Новини

У боржника статус незавидний

Податківцям Херсонщини вдалося не лише сповільнити темпи зростання податкового боргу в регіоні, а й досягти його скорочення.


Фото: «Заступник голови ДПА у Херсонській області Ігор ЯРОВИЙ»— Ігоре Івановичу, забезпечити надходження податкових коштів до бюджету від боржників це, так би мовити, кінцева мета діяльності, якій передує низка заходів, спрямованих на скорочення податкового боргу кожним платником. Які чинники у цій роботі є визначальними?

— Чималі суми податкових боргів погашаються за рахунок чіткої взаємодії структурних підрозділів ДПС, де, безперечно,головну роль відіграє ефективна організація роботи фахівців відділів стягнення податкового боргу. Позитивно впливають на скорочення боргу запобіжні заходи. Протягом 2010 р. загальна кількість боржників у Херсонській області зменшилася на 2,4%. 

Починаючи з жовтня минулого року податковий борг щомісяця скорочувався пришвидшеними темпами. При завданні ДПА України з погашення податкового боргу на IV квартал 37,1 млн. грн. за жовтень — грудень 2010 р. показник з виконання становив 110,2 млн. грн., а отже, втричі перевищив запланований.

У цілому ж протягом 2010 р. у Херсонській області податковий борг погашено на суму понад 204 млн. грн. Вжиті заходи сприяли надходженню коштів на більше ніж 52 млн. грн. Водночас вдалося зменшити абсолютну суму податкового боргу на понад 1 млн. грн.

Іноді платники податків нарікають на те, що виявляють несплачені суми навіть після погашення ними боргових зобов'язань. З чим це пов'язано?

— На початок 2011 р. на Херсонщині в цілому налічується 1318 платників податків — боржників. Понад третина з них — підприємства з незначними сумами податкового боргу (від 20 грн. до 1000 грн.). Торік кількість таких боржників скорочено на 3,1%. Проте платники податків часто забувають, що за несвоєчасні розрахунки з бюджетом боржникам здебільшого нараховують пеню та фінансові санкції, що призводить до виникнення несплачених платежів у незначних обсягах.

Чи посилився контроль за мобілізацією коштів до бюджету, зокрема щодо порядку вилучення грошових активів боржників і спрямування цих коштів на погашення боргів? Як діють податківці, коли платнику бракує безготівкових та готівкових коштів для повного погашення податкового боргу?

— На сьогодні відповідно до норм Податкового кодексу передбачено, що для вилучення грошових активів обов'язковим є рішення суду. Таким чином, унеможливлено ситуацію, за якої платник податків може не погодитися із фактом спрямування коштів до бюджету. Такий жорсткий контроль вселяє сподівання на збільшення надходжень від цього заходу стягнення. До речі, в 2010 р. завдяки вилученню грошових активів боржників Херсонщини до бюджету надійшло 1,6 млн. грн. А якщо готівкових чи безготівкових коштів бракує, тоді реалізовується майно, що перебуває в податковій заставі. Торік по Херсонській області від продажу майна боржників до бюджету надійшло 12,4 млн. грн.

Як складаються відносини податкових керуючих з боржниками комунальної форми власності, і яких заходів вживають херсонські податківці для зменшення заборгованості цих підприємств перед бюджетом?

— Протягом минулого року податківці Херсонської області направили до органів управління боржниками комунальної форми власності — обласної, місцевих, селищних рад — понад 100 звернень про надання коштів з місцевих бюджетів для підтримки підпорядкованих підприємств, виділення активів для можливості їх реалізації в рахунок погашення податкового боргу, прийняття інших організаційних рішень щодо діяльності боржників. І вже маємо позитивні напрацювання. Приміром, для погашення податкового боргу КП «Котельщик» Каховська міська рада виділила з місцевого бюджету 500 тис. грн. Херсонська обласна рада прийняла рішення про продаж майна одного з радгоспів, що дало змогу погасити 191 тис. грн. податкового боргу. За позовами ДПІ у м. Новій Каховці порушено провадження у справах про банкрутство двох комунальних підприємств, загальний податковий борг яких сягає близько 4 млн. грн.

Співпрацюємо в цьому напрямі й з органами місцевого самоврядування. У 2010 р. направлено близько 50 подань щодо розірвання трудових контрактів із керівниками підприємств-боржників, шість із яких задоволено.

За участю керівників органів виконавчої влади та працівників податкових органів регулярно заслуховувалися посадові особи підприємств-боржників з питань погашення податкового боргу. Завдяки такому комплексу заходів забезпечено надходжень на суму близько 14 млн. грн.

Якщо органи влади не відповідають на звернення протягом 30 днів, як передбачено в податковому законодавстві, податківці мають право подати позов про стягнення податкового боргу за рахунок коштів органу, в управлінні якого перебуває таке державне (комунальне) підприємство або його майно.

У чому полягають особливості процедури погашення податкового боргу фізичними особами? Як бути тим громадянам, які, приміром, потрапили у безвихідну ситуацію і потерпають від тимчасової фінансової скрути?

— Погашення податкового боргу фізичних осіб має здійснюватися виключно за рішенням суду через виконавчу службу. У цілому в Податковому кодексі передбачено можливість відстрочення та розстрочення грошових зобов'язань або податкового боргу. Так, з 1 січня поточного року боржники можуть розстрочувати (відстрочувати) податковий борг, тобто переносити строки сплати грошових зобов'язань або податкового боргу під проценти, розмір яких дорівнює розміру пені, визначеному Податковим кодексом.

Підстави для відстрочення грошових зобов'язань або податкового боргу платника податків визначено в п. 100.4 ст. 100 Податкового кодексу й ґрунтуються на наданні платником податків доказів, перелік яких визначено в постанові Кабінету Міністрів України від 27.12.2010 р. № 1235, що свідчать про наявність дії обставин непереборної сили, які призвели до загрози виникнення або накопичення податкового боргу такого платника податків. Крім того, боржник має надати економічне обґрунтування, яке свідчить про можливість погашення грошових зобов'язань або податкового боргу та/або збільшення податкових надходжень до відповідного бюджету внаслідок застосування режиму відстрочення, протягом якого відбудуться зміни політики управління виробництвом чи збутом.

Протягом 2010 р. ДПА у Херсонській області за результатами розгляду звернень платників податків та аналізу їх фінансово-господарського стану прийнято 23 рішення про розстрочення податкових зобов'язань на суму 9 млн. грн. Втім краще своєчасно розраховуватися з бюджетом, аніж бодай тимчасово перебувати у незавидному статусі боржника.


Розмову вела Оксана ДАЦЮК,
заступник начальника відділу масово-роз'яснювальної
роботи та звернень громадян ДПА у Херсонській області