Аналітика

Бути лідером

Укргазбанк як учасник програми рекапіталізації, за оцінкою експертів Міжнародного валютного фонду, має найкращі перспективи для розвитку.

Голова правління Укргазбанку Анатолій БрезвінБанк вийшов на прибуткову діяльність, невпинно зростає клієнтська база, репутацію надійного державного банку повністю відновлено. Голова Нацбанку України Сергій Арбузов вважає, що найближчим часом Укргазбанк може стати третім найбільшим державним банком. Як вдалося фінансисту з досвідом роботи у податковій галузі за порівняно невеликий термін вивести банківську установу на передові позиції, розповів кореспонденту «Вісника» голова правління Укргазбанку Анатолій БРЕЗВІН.


— Анатолію Івановичу, Ви керуєте банком уже більше ніж півроку. За цей час Укргазбанк увійшов до групи найбільших банків України. Ваш попередник Олександр Морозов говорив, що призначення Брезвіна є логічним і підсилить позиції банку. Чи насправді Вам це вдалося?

— Підсилити позиції банку вдалося насамперед за рахунок якісного стратегічного планування та вдосконалення програми розвитку банку. Нашим головним завданням було повернення репутації банку й довіри людей. За результатами роботи в 2010 році кошти клієнтів зросли на 1,2 млрд. грн., що становить майже 30% приросту порівняно з попереднім періодом. У результаті реалізації програми банк у 2010 році вийшов на прибутковий рівень.

На сьогодні Укргазбанк — надійний, зручний для клієнтів банк, який постійно розвивається, розробляє нові прозорі, якісні й доступні послуги.

— За якими принципами формувалась нова команда Укргазбанку?

— Важливо розуміти, що людський капітал є одним з основних джерел конкурентної переваги. У команді мають бути професіонали, надійні та чесні люди, які поділяють бажання йти вперед до досягнення високих результатів. Колишній президент «Ford Motor Company» Лі Якокка говорив, що всі господарські операції можна в кінцевому результаті звести до визначення трьома словами: люди, продукти, прибуток. На першому місці стоять люди. Якщо у вас немає надійної команди, то з іншими чинниками мало що вдасться зробити.

Банку були необхідні люди зі стратегічним мисленням, які вміють оперативно та якісно реалізовувати цілі, вольові люди, готові до співпраці. Сьогодні у нашій команді — кваліфіковані та досвідчені спеціалісти, яким можна делегувати завдання будь-якої складності й бути впевненим у високому результаті.

— Як втілюється програма оздоровлення банку?

— У 2010 році було здійснено оптимізацію регіональної мережі банку, відбулося скорочення адміністративно-господарських витрат. Банк стабілізував ресурсну базу, посилив управління ризиками, чим поліпшив основні фінансові показники. Наполегливо працювали з проблемними активами — за 2010 рік було відпрацьовано проблемної заборгованості на суму 1,07 млрд. грн., залучали нових клієнтів, спроможних своєчасно виконувати зобов’язання перед банком.

Уже можна говорити про початок нової програми розвитку банку, підвищення його інвестиційної привабливості.

— Нещодавно пан Арбузов в інтерв’ю «Дзеркалу тижня» висловив думку про те, що Укргазбанк може стати третім великим державним банком. Як Ви оцінюєте таку можливість?

— Позитивно. Укргазбанк має не тільки всі шанси, а й реальні підстави для того, щоб стати третім великим державним банком.

— Яким Ви як депутат Київської міськради, як досвідчений податківець, як платник бачите Податковий кодекс у розвитку?

— Прагнення перетворити Україну на сильну державу зі стабільною економікою і потужним середнім класом — стратегічна мета, що об’єднує працівників податкових органів і платників податків. Як депутат можу зазначити, що введення в дію такого фундаментального документа, як Податковий кодекс України, відіграє визначальну роль у сферах політичній, економічній та соціальній. Його завдання — не лише вчасно та у повному обсязі забезпечити державний бюджет коштами, а й домогтися подальшого зростання довіри з боку платників податків. Найважливішою новацією, вважаю, є зміна податкових правил, що встановлює держава, оскільки саме це є основним для будь-якого платника податків та одночасно — головною проблемою для ефективного ведення бізнесу.

