Новини

Легалізація прихованої зайнятості

Податківці Донеччини проводять широкомасштабну кампанію з легалізації трудових відносин і зарплати громадян.

На жаль, такі негативні явища, як використання праці незареєстрованих найманих осіб, виплата зарплати «в конвертах» або в розмірі нижче законодавчо встановленого мінімуму, не втрачають своєї актуальності. Особливості економічних процесів, які відбувалися впродовж останніх років в Україні до набрання чинності Податковим кодексом, створили умови для масового приховування доходів. Сьогодні перед податківцями поставлено завдання повернути втрачені ресурси в економіку держави, що дасть можливість збільшити надходження до бюджетів і буде запорукою соціальної рівноваги в суспільстві та підвищення якості життя громадян. Досвід роботи податківців Донеччини свідчить про те, що боротьба з неофіційною зайнятістю досягає результату.


Системний підхід

Питання легалізації трудових відносин постійно перебуває на контролі в органів ДПС області. Так, лише з жовтня минулого року джерела доходів легалізували 27,6 тис. громадян, з яких 2,44 тис. осіб зареєструвалися приватними підприємцями і сплатили до місцевих бюджетів 670 тис. грн. податків та зборів. Ще 5,4 тис. громадян подали декларації про доходи, отримані від ведення власного господарства, і сплатили 1,4 млн. грн. податку на доходи фізичних осіб. Після перевірок суб’єктів господарювання 6,4 тис. найманих працівників належним чином оформили трудові відносини з роботодавцями. До бюджету додатково надійшло 1,7 млн. грн.

Усього внаслідок вжитих заходів щодо легалізації прихованої зайнятості до бюджету надійшло 8,6 млн. грн.

З метою забезпечення позитивних результатів податковою службою області на постійній основі проводиться роз’яснювальна робота про необхідність і переваги укладання трудових договорів і легалізації трудових відносин, а також про можливі наслідки приховування зарплати від оподаткування. Налаштовано регулярний інформаційний обмін між податковими органами і Пенсійним фондом, центрами зайнятості, територіальною державною інспекцією праці в Донецькій області, а також проводиться систематичний аналіз відповідності видів підприємницької діяльності і кількості об’єктів, на яких вона здійснюється, кількості найманої праці, що декларується працедавцями. Усе це дає можливість податківцям вжити спільних з органами місцевого самоврядування і відповідними територіальними підрозділами органів державної влади контрольно-наглядових заходів і заслуховувати працедавців у разі виявлення ознак порушень трудового і податкового законодавства. Також аналізується інформація з різноманітних внутрішніх і зовнішніх джерел, в тому числі відомості, опубліковані в ЗМІ, одержані в скаргах і зверненнях громадян, заявах юридичних осіб тощо.

«Легалізація прихованої зайнятості на сьогодні є одним з найпріоритетніших завдань діяльності податкової служби, — підкреслює голова ДПА у Донецькій області Ігор Усик. — На жаль, громадяни часто погоджуються на працевлаштування без офіційного оформлення. В результаті бюджет втрачає податки, а самі громадяни — соціальні гарантії. Наше головне завдання — не стягнути гроші з роботодавця, а відновити справедливість по відношенню до найманих працівників».

Персональний облік

Актуальним напрямом роботи з легалізації заробітної плати є системний і широкомасштабний аналіз діяльності громадян, які одержали ідентифікаційні номери на території Донецької області, але впродовж тривалого часу офіційно не отримують жодних доходів, навіть таких, як пенсії, субсидії, допомогу з безробіття тощо. В рамках боротьби з тіньовим сектором економіки це не єдиний напрям, але саме «інвентаризацію» працездатного населення визначено як пріоритетний на найближчий період.

