної політики Олег Царьов. За його словами, саме небажання влади і громади дослухатися одне до одного спричинило появу в Кодексі низки різночитань, які потрібно виправляти. Є ще питання щодо законодавчої регламентації діяльності малого і середнього бізнесу, проведення перевірок, відшкодування ПДВ, вживання терміна «середньогалузеве податкове навантаження» тощо. Очевидно, що Податковий кодекс потребує змін, втім, як пообіцяв Олег Царьов, вони вноситимуться не частіше, ніж раз на сесію, адже ні податківці, ні підприємці не зможуть працювати в законодавчому хаосі.

Стимули для платників

Водночас не все так погано в «данському королівстві». Головним результатом, який співвітчизники мали змогу спостерігати впродовж трьох місяців після набрання чинності Податковим кодексом, є те, що надходження до держбюджету стабілізувалися і забезпечуються в рамках прогнозних показників, закладених у його дохідній частині. «В Україні розпочався період стійкого зростання економіки, і для того аби бути конкурентоспроможною державою, потрібен стабільно працюючий фіскальний простір», — підкреслила президент Державної навчально-наукової установи «Академія фінансового управління» Тетяна Єфименко. За її «рецептом», варто врахувати кращий інструментарій податкового регулювання, наявний у світі, і, керуючись ним, створити в Україні податкову систему стимулюючого характеру.

Зменшення тиску на суб’єктів господарювання — одне з основних завдань, що ставилися при розробці Податкового кодексу, вважає доктор економічних наук Анна Соколовська. Зазвичай цієї мети можна досягти двома шляхами — зниженням ставок оподаткування або запровадженням пільг, зокрема галузевих, проте законотворці пішли третім, об’єднавши в остаточному варіанті документа обидва зазначені напрями.

Наскільки вдасться реалізувати такий шляхетний намір — полегшити життя всім і кожному, покаже час. А поки що парламентарії, Мінфін України і ДПС України проводять активну роботу над помилками, вкотре намагаючись віднайти баланс інтересів між адміністраторами податків і бізнес-спільнотою. «Добре, що мають місце плідна дискусія і конструктивна критика недоліків, — це спонукає до вдосконалення законодавчих норм», — переконаний начальник Управління координації нормотворчої роботи та взаємодії з органами державної влади ДПА України Григорій Синиця. Незаперечним є одне: Податковий кодекс — крок вперед і результат досягнення компромісу між усіма верствами суспільства.


Ольга ГЕРМАНОВА,
germanova@visnuk.com.ua