Статті

У пошуках досконалості

Податківці та бізнес-спільнота разом працюють над поліпшенням законодавчого простору.

Спочатку обговорювали, потім — роз’яснювали, нині — пожинаємо плоди  законодавчих змін: імплементуємо норми Податкового кодексу України в щоденну практику. «І податківці, й підприємці стикаються з труднощами застосування нових податкових правил. Різниця полягає лише в тому, що проблеми податківців стають державними проблемами, пов’язаними з таким досить поширеним явищем, як економія на сплаті податків з боку бізнесу», — зазначив заступник Голови ДПС України Сергій ЛЕКАРЬ{h}Заступник Голови ДПС України Сергій Лекарь:
«Відшкодування ПДВ в автоматичному режимі розпочато з 2011 року. Втім це не означає, що решта суб’єктів господарювання не отримають належні їм кошти. Відшкодування ПДВ триває, в тому числі погашаються борги попередніх періодів, але в межах ресурсу»{/h} під час чергового засідання узгоджувальної робочої групи Українського союзу промисловців і підприємців (УСПП), Об’єднання організацій роботодавців України (ООРУ) та ДПА України.


Автоматичному відшкодуванню — «так»!

За словами першого віце-президента УСПП Сергія Прохорова, підбиваючи перші підсумки роботи в оновленому законодавчому просторі, представники бізнесу відзначають певний позитив. Низка членів цієї організації потрапили до переліку платників ПДВ, що отримали його відшкодування в автоматичному режимі. «Тож надалі варто докласти максимум зусиль, аби ця «перша ластівка» перетворилася на системне безперешкодне повернення обігових коштів на рахунки підприємств, і одвічну проблему з відшкодуванням податку було нарешті вирішено», — переконаний Сергій Прохоров.

Протягом І кварталу поточного року до керівництва УСПП від суб’єктів зовнішньоекономічної діяльності — провідних вітчизняних експортерів надійшло 280 звернень щодо адміністрування ПДВ, обов’язкової та добровільної реєстрації суб’єктів господарювання платниками податку, неоднозначного трактування положень нового податкового законодавства України тощо. Власне, ці питання й було включено до порядку денного засідання узгоджувальної робочої групи.

Акцентуючи увагу на проблемних аспектах відшкодування ПДВ, головний бухгалтер ВАТ «Крюківський вагонобудівний завод» Тетяна Тимошенко зауважила, що більше половини підприємств в Україні працюють з використанням схем ухилення від сплати податків. При цьому 87% суб’єктів господарювання мають розбіжності з контрагентами у відображенні сум податкових зобов’язань і податкового кредиту. «Передусім це, звичайно, «мінус» Україні — державі, яка прагне розвивати вітчизняне виробництво та конкурентоспроможність щодо зовнішніх ринків», — підкреслила Тетяна Тимошенко.

Заступник Голови ДПС України Сергій Лекарь наголосив, що відшкодування ПДВ в автоматичному режимі розпочато тільки з 2011 р. Втім це не означає, що решта суб’єктів господарювання не отримають належні їм кошти. «Відшкодування ПДВ триває, в тому числі погашаються борги попередніх періодів, але в межах ресурсу», — повідомив він.

Щомісяця до відшкодування заявляється близько 4 млрд. грн. податку, тоді як бюджетний ресурс варіює в межах 2,5 — 3,0 млрд. грн. «Наше спільне завдання — переконати суб’єктів законодавчої ініціативи у виділенні додаткових коштів на відшкодування, приміром, за рахунок перевиконання податківцями показників запезпечення надходжень до держбюджету», — вважає Сергій Лекарь.

Успіхи очевидні

Успіхи у роботі органів ДПС з мобілізації коштів до бюджетів усіх рівнів помітні неозброєним оком. На початку 2010 р. за платежами, що адмініструються податковими органами, середньомісячна сума надходжень становила близько 7 млрд. грн., тоді як на сьогодні — 20 млрд. грн. Аналогічною є тенденція з відшкодування ПДВ: місячна норма — приблизно 3 млрд. грн. проти 600 млн. грн. торік.

«Втім якщо спочатку сума не надійшла до бюджету, її апріорі не можна повернути», — зауважив заступник Голови ДПС України. За офіційною статистикою, поряд із підприємствами, які дійсно займаються бізнесом з метою отримання прибутку, існує ще чимала кількість суб’єктів господарювання, створених з метою мінімізації податкових зобов’язань або взагалі незаконного збагачення державними коштами. 85% дохідної частини держбюджету формують 1,5 тис. підприємств, тоді як щомісяця подають заявки на відшкодування ПДВ близько 2 тис. платників податку.

