Юридична практика

«І чужому навчайтесь…»

Управління міжнародних зв’язків ДПА УКРАЇНИ

Триває співпраця з податковими службами іноземних держав і міжнародними податковими організаціями.

Удосконалюючи форми й методи взаємодії з платниками податків, ДПА України вивчає досвід різних держав світу. Координація спільної роботи з вироблення оптимальної моделі сучасної податкової служби відбувається за багатьма напрямами. Мета цієї роботи — взяти на озброєння і запровадити в Україні все найкраще і найпрогресивніше.


На постійному зв’язку з МВФ

Минулого року продовжилося виконання спільної з МВФ програми стенд-бай. Управлінням міжнародних зв’язків було забезпечено координаційну підтримку співпраці ДПА України з цією організацією шляхом надання інформації відповідно до Технічного меморандуму щодо стану реалізації цієї програми Мінфіну України та представництву МВФ в Україні.

У березні 2010 р. було проведено зустрічі технічної місії МВФ з керівниками провідних департаментів центрального апарату відомства з питання відновлення кредитування економіки України. У рамках перебування в ДПА України місії МВФ з 15 по 20 квітня та 22 червня відбулися зустрічі керівників структурних підрозділів ДПА України з представниками Європейського департаменту МВФ.

У ІІІ кварталі минулого року підписано нову угоду з МВФ щодо програми стенд-бай. На виконання доручення уряду Управління надавало щомісяця Мінфіну України інформацію щодо стану її реалізації.

У рамках підготовки системного проекту Світового банку «Четверта позика на політику розвитку» Управління надало Мінекономіки України коментарі до цього проекту та матеріали про результати виконання положень Матриці стратегічних та інституційних реформ.

ДПА України брала участь у роботі з перегляду програми стенд-бай та умов надання другого траншу кредиту МВФ. Лист до організації про наміри уряду і Нацбанку України підписано 10 грудня 2010 р. Як наслідок, Рада директорів МВФ під час засідання 22 грудня минулого року ухвалила рішення про надання другого траншу кредиту за програмою стенд-бай для України.

Крім того, з місією технічної допомоги з податкового адміністрування в ДПА України перебували фахівці Департаменту фіскальних справ МВФ.

Від Європи до СНД

За результатами 2010 р. Управлінням опрацьовано 2735 міжнародних запитів, при підготовці та виконанні яких було перевірено понад 4 тис. компаній та приватних підприємців як в Україні, так і за її межами.

Відповідно до програми роботи Внутрішньоєвропейської організації податкових адміністрацій (IOTA) організовано участь делегації ДПА України в 14-й Генеральній Асамблеї ІОТА, яка відбулася 7 — 10 липня 2010 р. у м. Брюсселі (Бельгія). 26 — 30 жовтня 2010 р. в Ірландії відбулося засідання робочої групи «Великі платники податків: супроводження та аудит», у якому взяв участь представник Департаменту обслуговування великих платників податків ДПА України. Також фахівці ДПА України взяли участь у семінарі ІОТА «Ефективне управління боргом та добровільна сплата податків», що відбувся минулого року в м. Будапешті (Угорщина).

Делегація відомства на чолі із заступником Голови ДПА України взяла участь у засіданні Координаційної ради керівників податкових служб держав — учасниць СНД, яке відбулося у м. Душанбе (Республіка Таджикистан) 3 червня 2010 р.

Взаємодія з нідерландськими і французькими колегами

Згідно з Робочим планом на 2010 р. між ДПА України та Податковою і митною адміністрацією Нідерландів (ПМА Нідерландів) проведено низку заходів:

