Новини

У зимовий ліс… по ягоди та гриби

Законодавчі зміни унеможливлять мінімізацію доходів заготівельниками дарів лісу.

Податкова служба Волині ініціює запровадження єдиного нормативу для заготівельників ягід і грибів, а для експортерів дарів лісу пропонує передбачити пред’явлення на митниці сертифікату походження продукції.


За вікном лютий, а думки справжнього господаря спрямовані у літо.

Місцеві бюджети дотаційних зон можуть і повинні отримувати додаткові кошти, які, наприклад, у таких аграрних регіонах, як Волинь, і в прямому, і в переносному значенні почасти «лежать під ногами». Про це свідчать підсумки ягідно-грибного сезону —2010 на Волині.

Минулого року завдяки структурованій та масштабній роботі із заготівельниками вдалося встановити своєрідний рекорд платежів — вдвічі більшу суму, ніж попереднього року. Однак, як показує аналіз, за певних законодавчих змін в урожайний рік місцеві бюджети мали б отримувати значно вагоміші надходження.

Йдеться про запровадження на всій території єдиного нормативу збору за спеціальне використання лісових ресурсів і встановлення особливого правового режиму експорту і реалізації дикорослої лісової продукції за наявності сертифікату її походження.

Такий пильний контроль за діяльністю заготівельників та експортерів ягід і грибів пояснюється тим, що в сезон заготівлі щороку виявляється недосконалість чинного законодавства з питань державного регулювання діяльності підприємницьких структур.

Аби попередити можливі критичні зауваження стосовно недостатньої роботи податківців зі збирачами та продавцями ягід і грибів, зупинимось на декількох моментах.

Ще до початку активної заготівлі лісової продукції голова Волинської облдержадміністрації Борис Клімчук своїм розпорядженням визначив режим максимального сприяння заготівельникам і зобов’язав ретельно дотримуватися чинного законодавства під час ягідно-грибного сезону.

Така увага очільника виконавчої гілки влади на Волині до процесу збору дарів лісу не випадкова: протягом останніх років заготівля грибів та ягід для значної частини волинян — додаткове джерело доходів, а для деяких мешканців волинського Полісся в літню пору — взагалі єдине. Окрім цього аргумента, наводять ще один: місцеві бюджети у ягідно-грибний сезон теж отримують додаткові кошти у вигляді сплачених податків. Очевидно, що тема наповнення місцевих бюджетів актуальна і для інших аграрних регіонів України.

Водночас на податкову службу покладено обов’язок контролювати дотримання законодавчих норм підприємницькими структурами, які часто намагаються отримати максимальні прибутки будь-якою ціною, в тому числі за рахунок несплачених податків. Щороку за таких умов податківцям доводиться оперативно реагувати на порушення податкового законодавства.

Алгоритм дій волинських податківців щодо вирішення цих завдань 2010 р. було розроблено заздалегідь. Спеціально створені робочі групи в кожній податковій інспекції області своєчасно отримували та аналізували інформацію від лісогосподарських підприємств про роботу лісокористувачів, які придбали лісові квитки із зазначенням обсягу продукції та термінів заготівлі. Водночас про фактично здійснену заготівлю та ціни на ягідно-грибний товар податківців інформували представники місцевого самоврядування — голови сільських та селищних рад і безпосередньо лісокористувачі. Майже двісті рейдів-перевірок, у яких взяли участь представники податкової служби спільно з іншими контролюючими органами, здійснювали контроль за тим, щоб заготівельники оформляли закупівельні відомості, дотримуючись ринкових цін та утримання податку з доходів фізичних осіб під час виплат.

Такі заходи, як щоденний моніторинг надходження податку з доходів фізичних осіб у розрізі районів, контроль у місцях зберігання продукції та оперативний обмін інформацією з митницею про експортні операції та колегами з інших областей щодо суб’єктів господарювання, які там зареєстровані та відкрили пункти заготівлі, дали можливість володіти об’єктивною інформацією про стан справ із потоками зібраної та реалізованої лісопродукції.

Як наслідок, у 2010 р. надходження податків від заготівлі лісової продукції на Волині перевищили 4 млн. грн. та зросли порівняно з відповідним періодом попереднього року майже вдвічі. Найбільше зростання платежів від діяльності у сфері заготівлі дарів лісу продемонстрували райони поліської зони, тобто податки сплачувалися безпосередньо на території заготівлі. З кожного кілограма закупленої на Волині та експортованої лісової продукції до бюджету сплачено 1,35 грн. податків.

