Новини

Інтелектуальний двобій ми не маємо права програти

Перший заступник голови ДПА у Чернівецькій області — начальник управління податкової міліції Іван Швед Іван Швед переконаний, що люди його професії не повинні надто часто «світитися» на шпальтах друкованих видань. На його думку, оперативна діяльність найменше потребує публічності. Тож бесіду з першим заступником голови ДПА у Чернівецькій області — начальником управління податкової міліції присвячено передусім будням і проблемам підпорядкованої йому служби. Втім трудова біографія та послужний список Івана Шведа, до речі, нагородженого орденом «За мужність» ІІІ ступеня, яким в Україні за життя відзначено небагатьох людей, безперечно, варті уваги.


— Іване Івановичу, якщо підбити підсумки минулорічної діяльності податкової міліції Буковини, на яку оцінку заслуговує очолювана Вами служба?

— Не хотів би перевантажувати читачів «Вісника» надмірною кількістю звітних цифр, скажу лише, що планові завдання з мобілізації надходжень до держбюджету ми виконали на 111,6%, що становить понад 47 млн. грн. Це гідний показник роботи, якого вдалося досягти завдяки зусиллям, докладеним усіма структурними підрозділами податкової міліції.

— У чому полягають критерії ефективності роботи податкової міліції і які завдання для очолюваного Вами підрозділу є пріоритетними?

— Минулого року, як і завжди, одним із найважливіших завдань податкової міліції була протидія випадкам ухилення від сплати податків в особливо великих розмірах. Попри складність у розслідуванні та документуванні таких справ ефективність їх розкриття порівняно з попереднім звітним періодом зросла з 25 до 39%. І це за умови, що обсяги виробництва та комерційної діяльності в регіоні у 2010 р. істотно не збільшилися, а кількість податкових перевірок порівняно з попередніми роками навіть зменшилася. Загалом минулого року було порушено 27 кримінальних справ за ст. 212 Кримінального кодексу України, з них 22 — за частиною третьою цієї статті («Ухилення від сплати податків у особливо великих розмірах»). При цьому чотири справи направлено до суду, трьох осіб звільнено від кримінальної відповідальності у зв’язку зі сплатою податків у повному обсязі. Слід зауважити, що стягнення коштів за кримінальними справами цієї категорії за 2010 р. становить 14 млн. грн.

Для нас головне — не запроторити платника за ґрати, а фахово довести його неправоту і в такий спосіб збільшити надходження до бюджету. Тож кількість вироків за кримінальними справами — не самоціль, радше підтвердження справедливості вимог фіскальних органів та незаперечності підготовленої нами доказової бази. Наведу промовистиий приклад: минулого року було порушено кримінальну справу стосовно посадових осіб одного з буковинських будівельних підприємств. Під час слідства директор фірми просто «грався у піжмурки» з податковою міліцією — ухилявся від викликів, виїздив за межі області, нікого про це не поінформувавши. Після дотримання всіх передбачених законом процедур його затримали. А вже протягом місяця підприємство перерахувало до бюджету близько 10 млн. грн.

— А якщо платник не визнає свою провину навіть після вироку суду?

— Таке трапляється. Приміром, минулого року директора одного з чернівецьких підприємств засудили до 5,5 років позбавлення волі за ухилення від сплати податків у особливо великих розмірах. Слід зауважити, що засуджений досконало знав податкове законодавство і свого часу вів активну громадську діяльність із захисту прав підприємців. Щоб бути гідним опонентом такому платнику в судових інстанціях, потрібно не лише мати ґрунтовну юридичну підготовку, а й досконало володіти економічною термінологією, глибокими знаннями в таких галузях, як фінансовий аудит та економічний аналіз. Власне, на це я й націлюю кожного нашого працівника. Адже схеми ухилення від сплати податків, які сьогодні використовують злочинці, надзвичайно складні. І програти їм у цьому інтелектуальному двобої ми не маємо права.

— З огляду на географічне положення регіону наскільки результативною є діяльність податкової міліції області з контролю за переміщенням товарів? Чи завжди вдається вчасно перепиняти потоки контрабандної продукції?