Враховуючи позитивний досвід автоматичного відшкодування ПДВ, УСПП прагне брати участь у формуванні сприятливого бізнес-клімату в Україні, зокрема шляхом боротьби з тіньовою економікою. «Ми ніколи не будемо підтримувати підприємства, що імітують бурхливу діяльність, виписуючи фіктивні податкові накладні, і заважають працювати чесним бізнесменам, — запевнив присутніх Сергій Прохоров. — Але потрібно, щоб компанії, які працюють прозоро і бажають долучитися до розвитку української економіки, мали змогу це зробити». Сергій Лекарь пообіцяв, що саме так і буде, адже ДПА України втілює в життя ідеологію налагодження партнерських відносин із платниками податків, тож зацікавлена в покращенні їх обслуговування.

Питання реєстрації платником ПДВ

На думку підприємців, проблемним є застосування ст. 182 Податкового кодексу України, якою передбачено добровільну реєстрацію особи платником ПДВ, якщо вона вже здійснює оподатковувані операції. До того ж обсяги поставок товарів чи надання послуг такими особами платникам ПДВ протягом останніх 12 календарних місяців мають перевищувати 50% загальних обсягів поставок, тобто становити не менше половини суми, еквівалентної 300 тис. грн. (мінімальної граничної суми, визначеної для обов’язкової реєстрації платником ПДВ).

«Така норма обмежує можливість розвитку для «молодих» підприємців, що тільки-но збираються розпочати свій бізнес. Адже вони втрачають потенційних клієнтів, що, як правило, не бажають мати договірних відносин з неплатниками ПДВ», — стверджує директор дочірнього підприємства АФ «Профі-Аудит» Ганна Довбиш.

До набрання чинності Податковим кодексом України реєстрація платником ПДВ здійснювалася за заявою суб’єкта господарювання без установлення жодних вимог щодо наявності матеріальних активів, обсягу оподатковуваних операцій тощо. «Міжнародні експерти робили нам зауваження з цього приводу. Все-таки і добровільна реєстрація платниками ПДВ повинна мати певні обмеження й чітко визначені правила», — підкреслила Людмила Косміна, заступник директора Департаменту адміністрування податку на додану вартість ДПА України. За її словами, проблема з відшкодуванням ПДВ, власне, й виникла через те, що процедурою добровільної реєстрації платниками податку щедро користувалися ті, хто робив це заради здійснення махінацій при розрахунках з держбюджетом.

Робота на випередження

Не оминули увагою податківці й бізнесмени і проблеми черг до інспекторів, яка дуже гостро постала останнім часом, після законодавчого закріплення обов’язку податкових агентів і фізичних осіб — підприємців, що обрали спрощену систему оподаткування, щомісяця подавати декларації з податку на доходи фізичних осіб. «Уперше ця пропозиція виникла ще в 2006 році, а в липні 2010 року знайшла своє відображення в новій редакції Бюджетного кодексу України. Автоматично обов’язок щомісячного подання декларацій податковими агентами «перекочував» і до Податкового кодексу України», — розповів про історію такого декларування заступник Голови ДПС України Сергій Лекарь.

 Нині за ініціативи Комітету Верховної Ради України з питань фінансів, банківської діяльності, податкової та митної політики на підпис Президента України чекає ухвалений парламентаріями 7 квітня 2011 р. проект закону щодо скасування зазначеної декларації. З метою зняття соціальної напруги Голова ДПС України Віталій Захарченко 25 березня 2011 року підписав лист, яким дозволено не звітувати перед податковими органами підприємцям із «порожніми» деклараціями або тим, хто не має найманих працівників і впродовж місяця не здійснював нарахування на користь фізичних осіб.

Наступне засідання узгоджувальної робочої групи УСПП, ООРУ та ДПА України планується провести у червні 2011 р. «Завдяки систематичним зустрічам з представниками бізнесу ми маємо змогу працювати на випередження конфліктних ситуацій. Дуже важливо, що ми чуємо одне одного та спільно напрацьовуємо пропозиції з удосконалення законодавчого простору», — зазначив Сергій Лекарь.


Ольга ГЕРМАНОВА,
germanova@visnuk.com.ua