Новини

Позитивні зрушення щодо поліпшення інвестиційного клімату

Голова ДПС у Запорізькій області Олексій ТімарцевПитанням поліпшення інвестиційного клімату та зростання рівня інвестиційної активності на Запоріжжі було присвячено засідання «круглого столу», яке відбулося за участю голови ДПС у Запорізькій області Олексія ТІМАРЦЕВА, голови Запорізької облдержадміністрації Олександра ПЕКЛУШЕНКА,  начальника Запорізької митниці Дмитра АФАНАСІАДІ, керівників підприємств, громадських організацій та представників ЗМІ.


Як повідомив, відкриваючи захід, Олександр Пеклушенко, станом на 01.07.2012 р. в економіку Запорізького регіону вкладено 1142 млн. дол. США прямих іноземних інвестицій. За попередніми даними, лише за перше півріччя в область залучено 165 млн. дол. За статистикою, в поточному році в економіку області вкладено в 15 разів більше інвестицій, аніж за аналогічний період 2011 р. Минулого року обсяги прямого іноземного інвестування зросли на понад 38 млн. дол.

— Інвестиції будуть там, де є перспективи, гарантії, де створюються комфортні умови для розвитку бізнесу. Цифри свідчать про те, що інвестори зацікавлені працювати в області. Ми з повагою ставимося до роботодавців, людей з активною позицією у вирішенні соціальних проблем. Через діалог завжди можна досягти взаєморозуміння, і ваша робота на нашій землі — це приклад успішної та взаємовигідної співпраці, — звернувся до присутніх голова облдержадміністрації.

Із системою залучення інвестицій, розробленою в обласному органі державної влади, учасників обговорення детально ознайомив заступник голови облдержадміністрації Петро Гончарук. Зокрема, він продемонстрував інвестиційну карту, яку представлено на офіційному веб-сайті обласної виконавчої влади (http://www.investmentzp.org.ua). У регіоні також проводяться тематичні міжнародні інвестиційні форуми, створено 27 промислових зон, реалізуються проекти цільових екологічних інвестицій тощо.

Крім того, Запорізька область посіла п’яте місце в Україні за обсягами експорту та дев’яте — імпорту.

У виступі голови ДПС у Запорізькій області Олексія Тімарцева було наголошено, що дії податкової служби спрямовано на забезпечення стимулювання інвестиційного клімату, зростання економіки, створення рівних конкурентних умов для платників податків.

— Найпозитивніші зрушення щодо поліпшення інвестиційного клімату відбулися за останні два роки, передусім з набранням чинності Податковим кодексом України, яким, зокрема, передбачено стимулювання сфери іноземних інвестицій і кредитування, — акцентував Олексій Тімарцев.

Зменшення кількості податків і зборів, зниження базових ставок з основних податкових платежів, а також запровадження низки пільг вже дають відчутні результати щодо залучення інвестицій. До того ж з автоматичним відшкодуванням ПДВ у регіоні помітно активізувалася зовнішньоекономічна діяльність. Так, упродовж 2011 р. платникам в автоматичному режимі відшкодовано податку на додану вартість на загальну суму 1800 млн. грн. За шість місяців поточного року 15 платникам надано право на автоматичне повернення податку. Їм відшкодовано понад 1106 млн. грн. (у відповідному періоді 2011 р. — восьми платникам на суму 436,4 млн. грн.).

Зі слів керівника податкової служби області, вагомим чинником удосконалення системи адміністрування податків є новації, передбачені Законом України від 24.05.2012 р. № 4834, який набрав чинності з 01.07.2012 р. Цим Законом врегульовано низку питань: з податку на прибуток; податку на доходи фізичних осіб; ПДВ; екологічного податку; збору за спеціальне використання води; зі спрощеної системи оподаткування тощо.

