Новини

Ні — злочинним схемам

Внаслідок викриття злочинів та інших правопорушень у сфері оподаткування у січнігрудні 2010 р. підрозділами податкової міліції за участю інших підрозділів податкової служби забезпечено надходжень до бюджету на суму 4,4 млрд. грн., що на 815 млн. грн. більше, ніж у 2009 р.


Викриття податкових злочинів

У 2010 р. викрито 4501 злочин у сфері оподаткування, з них — 3823 тяжкі (84,9%).

Порівняно з 2009 р. у 2010 р. питома вага злочинів за ухилення від сплати податків в особливо великих розмірах до загальної кількості викритих тяжких і особливо тяжких злочинів зросла з 45% до 50,8%.

Станом на 31.12.2010 р. працівниками податкової міліції викрито 1944 злочини за фактами ухилення від сплати податків в особливо великих розмірах (частина третя ст. 212 Кримінального кодексу України).

Боротьба з незаконним відшкодуванням ПДВ з бюджету та  фіктивними суб'єктами підприємницької діяльності

У 2010 р. співробітниками податкової міліції виявлено 2,5 тис. фактів подання необґрунтованої заяви на відшкодування ПДВ з бюджету суб'єктами господарської діяльності. Сума попередженого до відшкодування ПДВ cтановить 7,7 млрд. грн.

Підрозділами податкової міліції у звітному періоді викрито та припинено діяльність 172 конвертаційних центрів (2009 р. — 225). На розрахункових рахунках заблоковано та стягнуто до бюджету з виявлених суб'єктів господарської діяльності, які мають ознаки фіктивності, та суб'єктів підприємницької діяльності, які входили до складу конвертаційних центрів, 84 млн. грн. З контрагентів фіктивних фірм і конвертаційних центрів стягнуто 198 млн. грн.

Протидія незаконному обігу товарів

Із незаконного обігу вилучено товарно-матеріальних цінностей на суму 1,7 млрд. грн. (у 2009 р. — 875 млн. грн.), у тому числі лікеро-горілчаних виробів — на 150,5 млн. грн., тютюнових виробів — на 33 млн. грн. Припинено діяльність 704 підпільних виробництв товарів народного споживання, з яких 238 — алкогольної продукції.

Зняття злочинів з обліку

Завдяки вжитим заходам з поліпшення якості матеріалів, які є підставою для порушення кримінальних справ, порівняно з 2009 р. зменшилася кількість знятих з обліку злочинів. Так, за 2010 р. знято з обліку 950 злочинів, що на 55% менше, ніж за 2009 р., — 1732 злочини.

Пріоритетні напрями діяльності підрозділів податкової міліції у 2011 р.:

  • заходи у рамках операції «Бюджет» щодо виявлення підприємств реального сектора економіки (вигодонабувачів), моніторинг усього ланцюга господарських операцій, знешкодження так званих податкових ям, на яких залишилися податкові зобов'язання;
  • відпрацювання суб'єктів господарювання високорентабельних галузей народного господарства, де застосовуються та активно використовуються різноманітні схеми ухилення від сплати податків;
  • знешкодження схем незаконного формування податкового кредиту за рахунок імпортних операцій;
  • встановлення та ліквідація міжрегіональних схем незаконного обігу алкогольних напоїв, що необліковано виготовляються на діючих лікеро-горілчаних заводах. Відпрацювання виробників спирту і посилення заходів щодо припинення фактів його контрабандного ввозу;
  • проведення активного комплексу оперативно-розшукових заходів під умовною назвою «Конверт», спрямованих на виявлення та знешкодження центрів конвертації коштів, залучення до оподаткування контрагентів фіктивних фірм, притягнення винних осіб до кримінальної відповідальності;
  • виявлення та попередження фактів ліквідації підприємств, що використовуються в схемах ухилення від сплати податків, без перевірки податковими органами через процедуру прискореного банкрутства;
  • відпрацювання підприємств-посередників, на які перераховуються державні кошти від тендерних закупівель, які ухиляються від сплати податків.

Володимир САПІЖАК,
завідувач сектору по зв'язках
з громадськістю ГУПМ ДПА України