Новини

Податковий кодекс нормалізує відносини з платниками податків

Начальник Броварської ОДПІ у Київській області Валерій БогданМинулий рік Броварська ОДПІ завершила з вагомими результатами: по платежах до державного бюджету зібрано 358 млн. грн., що на 126,4 млн. грн. (54,6%) більше показника 2009 р. Значний приріст спостерігається і по платежах до місцевих бюджетів. Порівняно з показником 2009 р. збір платежів до місцевих бюджетів у 2010 р. збільшився на 31 млн. грн. (13,2%) і становив 265,2 млн. грн. Секретами успіху з читачами «Вісника» поділився начальник Броварської ОДПІ у Київській області Валерій БОГДАН. {h}Валерій Богдан народився 8 травня 1968 р. у м. Києві.
Із листопада 1994 р. — в органах ДПС України. У 2000 — 2003 рр. очолював Броварську ОДПІ у Київській області. У 2003 — 2005 рр. — заступник голови ДПА у Київській області — начальник управління стягнення податкової заборгованості. У 2005 — 2010 рр. — начальник ДПІ у Києво-Святошинському районі Київської області. Із вересня 2010 р. — начальник Броварської ОДПІ у Київській області. За освітою — інженер-економіст, у 1993 р. закінчив Київський технологічний інститут харчової промисловості.
Виховує сина й доньку.
{/h}


— Валерію Сергійовичу, велика кількість потужних підприємницьких структур у Броварському районі, з одного боку, зумовлює стабільність процесу наповнення державної скарбниці, а з іншого — вимагає від податківців мінімального втручання в економічну діяльність підприємств. Чи вдається знаходити «золоту середину» у відносинах з платниками податків і як це позначилося на конкретних показниках надходжень?

—Вважаю, що досягти таких показників колективу Броварської ОДПІ вдалося насамперед за рахунок вжиття комплексних заходів щодо відпрацювання платників за категоріями ризиків та проведення детального аналізу економічних показників фінансово-господарської діяльності суб’єктів господарювання у районі. Зокрема, надходження по податку на прибуток за 2010 р. перевищили показники 2009 р. на 103,9 млн. грн., бюджетні призначення перевиконано на 13,9 млн. грн. (12,3%). Середньомісячні позитивні нарахування з податку на додану вартість у 2010 р. збільшилися порівняно з показником 2009 р. на 8,4 млн. грн. (62%) і становили 24,1 млн. грн. При цьому щомісячний збір ПДВ збільшився на 1,3 млн. грн. (8%). У 2010 р. також забезпечено стабільну динаміку нарощування платежів до місцевого бюджету.

— Попри те що складна фінансова ситуація в державі суттєво позначилася на діяльності багатьох бюджетоутворюючих підприємств, державний бюджет району й міста наповнюється безперебійно та своєчасно. Які з підприємств Ви хотіли б відзначити?

— У січні 2011 р. до загального фонду держбюджету Броварською ОДПІ мобілізовано 23,3 млн. грн, що на 11,2 млн. грн. (92,9%) більше показника відповідного періоду минулого року. Доведену розрахункову базу зі збору платежів виконано на 100,8%. Зокрема, по податку на додану вартість у січні 2011 р. надійшло 22,4 млн. грн., що становить 106,8% від доведеної розрахункової бази та більш як удвічі перевищує показник відповідного періоду минулого року.

Державний бюджет району та міста формують понад 2 тисячі  платників податків. Левову частку (понад 40%) сплачують ІП «Кока-Кола Беверіджис Україна Лімітет» та ТОВ «Марс Україна». Серед великих платників податків можна назвати також ВАТ «Комбінат «Тепличний», ТОВ «Київгума».

— Вироблення спільної точки зору щодо тих чи інших питань — копітка праця партнерів: і податківців, і платників. Чи завжди вдається досягати порозуміння, надто зважаючи на зміни, внесені до Податкового кодексу?