Практика роботи із заготівельниками переконує: крім належного контролю, одним із шляхів запобігання порушень законодавства у сфері заготівлі можуть стати законодавчі зміни.

Пропозицію податкової служби Волині щодо запровадження особливого правового режиму експорту та реалізації дикорослої лісової продукції за умови наявності сертифікату походження продукції підтримано сесією Волинської обласної ради та Державним комітетом лісового господарства України ще в 2009 р.

Щодо встановлення єдиного нормативу збору за спеціальне використання лісових ресурсів, зокрема на заготівлю ягід, грибів та лікарських рослин, то такі зміни до Лісового кодексу України визнано ДПА України доцільними. З такими пропозиціями податкова служба неодноразово зверталася до Міністерства охорони навколишнього середовища України, Міністерства фінансів України та Держкомлісгоспу України.

Саме такі законодавчі нововведення унеможливлять мінімізацію доходів заготівельниками дарів лісу.

Для місцевих скарбниць ціна питання — декілька мільйонів гривень надходжень щороку, відтак — менше навантаження на держбюджет і крок до реального підвищення фінансової самостійності місцевих бюджетів. Це завдання — серед пріоритетів реформи міжбюджетних відносин, визначених Президентом України в Програмі економічних реформ України на 2010 — 2014 рр.


Роман ГРИНЮК,
начальник організаційно-розпорядчого
відділу Луцької ОДПІ у Волинській області

 

Лісівники вивчають Податковий кодекс

У новому році Україна почала жити за новим Податковим кодексом. Чим він відрізняється від існуючого законодавства і чи торкнулися зміни положень лісівничої галузі? Про це йшлося на спільній нараді податківців та лісівників, що відбулася у Волинському обласному управлінні лісового та мисливського господарства.


Начальник відділу адміністрування податку на додану вартість управління оподаткування юридичних осіб ДПА у Волинській області Галина Лазаренко розповіла про нововведення у питаннях реєстрації, оподаткуванні та бюджетному відшкодуванні. Запроваджено єдиний державний реєстр податкових накладних в електронному режимі. Окрім того, податківець звернула увагу на те, що з 01.01.2011 р. до 01.01.2014 р. деревини певних товарних позицій звільнено від оподаткування ПДВ, у тому числі у разі вивезення в митному режимі експорту.

— Водночас залишається багато нез’ясованих моментів, що потребують коментарів, — зазначила Галина Лазаренко. — Сподіваємося, вони з’являться найближчим часом.

Заступник начальника управління оподаткування юридичних осіб — начальник відділу адміністрування податку на прибуток ДПА у Волинській області Олександр Тимощук у своєму виступі зупинився на питаннях матеріальних витрат, а також перехідних положень. Ними передбачено запровадження окремих пунктів та положень Податкового кодексу. Він наголосив, що багато документів буде опубліковано найближчими днями, оскільки Міністерством юстиції вони вже зареєстровані. Це, зокрема, стосується і форми нової декларації.

Роз’яснення та коментарі щодо орендної плати за землю, екологічного податку, місцевих податків і зборів, зокрема на нерухоме майно, і туристичного збору надали завідувач сектору адміністрування платежів за землевпорядкування, місцевих податків і зборів, ресурсних (рентних) та неподаткових платежів управління оподаткування юридичних осіб ДПА у Волинській області Оксана Лазарєва та начальник організаційно-розпорядчого відділу Луцької ОДПІ Роман Гринюк.

Директори, головні лісничі та бухгалтери держлісгоспів у свою чергу дізнавалися у податківців про можливість відкриття спецрахунків, порядок оподаткування заготівлі, переробки та експорту лісосировини.

— Лісівники зацікавлені у результативній співпраці з податківцями, — підсумував начальник управління лісового та мисливського господарства Богдан Колісник. — Ми не тільки самі вчасно сплачуємо податки, а й закликаємо до цього приватних підприємців та фірми, з якими співпрацюємо.


Любов ГАРАНІНА,
головний державний податковий інспектор відділу масово-
роз’яснювальної роботи та звернень громадян ДПА у Волинській області