Новини

Рушійна сила економіки

Впровадження програми модернізації сприятиме трансформації моделі нинішньої податкової служби в податкову службу нового зразка.

Географічне розташування України в Європі, її залежність від тенденцій на світовому ринку не залишають нашу державу осторонь вирішення питань налагодження ефективного співіснування з іншими країнами. «Ми не можемо бути ізольованими від участі в процесі розвитку міжнародних економічних відносин, а тому спрямовуємо роботу податкової служби, що є рушійною силою економіки, на досягнення більш високих показників», — зазначив Голова ДПС України Віталій ЗАХАРЧЕНКО 7 квітня 2011 р. під час зустрічі з директором Світового банку у справах України, Білорусії та Молдови Мартіном РАЙЗЕРОМ та керівником проекту «Програма модернізації державної податкової служби» з боку Світового банку Мунавером Султаном КВАДЖЕЮ.


Про нову модель податкової служби

Під час зустрічі йшлося про стратегію співпраці України зі Світовим банком у напрямі впровадження першого етапу програми модернізації ДПС. «Ми прагнемо усунути недоліки в реалізації цієї програми, адже вона триває вже не перший рік, проте просувається з великим відставанням порівняно з тим, що було заплановано», — констатував Віталій Захарченко. Як приклад досвіду осучаснення податкових служб у розвинутих державах світу він навів Нідерланди, де щороку на модернізацію витрачається понад 1 млрд. євро. «Україна поки що далека від європейських стандартів обслуговування платників податків, але впевнено до них прямує. Сподіваюся, що за підтримки фахівців Світового банку нам вдасться довести все розпочате до логічного кінця і завершити реалізацію проекту «Модернізація державної податкової служби України — 1» до 30 червня 2012 року, як і передбачено в угоді про позику між Україною і Світовим банком», — зауважив головний податківець.

За оцінкою міжнародних експертів, протягом відносно короткого терміну, відколи до впровадження програми модернізації долучилися заступник Голови ДПА України Олександр Котькало й директор Департаменту розвитку та модернізації державної податкової служби Олег Охтень, у її реалізації взято високий темп і податківці надолужили відставання, яке спостерігалося ще влітку 2010 р. «Практично всі великі закупівлі завершено, і тепер настав період їх активної експлуатації», — повідомив Мартін Райзер.

Угоду між Україною та Світовим банком про позику на впровадження проекту «Модернізація державної податкової служби України — 1» — першої фази багаторічної програми модернізації ДПС було підписано 4 вересня 2003 р. та ратифіковано Законом України від 20 листопада 2003 р. Результатом комплексного впровадження зазначеної програми має стати трансформація моделі нинішньої податкової служби в податкову службу нового зразка. «Ми повинні перейти від фіскальних методів роботи до принципово інших — відкритих, завдяки яким платники сприйматимуть нас як партнерів, а не здійснюватимуть платежі на користь держави, щоб уникнути відповідальності за невиконання обов’язку зі сплати податків», — окреслив перспективу Голова ДПС України Віталій Захарченко.

Прискорення заради майбутнього

З виконанням першої фази програми модернізації ми зволікаємо вже сім років. «Це зумовлено як об’єктивними, так і суб’єктивними чинниками — нашими внутрішніми проблемами, про які не боїмося відверто говорити», — пояснив високопосадовець. Зокрема, численні кадрові ротації, що супроводжують роботу податківців вже досить давно, аж ніяк не сприяють досягненню оптимального результату.

Наразі розпочато наймасштабнішу в історії відомства реорганізацію податкової служби, яка є обов’язковою для виконання програми модернізації і має на меті скорочення чисельності керівного складу центрального апарату на 20%. «Буде зменшено кількість заступників Голови ДПС України, а в регіонах замість 463 функціонуватиме 400 ДПІ», — уточнив Віталій Захарченко.

За словами директора Світового банку у справах України, Білорусії та Молдови Мартіна Райзера, дуже важливо, щоб процес консолідації податкових органів не зупинявся, адже він спрямований передусім на раціональне розміщення кадрів на регіональному рівні, де податківці вступають у прямий контакт із платниками податків.

Так чи інакше, на сьогодні із 40 млн. дол., виділених на фінансування проекту «Модернізація державної податкової служби України — 1», освоєно лише 17,5 млн. дол. Оскільки Світовий банк продовжив термін дії угоди про позику, яку раніше було розраховано до 2008 р., до 30 червня 2012 р., працівники ДПС повинні докласти всіх зусиль, аби менш ніж за півтора року, що залишилися до завершення проекту, використати коштів в 1,3 раза більше, ніж за сім років чинності угоди. При цьому 92,2% від 22,5 млн. дол. — суми позики, яку потрібно буде використати, припадає на три основні закупівлі: «Податковий блок», «Управління документами» та «Інформаційна інфраструктура». «Завдання складні, але посильні, — переконаний Віталій Захарченко. — Модернізація податкової служби, подання звітності в електронному вигляді дадуть змогу перейти на інший рівень відносин із платниками, сприятимуть покращенню їх сервісу і зменшенню корупційних проявів, що вкрай потрібно на нинішньому етапі розвитку держави».

Курс на модернізацію

У рамках візиту місії Світового банку, що тривав з 29 березня по 7 квітня 2011 р., міжнародні експерти провели низку робочих зустрічей з фахівцями центрального апарату відомства, на яких аналізували та оцінювали заходи з реалізації проекту модернізації. Крім того, члени місії ознайомилися з результатами роботи й напрацюваннями ДПА у Черкаській області та ДПІ у м. Черкасах. «Податкові офіси, до яких нас запросили, позитивно вразили, а працівники мотивовані на продуктивну роботу», — розповів керівник проекту «Програма модернізації державної податкової служби» з боку Світового банку Мунавер Султан Кваджа.

На думку фахівців Світового банку, успішне впровадження програми модернізації — запорука ефективнішого впливу ДПС України на економічну ситуацію в державі. «Податкова система, що добре функціонує, — становий хребет нормального розвитку економіки та покращення життя суспільства, тож подібні проекти є пріоритетними для Світового банку в будь-якій державі, з якою він вступає в договірні відносини», — підкреслив Мартін Райзер.

Учасники зустрічі висловили сподівання, що ДПС України своєчасно впорається з виконанням усіх необхідних робіт з реалізації першої фази проекту модернізації і вдало увійде в його другу фазу. Ціна питання — користування кредитом у розмірі 80 млн. дол. «Курс на модернізацію взято, тож рухаймося далі! Переконаний: без модернізації податкової служби України неможливі ані налагодження прозорих відносин із платниками, ані розвиток економіки в цілому», — підсумував Голова ДПС України.


Ольга ГЕРМАНОВА,
germanova@visnuk.com.ua