Новини

Житомирщина: вчора, сьогодні, завтра

Голова ДПА у Житомирській області Вадим КуслійМинулого року розвиток господарського комплексу на Житомирщині було позначено певною нестабільністю. Однак обсяги надходжень до бюджетів усіх рівнів зростали, що свідчить передусім про зважену податкову політику в регіоні. Про те, як найраціональніше використовувати природний потенціал краю, стимулюючи водночас бізнесменів до ефективної співпраці, про нові напрацювання податківців, пов’язані насамперед з набранням чинності Податковим кодексом України, розмірковує голова ДПА у Житомирській області Вадим КУСЛІЙ, який уже близько року керує податківцями регіону.


Статистика ілюструє

Економічна ситуація, що склалася на Житомирщині минулого року, на жаль, не відзначалася стабільністю. Відбувалося як зростання, так і зниження індексу розвитку промислового виробництва — одного з найважливіших показників економічного поступу — від 11% зростання у червні до 1,2% зниження у грудні. В цілому це призвело до того, що індекс промислового виробництва порівняно з попереднім роком зріс неістотно — на 8,2% (показник по Україні становить 11,2%). Водночас статистичні обсяги реалізації промислової продукції зменшувалися з 1,1 млрд. грн. за липень 2010 року до 0,9 млрд. грн. за грудень 2010 року. Тож такий стан справ негативно вплинув на формування платниками бази оподаткування як в цілому по області, так і за окремими видами доходів, а відповідно, і на податкові ресурси для забезпечення надходжень. Тому й завдання перед податковою службою постали вкрай складні.

Звісно, оцінювати доробок команди податківців Житомирщини можна за різними критеріями. І хоча цифри для читача — річ обтяжлива, справа, яку ми виконуємо, вимірюється реальними надходженнями, і статистика якнайкраще проілюструє результати діяльності податківців області.

Незважаючи на нестабільність розвитку господарського комплексу регіону, обсяги надходжень до державного бюджету податків і платежів, контрольованих обласною податковою службою, минулого року збільшилися порівняно з попереднім роком на 12,6%, або на 105,0 млн. грн., до місцевого — на 14,9%, або на 166,5 млн. грн. А в цілому за 2010 рік платниками податків області до бюджетів усіх рівнів сплачено 2238,4 млн. грн., що на 266,1 млн. грн., або на 13,5%, більше, ніж у 2009 році.

За непростих умов реформування бюджетного та податкового законодавства відбувалося й формування бюджету на 2011 рік, в який Україна увійшла з новим Податковим кодексом. Нині для всіх очевидно, що цей документ потребує особливої уваги, скрупульозного вивчення й дотримання його норм як податківцями, так і платниками податків.

На 2011 рік заплановано зібрати платежів до загального фонду держбюджету на суму близько 1, 45 млрд. грн., що на 12% перевищує рівень минулого року. Щодо виконання завдань на січень — березень поточного року, то платниками Житомирщини до бюджетів усіх рівнів сплачено 572,2 млн. грн., що на 102,9 млн. грн., або на 21,9%, більше,  ніж за відповідний період 2010 року. До державного бюджету надійшло 258,8 млн. грн. Порівняно з попереднім роком досягнуто приросту збору податків на 29,2%, або на 58,4 млн. грн. За І квартал поточного року до місцевого бюджету надійшло 313,5 млн. грн. податків та зборів, що перевищує показники І кварталу попереднього року на 44,5 млн. грн., або на 16,6%.

Про ресурси і резерви

Зважаючи на галузеву специфіку Житомирщини, в якій найперспективнішими є лісогосподарська, сільськогосподарська та харчова промисловості, певним резервом у збільшенні надходжень до бюджетів усіх рівнів є посилення контролю за законністю використання пільгового режиму оподаткування суб’єктами господарської діяльності цих галузей. Так, завдяки співпраці місцевих органів влади, правоохоронних структур і податківців даємо лад використанню найбільших багатств краю — лісу й каменю. Приміром, лише у Коростишівському районі обсяги плати за використання надр наприкінці минулого року зросли майже вдвічі порівняно з показниками початку року, а в цілому по області — у півтора раза.

Нещодавно, приміром, житомирські податківці виявили 14 підпільних виробництв, де власники цехів без будь-яких дозвільних документів займалися переробкою деревини та каміння. Вартість вилученого устаткування та готової продукції на цих підприємствах податківці оцінюють на суму понад 10 млн. грн.

Крім того, поточного року податкові міліціонери Житомирщини нейтралізували два конвертаційні центри, що розташовувалися у столиці й обслуговували житомирські підприємства реального сектора економіки. Поки що слідство триває.