 За наслідками статистичного аналізу 1 095 143 жителі Донецької області не одержують офіційних доходів, тобто не є платниками податку на доходи фізичних осіб. Податківці регіону з’ясовують, хто з них дійсно не має коштів для існування, а хто є суб’єктом тіньової економіки. Тим більше, що за непрямими ознаками значна частина із зазначеної кількості громадян, не одержуючи офіційних доходів, належить до категорії економічно активного населення — здійснює покупки об’єктів нерухомості, земельних ділянок і автотранспорту, регулярно виїжджає за кордон тощо.

Тож підрозділи ДПС мають перейти від статистичного балансу трудових ресурсів до персонального обліку джерел доходів кожного жителя області. Ця робота нічим не загрожує законослухняним платникам податків. А до тих, хто сьогодні приховує свої доходи від оподаткування, вживатимуть заходів відповідно до чинного законодавства.

«Ця робота продовжуватиметься наростаючими темпами, — запевняє очільник ДПА у Донецькій області. — Податкова служба зобов’язана знати, чим заробляє на життя кожний житель регіону, наскільки акуратно він сплачує податки з доходів. Я вдячний у першу чергу тим, хто добровільно задекларував свої доходи і сплатив податок на доходи фізичних осіб. І закликаю інших наслідувати приклад цих чесних людей».

Суспільна відповідальність

На сьогодні в ДПА у Донецькій області з метою посилення контролю і проведення додаткових заходів, спрямованих на виявлення та припинення фактів виплат заробітної плати «в конвертах», створено 39 робочих груп, до складу яких увійшли 198 співробітників територіальних підрозділів податкової служби.

За минулий рік виявлено 409 фактів виплати заробітної плати «в конвертах». В результаті до бюджету донараховано 10,6 млн.  грн. Порушено 33 кримінальні справи.

Всього за оцінками експертів, виходячи з розрахункових даних, відсоток виплати зарплати «в конвертах» в регіоні може становити від 1,5 до 2% від фонду оплати праці, в грошовому виразі  — від 60 до 65 млн.  грн. на місяць, у зв’язку з чим бюджет області щомісяця недоотримує від 8 до 9 млн.  грн. податку з доходів фізичних осіб. Найпоширенішими галузями, в яких виплачується прихована зарплата, є торгівля, будівництво, транспорт, різного виду послуги та інші сфери діяльності малого і середнього бізнесу.

Відтак для викорінення виплат таких зарплат податківцями Донеччини було задіяно усі доступні заходи. Податкові інспекції поінформували місцеві органи влади про тих громадян працездатного віку, які, за даними податківців, не одержують доходи. Було організовано подвірний обхід разом з працівниками податкової міліції і представниками УМВС для з’ясування причин «безробіття» працеспроможних громадян, яким до того ж запропоновано відвідати ДПІ для надання відповідних пояснень. Спільно із сільськими та селищними радами здійснюється робота з громадянами, котрі отримують незадекларовані доходи, проводяться інші заходи.

Внаслідок діяльності податкової служби минулого року заборгованість по заробітній платі в регіоні скоротилася на 617 млн. грн. До місцевих бюджетів додатково надійшло 113,7 млн. грн. податку з доходів фізичних осіб. Крім того, ще 7,1 млн. грн. одержано за рахунок підвищення зарплати працівникам на підприємствах, де рівень оплати праці не відповідав вимогам законодавства.

Громадська перспектива

Кожен повинен усвідомити, що такі явища, як зарплата «в конверті» та робота без офіційного працевлаштування, мають глибокі корені та руйнують суспільство зсередини, позбавляючи працівників майбутнього. Необхідно досягати взаєморозуміння між громадянами, державою та бізнесом, гармонійного поєднання їх інтересів. Адже сплачені податки, збільшення надходжень до бюджету — це розвиток інфраструктури, утримання соціально-культурної сфери та медичних закладів. Тож податки повинні сплачувати всі для досягнення соціальної справедливості.


Віктор МАСЛОВСЬКИЙ,
завідувач сектору громадських зв’язків ДПА у Донецькій області