Юридична практика

Хабарі послужать … державі

Підрозділи Управління внутрішньої безпеки ДПА України у взаємодії з іншими правоохоронними органами викривають злочинні дії криміналітету стосовно податківців і податкової системи.

Керівництво Державної податкової служби України поставило перед підрозділами внутрішньої безпеки нові завдання. Йдеться про кардинальне посилення захисту податкової системи від корупції. Необхідно посилити захист працівників податкової служби від злочинних посягань тіньових бізнес-структур та організувати протидію втягуванню податківців у протиправну діяльність, працювати на випередження корупційних правопорушень і службових злочинів. Перед підрозділами стоїть завдання виявити та знешкодити незаконні схеми мінімізації податків, які подеколи виникають за сприяння працівників органів державної податкової служби.


Звісно, такі обсяги роботи окремим підрозділом в окремому відомстві не осилити. Адже корупційний спрут зазвичай не знає відомчих кордонів. Тож налагодження ефективної взаємодії з іншими правоохоронними органами стало не лише бажаним, а й необхідним.

Якісне виконання поставлених завдань вимагає від працівників Управління та відділів внутрішньої безпеки при регіональних ДПА повністю змінити підходи lj організації та здійснення оперативно-службової діяльності.

Тож результати не змусили довго чекати. У пресі з’являлися повідомлення про тепер уже колишніх податківців, затриманих під час проведенняоборудок.

А цими днями прокуратурою одного з районів м. Києва порушено кримінальну справу за ознаками злочинів, передбачених частиною другою ст. 190 (шахрайство) та ст. 353 (самовільне присвоєння владних повноважень або звання службової особи) Кримінального кодексу Українистосовно громадянина К., який шляхом самовільного присвоєння владних повноважень, а саме видаючи себе за керівника одного з правоохоронних органів, отримав хабар від громадянки Г. на суму 30 тис. грн. за вирішення питання щодо закриття кримінальної справи, котра розслідується слідчими підрозділами податкової міліції і за якою її чоловіку пред’явлено обвинувачення. Слід зауважити, що раніше громадянин К. вже притягувався до кримінальної відповідальності за вчинення шахрайських дій.

Більшість працівників органів ДПС є високопрофесійними порядними людьми, відданими своїй роботі. Однак не секрет, що деякі з них вище за державні та професійні інтереси ставлять особисті, спрямовані на незаконне збагачення. Такими протиправними діями вони підривають авторитет державної податкової служби, знижують престиж державної влади. Керівництво ДПС України зайняло жорстку принципову позицію щодо усунення працівників, схильних до вчинення корупційних правопорушень, від виконання державницьких функцій.

До підрозділів внутрішньої безпеки ДПА України звернувся громадянин, який повідомив, що на його підприємстві проводиться документальна перевірка фінансово-господарської діяльності. Причому один із працівників місцевої ДПІ у Київській області не займається перевіркою, а шляхом безпідставного залякування нібито виявленими порушеннями, за які передбачено великі штрафні санкції, провокує керівників підприємства дати йому хабар. Працівники Управління внутрішньої безпеки ДПА України та відділу внутрішньої безпеки при ДПА у Київській області вжили профілактично-перевірочних заходів, в результаті яких зазначена інформація підтвердилася, а працівника податкової служби звільнено з органів ДПС.

Як зазначалося вище, запобігання вчиненню працівниками органів державної податкової служби корупційних правопорушень і службових злочинів є одним із основних завдань, поставлених перед працівниками Управління керівництвом ДПС. Однак незважаючи на активізацію попереджувально-профілактичної роботи, що проводиться в органах ДПС, факти вчинення злочинних дій ще трапляються.

Так, на початку березня поточного року працівниками Управління задокументовано факт отримання хабара в одній із районних ДПІ м. Києва. Начальник відділу А. та головний державний податковий ревізор-інспектор того самого відділу Д. вимагали та отримали через посередника хабар на суму 22,5 тис. грн. за незастосування штрафних санкцій до фізичної особи — підприємця за виявленим порушенням податкового законодавства. За цим фактом стосовно зазначених осіб прокуратурою порушено кримінальну справу за ознаками злочину, передбаченого частиною другою ст. 368 Кримінального кодексу України (одержання хабара). До начальника відділу Д. застосовано запобіжний захід — взято під варту.

Користуючись нагодою, Управління внутрішньої безпеки ДПА України просить повідомляти про всі факти вимагання працівниками органів ДПС незаконної матеріальної винагороди, вчинення ними інших корупційних правопорушень або телефонувати на «телефони довіри».

Своєчасне повідомлення про такі факти та відповідне реагування на них дасть змогу запобігти вчиненню злочинів з боку працівників податкової служби, а платникам податків — уникнути матеріальних збитків.


Євген САФОНОВ,
Управління внутрішньої безпеки ДПА України