— Податковий кодекс нормалізує відносини з платниками податків. Конфліктних ситуацій ми не мали й раніше, адже всі нововведення в оподаткуванні намагаємося завчасно обговорювати з платниками податків. Не виникло непорозумінь і у зв’язку з набранням чинності Податковим кодексом. Платники завжди можуть одержати відповіді на свої запитання. У нас добре працює відділ масово-роз’яснювальної роботи: виїзні семінари для платників податків проводяться двічі-тричі на місяць. Постійно роз’яснюємо зміни в оподаткуванні і в ОДПІ. Маємо для цього прекрасне просторе приміщення.

— Деякі експерти фінансових ринків стверджують у ЗМІ, що Податковий кодекс спонукатиме до переходу суб’єктів підприємницької діяльності в «тінь». А як вважаєте Ви?

— Про можливість тінізації говорять переважно підприємці — фізичні особи, які сплачують єдиний податок. Саме дискусії відносно підняття ставки єдиного податку спричинили появу розмов про масовий перехід «спрощенців» у «тінь». Переконаний, цього не станеться. Життя йде вперед, і підприємцям варто зрозуміти, що ставки єдиного податку, введені понад 10 років тому, не можуть діяти вічно. Зараз активно йдуть перемовини між представниками уряду та підприєницьких організацій щодо майбутнього спрощеної системи оподаткування. Впевнений, усі спірні питання вдасться вирішити.

— Наскільки поширені на підконтрольній Вам території так звані мінімізатори та чи вдається успішно протидіяти їм?

— На початку операції «Бюджет» у Броварському регіоні було виявлено понад 100 платників, так званих мінімізаторів, транзитерів, вигодотранспортерів. Завдяки заходам податкової міліції, контрольно-перевірочній роботі на сьогодні їх залишилося близько 20. Вигодонабувачів маємо близько 10. Ми намагаємось оперативно вказувати платникам на розбіжності, що виникають, і вони змінюють контрагентів, кимось перекриваються або доплачують сумму в бюджет. Така ситуація, наприклад, була у нас по компанії «Шельф»: ми довели, що платником було використано схеми ухилення від оподаткування, в результаті ним доплачено близько 500 тис. грн.

— Зменшити можливі корупційні прояви серед платників податків дає змогу, зокрема, електронна звітність. Який стан справ у Броварській ОДПІ з поширенням цієї форми звітності?

— За великим рахунком, ми не позаду в цій роботі, але, скажу відверто, хотілось би більшого. В основному платники уже розуміють, що можливість подавати звітність в електронному вигляді — це полегшення для них: не потрібно стояти в чергах, спілкуватися з податківцями... Але часто ще спрацьовує звичка, набута роками. Нічого страшного у цьому не бачу. Відділ масово–роз’яснювальної роботи постійно працює в цьому напрямі. Гадаю, найближчим часом ситуація змінюватиметься на краще.

— Чи вистачає кваліфікованих кадрів, аби вирішувати завдання, поставлені перед ОДПІ?

— На сьогодні у Броварській ОДПІ працює 181 особа, з них 30 — працівники податкової міліції. Вважаю, це оптимальний склад для виконання поставлених перед інспекцією завдань. Багато податківців, жителів Броварів, змушені працювати у Києві, оскільки робочих місць на всіх у нас не вистачає. Коли ж з’являється вакансія, маємо велику чергу з кандидатів, адже всім хочеться працювати поближче до свого помешкання. Тому кваліфікованими кадрами ми не обділені. У нас завжди є вибір, і на службу ми беремо кращих із кращих.

— Які завдання ставите перед собою та очолюваним Вами колективом на нинішній рік?

— Хочу, щоб досягнуті нами у січні 2011 р. темпи зростання платежів зберігалися впродовж усього року, а кількість мінімізаторів була зведена до мінімуму. У цьому бачу своє покликання і головне завдання для Броварської ОДПІ.


Розмову вів  Сергій СОБУЦЬКИЙ