Аналітика

Гірничо-збагачувальна стабільність

Гірничо-збагачувальна стабільність, або що спільного між видобутком залізної руди і добробутом міста з 50-тисячним населенням

Генеральний директор ВАТ «Полтавський ГЗК» Віктор Лотоус Гість «Вісника» — голова правління — генеральний директор ВАТ «Полтавський ГЗК» Віктор ЛОТОУС розповідає про плани комбінату на 2011 р.


Наприкінці лютого 2011 р. у м. Комсомольську Полтавської області скромно відзначили 41-шу річницю випуску колективом збагачувальної фабрики ВАТ «Полтавський ГЗК» першої тонни залізорудного концентрату. У центральних ЗМІ цю подію ніяк не прокоментували. Її навіть не помітили, хоча Кременчуцький залізорудний район, на думку фахівців, робить справжню «погоду» в залізорудній галузі країни, суттєво вирізняючись серед інших трьох залізорудних басейнів — Криворізького, Бєлозерського та Керченського. А от для жителів м. Комсомольська, представники майже кожної другої сім’ї якого працюють на підприємствах гірничо-збагачувального комбінату, ця подія мала величезне значення. Особливо сьогодні, коли місто фактично живе життям комбінату, разом із ним плануючи своє майбутнє, радіючи трудовим перемогам підприємства. Яскравим свідченням цього є той факт, що минулого року ВАТ «Полтавський ГЗК» сплатив податків до державного бюджету на суму 336,474 млн. грн. (94,6% усіх надходжень, що зібрано Комсомольським відділенням Кременчуцької ОДПІ) і 69,129 млн. грн. — до місцевого бюджету (45,6%).

— Вікторе Вікторовичу, гірничозбагачувальний комбінат сьогодні — це понад 8 тисяч осіб трудового колективу, близько 30 виробничих підрозділів і величезні поклади залізної руди. Як стверджують фахівці, підприємство продуктивно працює і це дає впевненість жителям Комсомольська у завтрашньому дні.

— Так. Вісім тисяч робітників мають не лише стабільну роботу, а й високу (як для нашого регіону, так і для всієї країни) заробітну плату: торік середня винагорода за працю на комбінаті становила 3606 грн. І я впевнений, що добробут сімей працівників підприємства зростатиме, адже комбінат продовжує розвиватися. За підрахунками науковців, запасів залізної руди, яку ми видобуваємо сьогодні відкритим способом на головному — Дніпровському кар’єрі, вистачить ще до 2038 року. Паралельно «Ferrexpo» (швейцарська компанія, яка володіє контрольним пакетом акцій ВАТ «Полтавський ГЗК» — О. К.) здійснює розробку нового родовища — Єрестівського. Плануємо добути тут першу руду в першому кварталі 2013 року. Новий кар’єр дасть додатково ще 1,5 тисячі нових робочих місць і працюватиме як мінімум 50 років.

Зазначу також, що наша стабільність — це ще й укладені довгострокові контракти з іноземними металургійними підприємствами. Сьогодні ми постачаємо залізорудні окатиші до Австрії, Сербії, Словаччини, Чехії, Німеччини, Китаю, Індії, Японії, деяких інших європейських та азіатських країн. Лише австрійська компанія «VoestAlpine» до 2021-го щороку закуповуватиме близько 3 млн. т нашої продукції. Десятирічний контракт з австрійцями підписала торік компанія «Ferrexpo AG».

— До речі, як зазначалося в пресі, саме швейцарці «прорубали» залізорудне вікно в Європу та Азію для ВАТ «Полтавський ГЗК». Завдяки їм комбінат було прийнято до світового співтовариства і він здобув реальну можливість інтенсивно розвиватись у найближчі роки.

— Наш комбінат став першим підприємством в Україні (і досі єдиним), яке у складі компанії «Ferrexpo» у 2007 році розмістило свої цінні папери на Лондонській фондовій біржі під тікером FXPO. Відтак з комбінатом сьогодні бажають працювати великі металургійні підприємства, які віддають перевагу нашій якісній продукції, а не іншій, виробленій не лише в Україні. Завдяки «Ferrexpo» нам вдалося також обладнати найсучаснішою технікою всі виробничі підрозділи: кар’єр, автомобільний та залізничний цехи, дробильно-збагачувальну фабрику. Наша продукція відповідає міжнародним стандартам якості, і майже 100% вироблених на комбінаті окатишів ми експортуємо. За обсягами їх виробництва та експорту ВАТ «Полтавський ГЗК» посідає перше місце в Україні та серед країн колишнього СРСР, а за запасами залізної руди (понад 14 млрд. т) — перше в Україні та СНД і третє у світі.