— Чернівецька область — прикордонна. Загальна протяжність кордону з Молдовою та Румунією становить близько 400 км. Безперечно, цей факт зумовлює і специфіку роботи податкової міліції. Доводиться звертати увагу на міграцію товарів та протидіяти контрабандним потокам. Не секрет, що через велику різницю в ціні на тютюнові вироби найчастіше через кордон намагаються незаконно переправити цигарки, виноматеріали, лікеро-горілчану продукцію. Проте спільно з митниками і прикордонниками ми контролюємо ситуацію.

Лише протягом минулого року в рамках операції «Щит» працівниками податкової міліції області було вилучено товарів на загальну суму понад 22 млн. грн., з яких до бюджету мобілізовано понад 6 млн. грн. Загалом завдяки вжитим заходам з виявлення та припинення незаконного переміщення контрабанди через державний кордон України працівниками податкової міліції області вилучено товарно-матеріальних цінностей на суму 3,7 млн. грн., зокрема підакцизних товарів — на 1,8 млн. грн. Усього ж від початку проведення операції «Щит» із незаконного обігу вилучено товарів підакцизної групи у розмірі 9,4 млн. грн. У зв’язку з цими фактами виявлено шість злочинів, з яких чотири — за ст. 212 Кримінального кодексу України, 10 осіб притягнуто до адміністративної відповідальності.

До речі, на тютюнові схованки, призначені для подальшого переправлення за кордон, податкова міліція та прикордонники натрапляють мало не щомісяця. І перший день нового року також виявився «врожайним» на цигаркову контрабанду: на території застав «Красноїльськ» та «Селятин» було знайдено одразу чотири схованки цигарок марок «Дойна» та «Вайсрой» загальною вартістю близько 157 тис. грн. Тож якщо вірити прикметам, то весь наступний рік податківці не втрачатимуть пильності і вчасно перепинятимуть шлях контрабандним товарам.

— Хоча на невеликій за розміром території Буковини набагато складніше приховати злочинну діяльність, аніж у великих промислових центрах, про порушників нагадують виявлені правоохоронцями фіктивні фірми, конвертаційні центри. Якими напрацюваннями в рамках операцій «Бюджет» і «Щит» можете поділитися?

— Ми ретельно відслідковуємо фінансову діяльність підприємств, здійснюємо перевірки ризикових суб’єктів, вживаємо всіх передбачених законодавством превентивних заходів. Проте авантюристи все-таки трапляються. Приміром, минулого року в рамках операції «Бюджет» структурними підрозділами податкової міліції області було викрито два фіктивні конвертаційні центри, через які зловмисники незаконно перевели у готівку 7,5 млн. грн. та понад 14 млн. грн. У обох випадках було організовано розгалужену мережу фіктивних фірм та фірм-вигодонабувачів, відпрацювання яких нині проводиться в інших регіонах країни. Це дасть змогу задокументувати порушення та примусити суб’єктів господарювання сплатити податки в повному обсязі. Щодо організаторів «пралень» з незаконного відмивання коштів, то проти них порушено кримінальні справи.

Крім того, в рамках операції «Бюджет» станом на 1 січня 2011 р. було порушено дві кримінальні справи щодо підприємств-вигодонабувачів. Після проведення відповідних слідчих дій завдані державі збитки (понад 7 млн. грн.) відшкодовано бюджету в повному обсязі. З 14 доведених до відпрацювання підприємств-вигодонабувачів із валовим доходом за 2009 р. понад 70 млн. грн. та податковим навантаженням з податку на прибуток менш як 1% п’ять суб’єктів господарської діяльності за 9 місяців 2010 р. задекларували віддачу на рівні 1% і більше. Загалом за результатами проведеної роботи з цією категорією платників порівняно з 2009 р. декларування податкових зобов’язань з ПДВ та податку на прибуток було збільшено на 22 млн. грн., які повністю сплачено до державного бюджету.

Такого показника неможливо було б досягти без взаємодії з іншими підрозділами податкової служби, задіяними в операції «Бюджет».

