Новини

З платниками податків — в одній команді

Голова ДПА в Сумській області Ірина ЗленкоПротягом минулого року зусилля сумчан було спрямовано на реалізацію низки заходів щодо виконання положень програми Президента України Віктора Януковича «Україна для людей» та Програми економічного і соціального розвитку Сумської області на 2010 рік. Це дало змогу забезпечити уповільнення економічного спаду та досягти певної стабілізації в діяльності основних сфер соціально-економічного розвитку регіону. Безперечно, такий стан справ у економіці позитивно вплинув на показники податкової служби області, яка в 2010 році за підсумками надходжень до бюджетів усіх рівнів увійшла до п’ятірки кращих у державі й нині надійно утримує позиції.

«Для виконання завдання, поставленого перед органами виконавчої влади Президентом України щодо налагодження прозорих відносин з бізнесом, ми робимо кроки назустріч платникам податків і в цьому вбачаємо філософію реформ, сенс ідеї модернізації регіону, держави», — наголошує голова ДПА в Сумській області. Як і чим живе податкова області — в інтерв’ю з очільником ДПА в Сумській області Іриною ЗЛЕНКО, яка днями святкує 35-річчя.


— Ірино Володимирівно, очоливши адміністрацію лише вісім місяців тому, Ви вже встигли «вивести» її в п’ятірку кращих серед областей України. Певно, річ не тільки в показниках економічної стабільності регіону, важливий передусім людський фактор?

— Справді, минулого року обсяги реалізованої промислової продукції на Сумщині перевищили обсяги реалізації за попередній рік на 23%. Безперечно, такі результати сприяли збільшенню надходжень до бюджетів усіх рівнів. Так, минулого року до зведеного бюджету надійшло обов’язкових платежів і зборів на суму 742,5 млн. грн., що на 29,1% більше, ніж у 2009 році. До місцевого бюджету перераховано 355,3 млн. грн., що на 48,5 млн. грн., або на 15,8%, більше, ніж у 2009 році.

Починаючи з другого півріччя минулого року спостерігалася стійка тенденція збільшення надходжень щодо основних бюджетоформуючих податків. Слід зазначити, що середньомісячні нарахування ПДВ зросли порівняно з першим півріччям у 1,5 раза.

Відтак у 2010 році надходження до держбюджету забезпечено в розмірі 3,3 млрд. грн, що на 732 млн. грн, або на 28%, більше, ніж у 2009 році. При цьому повністю виконано завдання щодо податку на прибуток, акцизного податку, рентної плати за видобутий природний газ та газовий конденсат.

До місцевих бюджетів надійшло майже 1,3 млрд. грн., що на 167 млн. грн., або на 14,8%, більше, ніж у 2009 році. У результаті цих здобутків Сумська область стала однією з кращих серед областей України за обсягами надходжень до бюджетів усіх рівнів. Це свідчить насамперед про те, що податкова служба зуміла залучити до оподаткування наявні резерви. А їх в області чимало. Це — і зменшення необґрунтованих збитків низки підприємств, і вилучення коштів з тіньової економіки тощо.

На сьогодні податківці Сумщини виконали завдання І кварталу 2011 року на 105,6%. До бюджетів усіх рівнів перераховано 1,726 млрд. грн. податків, зборів та обов’язкових платежів. Порівняно з відповідним періодом минулого року додатково надійшло 806,5 млн. грн., або 87,7%.

Зокрема, збір коштів до загального фонду держбюджету становив 1,385 млрд. грн., що на 767 млн. грн., або в 2,2 раза, більше відповідного минулорічного показника. Розрахункові показники, визначені ДПА України для Сумської області, виконано на 105,8%.

Надходження до місцевих бюджетів сягнули 334,8 млн.  грн. Порівняно з І кварталом 2010 року збільшення надходжень забезпечено в сумі 39,3 млн. грн., або 13,3%. Планові завдання виконано на 109,8%.

— Уже рік триває операція «Бюджет». Наскільки ефективною вона була у вашому регіоні?

— Доволі ефективною. Так, під постійним контролем податківців перебуває 24 підприємства-вигодонабувачі з валовим доходом понад 70 млн. грн. та рівнем податкової віддачі нижче 1%. У ході операції «Бюджет» платники-вигодонабувачі на 0,6% підвищили рівень податкової віддачі з податку на прибуток, збільшивши сплату на 8,4 млн. грн.

Крім того, щодо зазначених підприємств у 2010 році було попереджено незаконно заявлений до відшкодування ПДВ у розмірі 7,2 млн. грн.

— Забезпечення надходжень і відшкодування ПДВ за традицією вже сприймається як індикатор розвитку економічних відносин у державі взагалі й регіоні зокрема.