Аби читачі «Вісника» мали повне уявлення про комбінат, назву декілька цифр: у 2010 році ми виробили 10,031 млн. т продукції, що на 14,4% більше, ніж позаторік. При цьому чистий прибуток комбінату становив 737,841 млн. грн. (це — майже в 6 разів більше, ніж у 2009-му). Відповідно зросли і відрахування комбінату до бюджетів усіх рівнів. Податку на прибуток у 2010-му, наприклад, нараховано 307,791 млн. грн., податку на доходи фізичних осіб — 52,967 млн. грн., земельного податку — 7,8 млн. грн. Крім того, 144,264 млн. грн. платежів надійшли до Пенсійного та інших обов’язкових фондів. Таким чином, у перерахунку на одного працівника комбінату державі сплачено податків, зборів та обов’язкових платежів на суму 62,858 тис. грн. Це — дуже хороший показник.

— Ви розповідали, що всі виробничі підрозділи комбінату оснащено найсучаснішою імпортною технікою. Невже вітчизняні виробники не спроможні виконати ваші замовлення?

— Чому не спроможні? ВАТ «Полтавський ГЗК» успішно співпрацює з багатьма українськими підприємствами. Нинішнього року, наприклад, ми зробили велике замовлення Стаханівському вагонобудівному заводу, що в Луганській області. Це підприємство виготовить для нас 400 нових залізничних напіввагонів, які використовуватимуться для транспортування залізо рудних окатишів до кордону України, а звідти направлятимуться нашим клієнтам. Очікується, що ми отримуватимемо партії по 50 напіввагонів. Першу поставку заплановано на квітень 2011 року, для Стаханівського вагонобудівного заводу це — дуже вигідне замовлення. Воно сприятиме значному поліпшенню економічного становища підприємства. Крім того, ми співпрацюємо з такими могутніми українськими підприємствами, як ВАТ «Новокраматорський машинобудівний завод», ЗАТ «Криворізький завод гірничого обладнання», ВАТ «Дніпроважмаш», ТОВ «Торговий дім «Інтерпідшипник» та іншими.

— Видобуток залізної руди в кар’єрах відкритим способом є не зовсім безпечною діяльністю. Які заходи здійснює комбінат, аби діяльність підприємства не завдавала екологічної шкоди довкіллю?

— Екологія, безпечна робота підприємства є пріоритетами в діяльності керівництва комбінату, яке приділяє велику увагу вирішенню таких питань. Ми маємо ліцензії на розробку 10 родовищ. Зокрема, одного з перспективних у майбутньому — Біланівського. Спеціальний дозвіл на його розробку, затверджений начальником державного управління екології та природних ресурсів у Полтавській області, отримали ще у 2004 році. Усі роботи проводимо лише в межах чинного законодавства. На діючому ж кар’єрі постійно поліпшуємо якість гірничих робіт. Лише на охорону праці минулого року витратили 42 млн. грн.

Відповідно до вимог Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» фахівцями комбінату розроблюються природоохоронні заходи, виконання яких спрямовано на поліпшення екологічної обстановки на комбінаті та в регіоні. Виконуються роботи щодо закріплення сухих пляжів шламосховища, доочистки його освітлених вод, провадяться поливи забоїв у кар’єрі. Усього на виконання природоохоронних заходів у 2010 році було витрачено майже 45,995 млн. грн.

Постійно спілкуємось і з мешканцями сіл, розташованих поблизу кар’єру та інших підприємств комбінату. Враховуємо їх побажання, зауваження, скарги. Крім того, комбінат проводить регулярно благодійні заходи у цих селах та Комсомольську. Торік на ці цілі витратили значну суму — 34,985 млн. грн. Відтак жодного серйозного нарікання з боку перевіряючих органів за останні декілька років на комбінат не надійшло, у тому числі від податківців. Вони, навпаки, зробили чимало для того, щоб ВАТ «Полтавський ГЗК» отримав торік 185,330 млн. грн. відшкодування ПДВ «живими грошима» і 631 млн. грн. — облігаціями внутрішньої державної позики.

На завершення нашої розмови хочу зазначити, що колектив ВАТ «Полтавський ГЗК» добре розуміє, яка відповідальність покладається на нього. Тож намагатимемося працювати і надалі стабільно, продуктивно, перспективно, аби не лише Комсомольськ, а й увесь регіон у цілому процвітали.


Розмову вів  Олександр КРЮЧКОВ,
krolmi@ukr.net