Новини

Ми продовжуватимемо безкомпромісну боротьбу з «податковими ямами»

Податківці Донеччини продовжують системну роботу щодо унеможливлення схем мінімізації податкових зобов’язань.

Голова ДПА у Донецькій області Ігор УсикОргани державної податкової служби з метою удосконалення адміністрування податку на додану вартість, унеможливлення схем мінімізації податкових зобов’язань, ліквідації віртуального податкового кредиту з ПДВ, повноти декларування податкових зобов’язань та забезпечення своєчасності відшкодування податку на додану вартість запровадили систему подвійного контролю перевірки податкової звітності з податку на додану вартість і подання платниками ПДВ розшифровок податкового кредиту та податкових зобов’язань у розрізі контрагентів.


Слід зазначити, що при перевірці податкових декларацій з податку на додану вартість, отриманих органами державної податкової служби, декларації розподіляються на три категорії уваги.

Сумлінні платники — це платники ПДВ, що сплачують податок до бюджету, рівень його надходжень відповідає середньому по галузі.

Платники податків помірного ризику — це платники, які здійснюють господарську діяльність, мають основні виробничі фонди, достатню кількість трудових ресурсів для здійснення такої діяльності, але використовують схеми ухилення від оподаткування (в ланцюгах постачання та придбання товарів використовують вигодоформуючих та вигодотранспортуючих платників), тобто потенційно мають резерви для збільшення надходжень до держбюджету.

Платники податків високого ризику — це суб’єкти господарювання, які не мають основних виробничих фондів, мають недостатню кількість трудових ресурсів для здійснення такої діяльності та використовують для ухилення від оподаткування так звані податкові ями (не декларують і не сплачують податкові зобов’язання або декларують не в повному обсязі), «транзитери», які використовуються для передачі податкового кредиту, сформованого «податковою ямою», платники ПДВ — мінімізатори.

Для відпрацювання проблемних питань щодо виявлення і припинення протиправної діяльності суб’єктів господарювання і ліквідації міжрегіональних схем ухилення від оподаткування на рівні ДПА України та на обласному рівні створено робочі групи, які забезпечують координацію роботи структурних підрозділів органів ДПС.

Зокрема, заходами щодо припинення протиправної діяльності суб’єктів господарювання є притягнення до відповідальності організаторів і виконавців кримінальних схем зі створення і діяльності вигодоформуючих та вигодотранспортуючих суб’єктів господарювання, стягнення у дохід держави недоотриманих з підприємств-вигодонабувачів сум податкових зобов’язань.

Як вважає Дмитро Самсикін, начальник управління податкового контролю юридичних осіб ДПА у Донецькій області, впровадження комплексних заходів щодо проведення операції «Бюджет» сприятиме звільненню від податкових перевірок сумлінних платників податків, включенню до плану-графіка проведення виїзних документальних перевірок суб'єктів підприємницької діяльності, які мінімізують податкові зобов’язання, а також попередженню формування штучного податкового кредиту шляхом використання підприємств категорії підвищеного ризику.

Моніторинг усіх етапів контрольно-перевірочної роботи, підвищення якості документування доказової бази щодо встановлених у ході перевірок порушень, контроль за якістю складання актів перевірок і безпосередня участь працівників ДПА у Донецькій області в перевірках великих платників дають змогу оптимізувати контрольно-перевірочну роботу на місцях. Як результат — при зменшенні кількості планових і позапланових перевірок суб’єктів господарювання поліпшилися результати роботи. Так, за січень — лютий 2011 р. проведено 278 перевірок, які передбачають донарахування, що на 49 перевірок менше, ніж за аналогічний період минулого року. За наслідками проведених перевірок донараховано до бюджетів усіх рівнів податків і зборів (обов’язкових платежів) на суму 99 млн. грн., тобто на 15 млн. грн. більше, ніж за відповідний період попереднього року. Стягнуто до бюджету 98 млн. грн, що на 14 млн. грн. більше, ніж за січень — лютий 2011 р.

Ще одним із важливих напрямів, які сприяють підвищенню рівня добровільної сплати податків суб’єктами господарювання, є контроль за діяльністю збиткових підприємств. Протягом січня — лютого 2011 р. перевірено 5% збиткових підприємств. Від’ємне значення об’єкта оподаткування податком на прибуток зменшено на 644 млн. грн. Частка суб’єктів господарювання, які внаслідок зменшення збитків стали прибутковими, досягнула 86%.


Віктор МАСЛОВСЬКИЙ,
ДПА у Донецькій області