— Усвідомлюючи це, особливої уваги надаємо руйнуванню схем незаконного відшкодування ПДВ з бюджету. У результаті вжитих заходів за минулий рік попереджено безпідставно заявленого до відшкодування ПДВ у розмірі 62,2 млн. грн. Це на 22,4 млн. грн., або на 36%, більше, ніж у попередньому році.

З перевірених податківцями в минулому році 850 декларацій з від’ємним значенням ПДВ порушення виявлено в 509, тобто в 60% випадків.

Крім того, проведено роботу щодо встановлення фактів формування сумнівного податкового кредиту за рахунок ризикових підприємств з використанням так званих податкових ям, транзитних підприємств та суб’єктів господарювання з ознаками фіктивності. У результаті проведених заходів минулого року попереджено недонадходження до бюджету ще на 2,7 млн.  грн.

— Ваш регіон межує з Росією, відтак нечисті на руку бізнесмени не можуть утриматися від спокуси знайти лазівки для контрабанди.

— Так, лише минулого року вдалося припинити незаконне перевезення через державний кордон одягу, взуття, газових запальничок, мобільних телефонів, ікри лососевих риб. Крім того, було вилучено  цілий автомобільний парк, який налічував  47 автомобілів марок «Урал», «ЗИЛ», «УАЗ» без державних  знаків,  обладнаних засобами зв’язку.   Вартість вилученого майна перевищила 3 млн. грн.

У поточному році в прикордонній зоні працівниками податкової міліції вилучено контрабандних товарів на суму 1,3 млн. грн.

А всього з незаконного обігу протягом січня — березня поточного року вилучено товарно-матеріальних цінностей на суму понад 8 млн. грн., що вдвічі перевищує результати за аналогічний період минулого року.

За підсумками роботи в І кварталі поточного року податковою міліцією викрито 37 злочинів, що  на третину більше, ніж у минулому році. Збитки бюджету за кримінальними справами обчислюються десятками мільйонів гривень. Порівняно з минулим роком  кількість викритих фактів кримінального ухилення від оподаткування зросла на 70%.

Так, працівниками податкової міліції області  задокументовано діяльність організованого злочинного угруповання, яке впродовж трьох років орудувало на території чотирьох областей, внаслідок чого до бюджету не надійшло 6,5 млн. грн. Наразі всі учасники цього угруповання перебувають під арештом.

За результатами заходів, проведених за участю працівників податкової міліції області, в І кварталі до держбюджету додатково надійшло близько 16 млн. грн.

— Керівництво ДПС України поставило перед підрозділами внутрішньої безпеки нові завдання. Якісне їх виконання, передусім на місцях, вимагає повністю змінити підходи до організації та здійснення оперативно-службової діяльності.

— Звісно, переважна більшість працівників органів ДПС віддані своїй справі. Однак вважаю, що результати щодо посилення боротьби з корупцією не змусять довго чекати. Адже лише минулого року працівниками підрозділу УВБ ДПА України при ДПА в Сумській області було проведено 215 службових розслідувань та перевірок, за результатами яких притягнуто до дисциплінарної відповідальності 44 працівники органів ДПС. Розкрито п’ять злочинів, скоєних податківцями, за якими органами прокуратури порушено кримінальні справи.

Так, під час виконання службових обов’язків керівник однієї з ДПІ неналежним чином провів перевірку та опис майна одного з підприємств-боржників. У результаті державі завдано збитків на загальну суму 87,5 тис. грн. Прокуратурою порушено кримінальну справу за ознаками злочину, передбаченого частиною другою ст. 367 Кримінального кодексу України (службова недбалість). Оперативному реагуванню на звернення платників податків сприяє і телефон довіри, який працює цілодобово.

— Добігає кінця кампанія з декларування доходів громадян, яка цьогоріч у всіх регіонах є настільки масштабною і яскравою, що не помітити її просто неможливо. Чи вдалося на Сумщині достукатися до сердець громадян?

— Цікавим прикладом нових форм роботи з громадянами, приміром, є розсилання SMS-повідомлень про необхідність декларування доходів. Так, одна з мешканок обласного центру зізналася, що прийшла до ДПІ і задекларувала отриманий минулого року дохід від репетиторської діяльності в розмірі 34,3 тис. грн. після отримання повідомлення. Відтак до місцевого бюджету надійшло 5 тис. грн. податку на доходи фізичних осіб.

Крім широкомасштабної рекламної кампанії ми прагнули створити зручні умови для подання декларацій, інформуючи мешканців області через регіональну пресу, радіо, телебачення, офіційний веб-сайт обласної податкової адміністрації, широко застосовували рекламу на вулицях та електронні термінали. І не дарма. За попередніми підрахунками рівень свідомості громадян істотно зріс, збільшилися і надходження до бюджету.

— 2011 рік має стати роком повноцінного запровадження нового Податкового кодексу та реформування податкової служби. Які напрями подальшого розвитку податкової служби регіону?