Ще один крок назустріч бізнесу — зменшення планових перевірок. Порівняно з 2010 р. минулого року їх кількість зменшилася на 44%. Тенденцію до істотного скорочення перевірочних заходів дотримано у першому півріччі 2012 р. (–40%) і буде продовжено у другому.

Водночас, як наголосив Олексій Тімарцев, щодо залучення інвесторів велике значення має поліпшення умов для роботи бізнесу. По всій країні в податкових органах відкриваються центри обслуговування платників податків, на Запоріжжі функціонує 27 таких центрів в усіх податкових інспекціях та їх відділеннях, центри сертифікації електронних ключів, де лише у Запорізькому регіоні більше ніж за місяць платникам безоплатно видано понад 1000 ключів, працюють сервіси «Пульс податкової», «Черговий по країні» тощо.

На рівні ДПС України розроблено власну методологію оцінки якості інвестиційного та бізнес-клімату в країні, розробниками якої були визнані фахівці цієї галузі та кращі іноземні консультанти. За результатами першого дослідження якості інвестиційного клімату і рівня інвестиційної активності в Україні, яке проводилося у квітні поточного року серед керівників американських, європейських та українських компаній-інвесторів, індекс інвестиційної активності становить 4,23 за 10-бальною шкалою.

Зокрема, про те, що інвестиційний клімат в Україні принаймні не погіршується, заявили понад 63% опитаних респондентів, а про явні поліпшення —13%. Аргументом на користь того, що інвестиційний клімат в Україні — сприятливий, є заяви 31% опитаних представників компаній щодо планів інвестування в економіку країни вже до кінця цього року. Ще 26% закордонних бізнесменів планують здійснити інвестування в Україну, проте ще не прийняли остаточного рішення.

— Сьогодні є серйозні передумови, які сприяють підвищенню інвестиційної привабливості регіону. І в цьому питанні завжди можна розраховувати на підтримку податкової служби і розуміння його важливості для області і країни в цілому. У свою чергу держава, створюючи умови для розвитку бізнесу й надаючи пільги та інші преференції, сподівається отримати віддачу у вигляді збільшення платежів до бюджетів усіх рівнів, — наголосив Олексій Тімарцев.{h}Голова ДПС у Запорізькій області Олексій ТІМАРЦЕВ:
«Побудова принципово нової моделі роботи податкової служби  насамперед сприяє розвитку економіки країни і підвищенню індексу інвестиційної активності України»{/h}

Начальник Запорізької митниці Дмитро Афанасіаді доповів присутнім, які саме кроки зробила митна служба у напрямі покращення інвестиційної привабливості регіону, зазначивши, що останнім часом в області спостерігається істотне зростання інвестиційних проектів. На поліпшення інвестиційної активності та створення сприятливих умов для ведення бізнесу в цілому позитивно вплинуло прийняття Митного кодексу України, а також впровадження нових сервісів, зокрема системи електронного декларування. Зі слів посадовця, на сьогодні у регіоні 15% митних декларацій подаються підприємствами в електронному вигляді.

Учасники засідання «круглого столу» — керівники підприємств з іноземними інвестиціями висловили свої думки, окреслили низку конкретних пропозицій. Представники запорізького бізнесу передусім відзначили скоординованість дій між Запорізькою облдержадміністрацією та ДПС у Запорізькій області на шляху створення прозорих умов для ведення бізнесу та сприяння у реалізації інвестиційних проектів. Вони також заявили про наміри й надалі вести активну економічну діяльність на території регіону. Насамперед це стосується таких бюджетоформуючих галузей, як машинобудування, металургія, енергетика тощо.

Насамкінець Олександр Пеклушенко подякував учасникам заходу за конструктивну роботу, за результатами якої буде ухвалено відповідні рішення, а також наголосив на необхідності усім гілкам влади та контролюючим органам докладати зусиль для всебічної підтримки підприємств та розвитку інвестиційної привабливості Запорізького регіону.


Микола НІКІТЧЕНКО,
прес-служба ДПС у Запорізькій області