Необхідно сказати і про подальше вдосконалення податкової системи, яке спрямовуватиметься на поліпшення обслуговування платників податків, спрощення механізмів взаємодії між ними та податківцями, що стане передумовою створення стабільної системи державних доходів. Такі зміни сприятимуть впровадженню якісно нової моделі функціонування податкової служби України, трансформації її у провідний, підзвітний суспільству, високоефективний орган виконавчої влади.

Як платник податків вбачаю розвиток у вдосконаленні системи обслуговування, поліпшенні механізмів взаємодії та запровадженні перспективних новацій. Зокрема, це створення єдиного стандарту обслуговування платників податків, що сприятиме формуванню клієнтоорієнтованої системи адміністрування та підвищенню рівня добровільної сплати податків.

— Розкажіть про Вашу книгу «Путівник по Податковому кодексу».

— Ця книга є практичним посібником для платників податків і податківців, в якому доступно та просто викладено матеріал для спрощеного сприйняття й усвідомлення податкових правил, установлених державою. Адже мова законів вимагає спеціальних правових знань, тоді як для багатьох платників податків навички аналізу нормативних актів не є щоденною справою. Путівник створено з метою полегшення орієнтування платника податків у правовому полі для оптимальної організації своєї діяльності, запобігання необгрунтованим витратам і ефективного розвитку бізнесу суб’єкта господарювання. «Путівник по Податковому кодексу» — корисний засіб у практичній діяльності з оподаткування та побудови відносин з органами державної податкової служби.

— Наприкінці січня 2011 року Укргазбанк знизив процентні ставки за кредитами на придбання нерухомості. Зроблено це було для залучення до банку додаткових клієнтів чи з якихось інших причин?

— Враховуючи соціальну значущість надання іпотечних кредитів населенню за доступними ставками, Укргазбанк як державний банк завжди готовий іти назустріч клієнтам. Саме таким кроком стало зниження процентної ставки за кредитами. Банк регулярно покращує якість своїх послуг і докладає максимум зусиль для того, щоб отримання та подальше обслуговування кредиту були максимально доступними і комфортними для клієнтів.

— У минулому році банк вийшов на прибутковий рівень. Чи можна вже говорити про позитивну тенденцію на початку 2011 року?

— Завдяки концентрації зусиль на досягненні високих результатів діяльності банку вже на початку року спостерігається збільшення обсягу процентних доходів на 73,83 млн. грн., що обумовлено зростанням кредитного портфеля на 1,15 млрд. грн. Посилення вимог до фінансового стану позичальника, його платоспроможності мінімізує ризики кредитних операцій банку. На сьогодні понад 80% заборгованості належить до категорії стандартних.

— Яка ситуація з пасивами банку — депозитами?

— З початку року приріст депозитів фізичних осіб досягнув 82 млн. грн., спостерігається позитивна динаміка пасивів юридичних осіб. Тільки за перші півтора місяці цього року обсяг залишків коштів на поточних рахунках юридичних осіб збільшився на 58 млн. грн., обсяг залишків на депозитних рахунках — на 48 млн. грн. З початку року вже відкрито понад 600 нових поточних рахунків юридичним особам, внаслідок чого загальна кількість клієнтів — юридичних осіб зросла до 28 тисяч, емітовано більше ніж 7 тисяч платіжних карток.

— Цього року Україна приймає чемпіонати світу з хокею. Як президент Федерації хокею України яких результатів Ви очікуєте?

— У 2011-му Україна приймає два чемпіонати світу з хокею, які відбудуться в Києві та Донецьку. Чемпіонат світу серед юніорів віком до 18 років пройде з 27 березня по 2 квітня в донецькому Палаці спорту «Дружба». Серед учасників — збірні Литви, України, Іспанії, Нідерландів, Бельгії та Китаю. А чемпіонат світу серед чоловіків у першому дивізіоні відбудеться в Києві з 17 по 23 квітня. На льодовій арені київського Палацу спорту змагатимуться збірні команди Казахстану, України, Польщі, Великої Британії, Литви та Естонії. Запрошуємо всіх уболівальників стати учасниками цієї значної події в історії українського хокею.

Обидві вітчизняні збірні проводять серйозну підготовку до світових змагань, тому і результати мають бути не менш вагомими. Нашим головним завданням є перемога та повернення до елітного дивізіону світового хокею.


Розмову вів Олександр КРЮЧКОВ,
krolmi@ukr.net