Новини

«Тінь» зникне повністю

«Вісник» продовжує розповідати про реформування податкової системи, запропоноване Державною податковою службою України.

Одним з важливих завдань реформи є виведення економіки з «тіні» і легалізація зарплат. Тільки зниження ставки податку на доходи фізичних осіб до 10% та єдиного соціального внеску до 15% дасть можливість детінізувати понад 50 млрд. грн.


При обсязі фонду оплати праці в 2011 р. понад 400 млрд. грн. обсяг тіньового ринку зарплат — 170 млрд. грн. За підрахунками ДПС України для виплати 1 грн. зарплати роботодавець повинен заплатити в бюджет 1,07 — 1,26 грн. залежно від розміру зарплати та сфери діяльності. Таке податкове навантаження на фонд оплати праці є основною причиною виведення в «тінь» трудових доходів. Наприклад, при чинній системі оподаткування навантаження на бізнес становить 45,5% у виробництві та 42% — у торгівлі. А при використанні тіньових схем воно знижується практично втричі. При цьому адміністративні заходи боротьби з тіньовим сектором показали свою неефективність. Тому, на думку податківців, саме усунення причин, тобто зниження податкового навантаження на фонд оплати праці, і дасть дієвий ефект.

Податкове відомство пропонує знизити ставку єдиного соціального внеску з 32,6 — 49,7 до 15% для всіх, таким чином скасувавши диференційовані підходи до оподаткування різних категорій платників. При зниженні ставки Пенсійний фонд втрачає 29 млрд. грн. доходів, які компенсуватимуться надходженнями за рахунок легалізації в розмірі 22,5 млрд. грн. та економії на фінансуванні працівників бюджетної сфери по сплаті ЄСВ у сумі 21 млрд. грн. Також серед компенсаторів — скасування максимального порога зі сплати ЄСВ, який становить 10 мінімальних зарплат, що додатково дасть майже 4 млрд. грн. Також запропоновано повернути скасований кілька років тому за наполяганням МВФ збір з купівлі іноземної валюти, відновивши його за ставкою 3%. Додаткові доходи в такому випадку становитимуть 14 млрд. грн. Не виключаються, як і раніше, заперечення з боку МВФ. Нагадаємо, що кілька років тому скасування цього збору стало однією з умов отримання кредиту від фонду. Можливо, збір буде запроваджено під час проведення безготівкових валютних операцій.

Ще одним заходом з виведення доходів із тіньового сектора, запропонованим податковою службою, є зниження ставки податку на доходи фізичних осіб також для всіх категорій платників до 10%. Зараз діють диференційовані ставки: 15% — базова і 17% — для громадян з доходами вище ніж 10 мінімальних зарплат. Легалізація в даному випадку дасть 30 млрд. грн., у тому числі за рахунок необхідності підвищення мінімальної зарплати вдвічі — до 2 тис. грн. Ще 4,3 млрд. грн. передбачається отримати в результаті скасування податкової соціальної пільги, якою зараз користуються 6,7 млн. осіб.

Таким чином, реалізація законодавчих ініціатив щодо ЄСВ і ПДФО знизить податкове навантаження на фонд оплати праці з нинішніх 110 до 42%. А це, на думку розробників ініціатив, є стимулюючим фактором для легалізації не тільки зарплат «у конвертах», а й інвестиційних доходів власників активів, зокрема прибутку підприємств та дивідендів.

Слід зазначити, що вже кілька тижнів Концептуальні зміни податкової системи обговорюються з громадськістю. Практично кожен день відбуваються засідання робочих груп. Остаточну узагальнену версію реформи податкова служба обіцяє презентувати вже через місяць.