Статті

Цитрусові купуй, та не дуже гарячкуй

Як відомо, такі надзвичайно вітамінізовані продукти, як мандарини, у нашій країні в промислових масштабах не вирощують. Їх імпортують з Іспанії, Турції та Єгипту.
Тому так важливо, щоб цитрусові реалізовувалися свіжими, з дотриманням санітарно-гігієнічних вимог, а також зважали на умови їх вирощування, транспортування та зберігання. Як зорієнтуватися споживачу на ринку при виборі цитрусових? Про це читачам «Вісника» розповідає заступник начальника головного відділу податкової міліції ДПІ у м. Сєвєродонецьку Луганської області підполковник податкової міліц
ії Борис КАРКАН.


Справді, цитрусові та інші фрукти й овочі, які ввозяться в Україну через кордон і проходять митний контроль, — завжди у полі зору податківців. Адже контрабандне походження такої вітамінної продукції, на жаль, не рідкість. Тому ми ретельно перевіряємо продукцію, що надходить з-за кордону, на наявність карантинного сертифіката, який видають працівники прикордонної фітосанітарної служби. Дійсний такий документ упродовж двох тижнів. За цей час власник товару має дістатися до місця його реалізації і пройти там санітарно-епідеміологічну експетизу. Висновок цієї експертизи та карантинний сертифікат дають право на оптово-роздрібну торгівлю на внутрішньому ринку країни. Таким чином, споживач має засвоїти такі нехитрі правила.

Перед купівлею уважно роздивіться цитрусові. Їх вигляд не повинен викликати у вас сумнів. Обов'язково перевірте чи мандарини не в'ялі.

Будьте особливо уважними, коли купуєте мандарини чи апельсини з лотків або на тротуарних торговельних майданчиках.

І пам'ятайте: правила торгівлі поширюються не тільки на стаціонарні об'єкти торгівлі, але й на стихійні місця реалізації товарів.

Якщо в покупця виникли сумніви щодо якості продукції, він має право вимагати у продавця карантинний сертифікат і висновок санітарно-епідеміологічної експертизи. Реалізатори товару повинні мати ксерокопії цих документів, завірені мокрими печатками підприємств оптової торгівлі.

Утримайтеся від покупки, якщо продукція здається вам аж надто дешевою. Це може означати, що цитрусові не першої свіжості, або свідчити про їх контрабандне походження. Про наявність нітратів, нітритів чи гербіцидів споживачеві залишається лише здогадуватися.

І останнє. Навіть тоді, коли ви придбали надзвичайно свіжі цитруси, не поспішайте їх одразу споживати, бо зовнішній вигляд може бути оманливим. З метою збільшення строків їх зберігання перед закладкою у сховища плоди «купають» у розчині дифенілу — речовини з групи пестицидів. Саме з цієї причини перед вживанням мандаринів, апельсинів, лимонів чи грейпфрутів їх необхідно ошпарити окропом. І в жодному разі не вживайте в їжу шкірку цитрусових.

Щодо інших імпортованих фруктів, то їх обробляють сірчаним газом, парафіновою емульсією та фунгіцидами, які запобігають появі плісняви. Тому заморські фрукти необхідно ретельно мити.


Випуск організував Юрій НОВИКОВ