 • семінари за участю експертів ПМА Нідерландів за напрямами «Трансфертне ціноутворення» та «Боротьба з корупцією в податкових органах»;
 • семінар на тему «Кримінальні податкові порушення»;
 • візит делегації ДПА України до Нідерландів з метою обміну досвідом у сфері примусового стягнення податкових зобов’язань;
 • семінар на тему «Інструменти і методи аудиту» для представників органів ДПС у Львівській області;
 • семінар на тему «Інструменти та методи аудиту» для працівників ДПА у Луганській області;
 • зустрічі з представниками ПМА Нідерландів з метою підбиття підсумків регіональних семінарів з аудиту та розгляду проблемних питань;
 • навчальний візит делегації ДПА України до Нідерландів з метою вивчення досвіду організації внутрішнього контролю та супроводження великих платників податків;
 • зустрічі з представниками ПМА Нідерландів з метою узгодження проекту робочого плану на 2011 р.
 • У рамках реалізації програми співпраці між ДПА України та Генеральною дирекцією державних фінансів Франції (ГДДФ Франції) минулого року проведено такі заходи:
 • візит делегації ГДДФ Франції до ДПА України з метою обговорення підсумків та перспектив двосторонньої співпраці в податковій сфері, а також розгляду проекту нової угоди про співпрацю;
 • зустрічі з питань запровадження податку на багатство та обміну інформацією з пенсійними фондами;
 • зустрічі з питань ризиків, пов’язаних з ПДВ, та заходів податкових адміністрацій для подолання фінансової кризи;
 • зустрічі з питань оподаткування фінансових установ;
 • візит делегації ДПА України до Франції з метою вивчення досвіду реєстрації, управління та оцінки податкових зобов’язань підприємств;
 • навчальний візит делегації органів ДПС України до Франції з метою вивчення досвіду в сфері оподаткування фізичних осіб;
 • 20 жовтня 2010 р. під час візиту делегації ДПА України до Франції підписано Угоду про співпрацю між ДПА України та ГДДФ Франції;
 • зустрічі з представником ГДДФ Франції з метою обговорення питань управління людськими ресурсами та складання програми співпраці на 2011 р.;
 • навчальний візит делегації ДПА України до Франції задля вивчення досвіду оподаткування нерухомого майна та ведення земельного реєстру;
 • навчальний візит делегації ДПА України до Франції з метою вивчення досвіду податкового аудиту юридичних осіб.

Дорога до ЄС

Наприкінці січня 2010 р. у м. Києві було проведено перше засідання Комітету старших посадових осіб, який готує для Ради та Комітету з питань співробітництва між Україною та ЄС інформацію щодо втілення в життя Порядку денного Асоціації та пропозиції про внесення змін до нього. На цьому засіданні погоджено перелік пріоритетів Порядку денного Асоціації Україна — ЄС на 2010 р.

До переліку увійшов також розділ, який належить до компетенції ДПА України, а саме: розробка та виконання всеохоплюючого стратегічного плану для відомства, включаючи структури, процедури, ресурси та інформаційну підтримку.

З моменту набрання чинності Порядком денним Асоціації Україна — ЄС ДПА України започатковано роботу з організації його виконання та моніторингу. Зокрема, розроблено та розпочато реалізацію відомчого плану виконання Порядку денного Асоціації у 2010 р., до якого включено питання виконання стратегічного плану модернізації для ДПА України.

У ІІ кварталі 2010 р. продовжувалися переговори щодо погодження проекту Угоди про асоціацію між Україною та ЄС, яка укладатиметься замість чинної Угоди про партнерство і співробітництво між Україною та ЄС. Досягнуто домовленості щодо змістовного наповнення розділу «Оподаткування» та додатків до нього. У ІІІ  кварталі за участю ДПА України опрацьовано й погоджено положення розділу «Оподаткування» та додатки до проекту Угоди про асоціацію між Україною та ЄС.

Надання роз’яснень

Протягом 2010 р. надавалися роз’яснення щодо відшкодування ПДВ дипломатичним представництвам іноземних держав та міжнародних організацій в Україні.

Крім того, тривала співпраця з дипломатичними представництвами іноземних держав в Україні, спрямована на вирішення проблемних податкових питань щодо підприємств з іноземними інвестиціями, зокрема посольствами Польщі, Франції та США в Україні, з проблем з оподаткуванням підприємств відповідно до польських, французьких та американських інвестицій.

Задля організації та координації роботи підвідомчих органів щодо забезпечення виконання ДПС України міжнародних договорів, які містять питання оподаткування, минулого року підготовлено 13 роз’яснювальних листів загального характеру для взяття до відома та виконання всіма структурними підрозділами та 43 листи-відповіді на запитання окремих підвідомчих органів з питань застосування положень міжнародних угод та оподаткування нерезидентів. Надано 34 роз’яснення за запитами підприємств, організацій та громадян щодо застосування положень міжнародних договорів з питань оподаткування.


Юрій ГЛАДУН,
начальник Управління міжнародних зв’язків ДПА України