Новини

Автоматичному відшкодуванню — бути!

Голова ДПС України Віталій ЗахарченкоДо переліку платників ПДВ, які першими отримають його відшкодування в автоматичному режимі, включено 24 підприємства. «Вони відповідають критеріям для початку проведення такої процедури, визначеним Податковим кодексом України, тож мають право на безперешкодне отримання з держбюджету близько 457 млн. грн.», — повідомив Голова ДПС України Віталій ЗАХАРЧЕНКО під час нещодавньої прес-конференції.


Географія «відшкодуванців» представлена 14 регіонами України, а саме містами Києвом, Севастополем, Волинською, Дніпропетровською, Донецькою, Запорізькою, Київською, Кіровоградською, Луганською, Львівською, Одеською, Сумською, Чернівецькою, Чернігівською областями. При цьому 12 підприємств належать до категорії великих платників податків, 12 — до суб’єктів малого і середнього бізнесу. За словами Віталія Захарченка, вони здійснюють підприємницьку діяльність у різних галузях економіки: металургії, легкій промисловості, сільському господарстві, торгівлі тощо.

Загалом у лютому 2011 р. за результатами фінансово-господарської діяльності в січні поточного року заявило суми податку до відшкодування 1971 підприємство. Щодо того, чому перший транш автоматичного відшкодування ПДВ призначено для такої невеликої кількості платників, то в результаті проведення податківцями аналізу з’ясувалося, що більшість суб’єктів господарювання не дотримуються двох із 16 критеріїв, передбачених п. 200.19 ст. 200 Податкового кодексу: 1) рівень середньої заробітної плати на підприємстві має перевищувати мінімально встановлений законодавством не менше ніж у 2,5 раза; 2) сума розбіжностей між податковим кредитом і податковими зобов’язаннями контрагентів має становити не більше ніж 10% заявленої до відшкодування суми.

Вимоги про рівень зарплати не дотрималися 80% підприємств, що подали заявки на відшкодування ПДВ. «Більше того, з 240 тис.  платників податку, зареєстрованих в органах ДПС, 90 тис.  виплачують працівникам або меншу зарплату, ніж мінімальна, або аналогічну. Тобто говорити про можливість автоматичного відшкодування ПДВ підприємствам, що не дбають про соціальний захист найманих працівників, ми не можемо», — уточнив Голова ДПС України.

Невибагливими є заявники на відшкодування ПДВ і у зв’язках із контрагентами, які часом взагалі не сплачують податків. «За нашими підрахунками, принаймні 90% платників задіяні у сумнівних господарських операціях», — стверджує Віталій Захарченко. На його думку, питання добровільної сплати податків є принциповим, адже в разі неналежного надходження коштів до держбюджету немає можливості підвищувати рівень зарплати вчителів, медиків та інших працівників бюджетної сфери, гарантувати підвищення пенсій і втілювати в життя інші соціальні програми, вкрай необхідні для громадян України, не кажучи вже про те, що ПДВ можна відшкодовувати тоді, коли спочатку він потрапляє до бюджету.

Для порівняння Віталій Захарченко навів декілька цифр. Так, якщо в 2010 р. середньомісячне надходження ПДВ становило понад 3 млрд. грн., то в 2011 р. — 6,1 млрд. грн. «Нас неодноразово запитували: за рахунок чого ми вдвічі більше акумулюємо ПДВ у дохідній частині держбюджету? Президент України дав  доручення розпочати широкомасштабну роботу з детінізації економіки, і таку роботу розпочато», — пояснив високопосадовець. У березні податківці планують забезпечити надходження 6,6 млрд. грн. ПДВ, тоді як плановий показник, доведений Мінфіном України, становить 5,9 млрд. грн.

Вдвічі сумліннішими підприємства не стали, але те, що саме завдяки виведенню їх із тіньового сектора покращується динаміка надходжень, — факт. Перевірки збиткових підприємств доводять ефективність роботи в цьому напрямі: кожне друге з них після закінчення перевірок перестало бути збитковим, а загальна сума задекларованих підприємствами збитків зменшилася на 7,3 млрд. грн.

«Взагалі хотілося б мати відкриті відносини з підприємцями, партнерські. Ми хочемо надавати послуги бізнесу, повідомляти суб’єктам господарювання про ймовірні ризики, що можуть виникати в процесі їх роботи, — зауважив Голова ДПС України. — Адже краще бачити сьогодні, які проблеми бізнес матиме завтра, аби їх уникнути». Саме з метою налагодження партнерства не на словах податківці впроваджують низку перспективних проектів, про що незабаром Віталій Захарченко пообіцяв розповісти журналістам детальніше.

«Машина, що здійснює відбір платників для автоматичного відшкодування, є точнішою та принциповішою, ніж людина. Вона працює відповідно до заданих параметрів, тож податківець не має змоги втручатися в роботу комп’ютерної системи», — підкреслив головний податківець. Він висловив сподівання, що вже найближчим часом половина бюджетного ресурсу, призначеного для відшкодування, повертатиметься автоматично. Втім усе залежить від сумлінності суб’єктів господарювання. Податківці виконують завдання Президента України зі зменшення тиску на бізнес, зокрема, скоротивши кількість перевірок підприємств у ІІ кварталі 2011 р. наполовину порівняно з аналогічним показником минулого року. Черга — за платниками.


Ольга ГЕРМАНОВА,
germanova@visnuk.com.ua