— Наприкінці минулого року Чернівці збурила новина про розкриття податковою міліцією підпільного казино, що незаконно діяло в одному з популярних розважальних закладів міста. Сам по собі випадок резонансний, до того ж нічний клуб, де підпільно торгували «азартом», належить депутатові міської ради. На якій стадії перебуває розслідування цієї справи і яке покарання чекає на порушників закону?

— Відкрито кримінальну справу, ведеться слідство, тож про результати розслідування поки що говорити зарано. Переконаний, що незалежно від звань та соціального статусу до винних осіб буде застосовано покарання в межах чинного законодавства. Зауважу, що на території Чернівецької області в 2010 р. виявлено 13 фактів порушення вимог Закону України «Про заборону грального бізнесу в Україні», вартість вилученого майна становить понад 5 млн. грн. Крім того, минулого року було створено судовий прецедент, коли в рамках цивільного провадження інтерактивному клубу довелося сплатити штраф у розмірі близько 6 млн. грн. за незаконне надання гральних послуг.

— Чи не могли б Ви навести приклади найрезонансніших кримінальних справ минулого року?

— Працівники слідчого відділу проводили розслідування стосовно керівників одного з буковинських товариств з обмеженою відповідальністю, що діяли за злочинною схемою «чорних маклерів». Спритники скористалися службовим становищем і передали за мировою угодою на користь іншого підприємства земельну ділянку та майновий комплекс загальною вартістю 1,2 млн. грн. начебто за рішенням позачергових зборів, а насправді — без відома комунального підприємства, якому належало вкрадене майно.

Відтак шахраї (керівники фірми-набувача) зареєстрували право власності на отримане у незаконний спосіб чуже майно та внесли його як заставу згідно з договором іпотеки, укладеним з третьою стороною. Ціна шахрайської схеми сягнула понад мільйон гривень, і тепер махінаторам загрожує ув’язнення терміном від 3 до 6 років з конфіскацією майна відповідно до частини першої ст. 209 Кримінального кодексу  України (легалізація (відмивання) доходів, одержаних злочинним шляхом). Наразі порушено кримінальну справу, триває слідство.

— Яким напрямам роботи приділятимете особливу увагу нинішнього року?

— З набранням чинності Податковим кодексом пріоритетним напрямом роботи податкової міліції Чернівецької області є посилення оперативно-розшукової діяльності, спрямованої на розширення бази оподаткування за рахунок виведення з «тіні» фінансових потоків та товарооборотів. Насамперед приділятимемо увагу тим суб’єктам господарювання, які намагаються ухилятися від сплати податків в особливо великих розмірах.

Невід’ємна частина нашої роботи — аналітична складова. Особливу увагу приділятимемо якості збору інформації, проведенню перевірок та документуванню злочинів. Щодо напрямів діяльності, то вони залишатимуться незмінними. Адже будні податкової міліції Буковини — це протидія економічним злочинам, мінімізаторам та конвертаторам, розкриття схем незаконного відшкодування ПДВ, обігу підакцизних товарів, припинення діяльності підпільних виробництв тощо. На всіх цих ділянках працюють фахівці, і я переконаний, що колектив гідно виконає завдання, поставлені перед ним у новому році.

— Зрозуміло, що найважливіше для Вас — це робота. А що приносить втіху та натхнення в житті?

— Замолоду я любив спорт, серйозно займався дзюдо і самбо. Нині намагаюся підтримувати себе в формі, відновлюю сили на заняттях з плавання та просто під час піших прогулянок. Звісно, найкращий відпочинок для мене — в родинному колі. Моя дружина — лікар, дочка — студентка четвертого курсу медичного факультету Ужгородського національного університету. Син, як і я, хоче бути правоохоронцем — навчається на другому курсі юридичного факультету. Пишаюся тим, що діти обрали шляхетні професії — захищати життя людей. І в ті рідкісні хвилини, коли родина збирається разом, почуваюся абсолютно щасливим.


Розмову вела Марина ПЮРО,
головний державний податковий інспектор відділу масово-
роз’яснювальної роботи та звернень громадян ДПА  у Чернівецькій області