Коли чую усталену фразу «Податківці наповнюють бюджет», одразу нагадую своїм підлеглим, що ми лише слідкуємо за повнотою і своєчасністю сплати податків, обсяги надходжень яких безпосередньо залежать від економічної ситуації, що складається на певний період. Наше завдання полягає в тому, щоб не заважати безпідставними перевірками тим, хто працює чесно і прозоро, та захищати їхні законні інтереси від тих, хто прагне здобути над ними необгрунтовані конкурентні переваги, ухиляючись від сплати податків або мінімізуючи їх. До речі, доволі промовистим є той факт, що минулого року на Житомирщині більш як наполовину порівняно з попереднім роком скоротилася кількість підприємств, які сплачували податок на прибуток у мінімальних розмірах.

Автоматизація: позитивний аспект

Завдання, що стоять перед податківцями Житомирщини у поточному році, за рівнем складності не поступаються минулорічним, а їх виконання потребує чималих зусиль. Але резерви існують у кожному регіоні практично за всіма напрямами діяльності. Головні з них — детінізація економіки, відпрацювання схем оптимізації податкових зобов’язань та їх мінімізації, боротьба з корупцією в органах ДПС, покращення сервісу для платників податків і, звісно, сприятливі загальноекономічні тенденції.

Основним позитивним аспектом у діяльності податкових органів, завдяки якому розширюються сервісні функції для платників податків, стали автоматизація процесів адміністрування податку на додану вартість та запровадження електронної звітності.

З набранням чинності Податковим кодексом України органи державної податкової служби почали запроваджувати на практиці автоматичне бюджетне відшкодування податку на додану вартість сумлінним платникам. Ця сервісна послуга податкової служби покликана мінімізувати контакт податківців з платниками податків, знизити можливі корупційні прояви.

З початку поточного року 78 платників податків Житомирщини заявили до відшкодування ПДВ на суму 63,6 млн. грн., що порівняно з аналогічним періодом 2010 року менше на 39 платників та 1,9 млн. грн.

За І квартал 2011 року відшкодовано ПДВ на рахунки 71 платнику на суму 81,9 млн. грн., що перевищує показник аналогічного періоду 2010 року на 71,7 млн. грн.

Податковою службою проведено визначення відповідності платників податку критеріям, які дають право на отримання автоматичного бюджетного відшкодування податку на додану вартість відповідно до пунктів 200.18 — 200.21 статті 200 Податкового кодексу України.

За деклараціями за січень 2011 року 64 платникам області направлено повідомлення про невідповідність цих платників податку критеріям, визначеним у Податковому кодексі України, з детальним поясненням і розрахунком за критеріями, згідно з якими платники не отримали права на автоматичне відшкодування ПДВ.

За деклараціями за лютий 2011 року згідно з відбором за автоматизованою системою ДПА України один платник Житомирської області – ТОВ «Біокоре Україна», що здійснює реалізацію на експорт сільськогосподарських культур, увійшов до переліку платників податків, які відповідають критеріям та отримали право на автоматичне відшкодування ПДВ. Підприємство має вище за середнє по галузі податкове навантаження з податку на прибуток, протягом 2010 року тут виплачується заробітна плата, що більш як у 2,5 раза перевищує встановлений мінімальний розмір.

Ефект реальної угоди

Під час прес-конференції, що відбулась у березні, журналісти запитували, наскільки оперативно вирішуватиметься проблема виплати тіньових зарплат з прийняттям Податкового кодексу України. Боротьба з найпоширенішою схемою тінізації не припиняється завдяки цілеспрямованій контрольно-перевірочній роботі податківців. Так, у січні – березні поточного року  проведено 129 перевірок юридичних та фізичних осіб з питань дотримання ними чинного податкового законодавства при виплаті заробітної плати, за результатами яких донараховано 831,3 тис. грн. податків та платежів.

Крім того, працівники податкових органів Житомирщини з початку року організували та провели 122 заходи – зустрічі, засідання комісій, штабів – з керівниками і бухгалтерами різних підприємств, установ та організацій, фізичними особами – суб’єктами господарської діяльності щодо погашення заборгованості по заробітній платі та податку на доходи фізичних осіб. Таким чином, у поточному році погашено 4,1 млн. грн. заборгованості з податку на доходи фізичних осіб та заборгованість по заробітній платі – на 2,9 млн. грн.

Втім питання легалізації доходів не лягло лише на плечі податківців. У Житомирській облдержадміністрації працює робоча група з питань детінізації доходів та зайнятості населення. З числа фахівців податкової служби, прокуратури, головного управління Пенсійного фонду України в області, головного управління праці та соціального захисту населення Житомирської облдержадміністрації, центру зайнятості населення створено мобільні бригади, які відповідно до затверджених графіків проводять тематичні семінари в усіх районах області. У регіоні також запроваджено практику проведення нарад з керівниками підприємств з питань погашення заборгованості із виплати заробітної плати. Регулярно відбуваються засідання «круглих столів» та прямі ефіри на радіо й телебаченні за участю податківців та фахівців владних структур. Адже податки — не лише  матеріальна, а й соціальна складова життєдіяльності держави.