— Нові норми оподаткування — це сигнал для економіки про переміщення бізнесу в нове середовище. Запроваджується низка норм, які сприятимуть оновленню вітчизняної економіки. Водночас приємно відзначити, що підприємництво починає усвідомлювати роль ДПС як партнера у веденні бізнесу. Адже і ми, і вони несемо однакову відповідальність перед суспільством. Посилюючи боротьбу з економічною злочинністю, податкова служба лібералізує підхід до сумлінних платників. Повсякденною практикою роботи стала взаємодія з платниками на партнерських засадах, створення умов для добровільного виконання ними конституційного обов’язку — сплати податків. З прийняттям Податкового кодексу в області розгорнуто масштабну роз’яснювальну роботу. Корисними для платників були 129 семінарів, проведених з початку грудня минулого року, та 101 «гаряча» телефонна лінія. Фахівці податкової служби зустрічаються з журналістами на прес-конференціях та брифінгах, з представниками громадськості на засіданнях «круглого столу» та інших заходах. Зокрема, ефективними були зустрічі з головами сільських та селищних рад, під час яких обговорювалися питання запровадження місцевих податків і зборів згідно з вимогами Податкового кодексу.

Переконана, що податкова служба має працювати в одній команді з платниками податків. Адже, як зазначили Прем’єр-міністр України Микола Азаров та Голова ДПС України Віталій Захарченко, увага податківців має бути зосереджена саме на налагодженні партнерських відносин з бізнесом. Напрацьований за останні роки досвід роботи дає підстави сподіватися на успішне вирішення завдань, що стоять перед податковою службою області.

— Ви не залишаєте свого робочого кабінету, допоки не приймете останнього відвідувача. Це вияв професійної етики чи особиста відповідальність?

— Ці два поняття не можна розділити, тому що працюю я досить інтенсивно. Часто затримуюсь на робочому місці після шостої, щоб підвести підсумки дня та скласти план на наступний. Ніколи не створюю перешкод для ділового спілкування з колегами. Вислуховую пропозиції, які сприяють покращенню організації роботи. Я запросила колег до відвертої розмови, і двері мого кабінету відчинені для кожного.

— За кілька місяців після Вашого призначення у роботі адміністрації було досягнуто вагомих результатів. Вже накреслено нові завдання, які вимагають високої віддачі. Де Ви черпаєте сили для нових звершень?

— Справді, за цифрами стоїть повсякденна копітка, іноді навіть виснажлива робота, чималі нервові навантаження. Але я звикла працювати в такому напруженому режимі, бо за характером енергійна й динамічна. До того ж люблю спілкуватися з людьми. Від роботи завжди отримую задоволення. Відпочиваю, коли «переключаюсь» на дітей, родину, яку дуже люблю і присвячую їй увесь вільний час.

— Ви — єдина жінка, яка обіймає високу посаду голови ДПА. «Жіночий стиль керування» має бути якимось особливим?

— Так склалося, що з самого початку трудової діяльності в податкових органах мені довелося працювати в чоловічому колективі, поряд з людьми високої внутрішньої організації, офіцерами. Вчилася виконувати завдання у досвідчених працівників, які мали звання високого рангу і великий досвід роботи за фахом. Тому хоч на сьогодні я і єдина в Україні жінка — голова ДПА, якихось поблажок від керівництва не чекаю. Адже завдання перед усіма керівниками областей поставлено однакові, й коли мене призначали на цю посаду, я добре це усвідомлювала. Вважаю, що в роботі не може бути жіночого або чоловічого стилю керівництва, головне — професіоналізм.

Від підлеглих вимагаю насамперед високої професійної віддачі, чіткої організації та результативності в роботі. Завдання необхідно виконувати беззаперечно. А коли бачу, що колектив працює з повною віддачею, досягає високих результатів, то й для них  також прагну зробити щось приємне. Велику увагу приділяю покращенню умов праці колег та обслуговуванню платників податків. Переконана, що й відпочинок колективу має бути на високому рівні, тому завжди особисто беру участь в організації різноманітних заходів.

— Чи були у Вашому житті ситуації або події, які стали вирішальними і вплинули на подальшу долю, врешті-решт, на вибір професії?

— При виборі професії для мене особливо важливою була думка моїх батьків, тому й скористалася їх порадою. Нині хочу якомога більше користі принести людям, суспільству. Робота в податкових органах потребує постійного професійного зростання. Система, в якій ми працюємо, перебуває в стадії модернізації і реформування, постійно оновлюється. А мені подобається все нове. Тому отримую велике задоволення від роботи і від життя.


Розмову вела  Ольга СКРИПКІНА,
начальник відділу масово-роз’яснювальної роботи

та звернень громадян ДПА в Сумській області