Новини

Чи варто жаліти банкрута?

Для представників бізнесу термін «банкрут» ототожнюється з повним крахом започаткованої справи. Дійсно, ніхто не застрахований від прорахунків у маркетингових дослідженнях ринку, недобросовісного відношення до своїх зобов'язань з боку бізнес-партнерів чи інших форс-мажорних обставин, які несуть за собою можливі фінансові ускладнення. Сукупність цілої низки таких факторів у результаті призводить до «боргової ями» та банкрутства підприємства.


Втім нерідко реальним підґрунтям виникнення багатьох ліквідаційних процедур є цілеспрямована протизаконна діяльність посадовців підприємств-боржників, які доводять своє дітище до стійкої неплатоспроможності з метою заздалегідь запланованого перерозподілу майна на користь певних зацікавлених осіб або ж з метою мінімізації податкових зобов'язань.

Так, останнім часом на теренах нашої держави набули поширення схеми фіктивного банкрутства підприємств через тіньові бізнес-структури, насамперед шляхом створення неіснуючої заборгованості через фіктивні або завідомо невигідні договори купівлі-продажу, оренди, використання підроблених накладних та актів виконаних робіт, заниження балансової вартості основних засобів підприємства, їх приховування тощо. Це дає змогу ділкам не лише заволодіти майновими активами цілком рентабельних суб'єктів підприємництва, але й водночас мінімізувати свої податкові зобов'язання та уникнути розрахунків з кредиторами.

Відповідно, якщо є попит на такі послуги — знайдеться й пропозиція...

У рамках проведення спеціальних заходів, спрямованих на руйнування злочинних схем ухилення від сплати податків з використанням процедури фіктивного банкрутства, минулого року працівниками УПМ ДПА України у тісній співпраці з Департаментом економічної безпеки МВС Російської Федерації було припинено діяльність міжнародної організованої злочинної групи, яка надавала послуги підприємствам реального сектора економіки щодо «згортання» податкових історій шляхом перереєстрації суб'єктів господарювання на нових власників, зміни юридичних адрес і призначення посадовими особами підставних осіб, без залучення уваги фіскальних органів і недопущення перевірок, з їх подальшим фіктивним банкрутством.

За час своєї діяльності зловмисники створили по всій території України розгалужену дилерську мережу, завдяки якій у злочинну діяльність було втягнуто кількасот вітчизняних суб'єктів господарювання та підприємства-нерезиденти, зареєстровані у Великій Британії та Російській Федерації. Загалом, у ході проведення оперативно-розшукових заходів було встановлено факти «згортання» податкових історій понад 600 підприємств, валовий дохід яких становив понад 10 млрд. грн.

Як з'ясувалося, водночас із здійсненням операцій з прискореного банкрутства реально діючих підприємств члени злочинної групи, ядро якої складали особи з відповідною юридичною освітою, надавали послуги з ліквідації суб'єктів господарювання, які раніше використовувалися в протиправних схемах, пов'язаних з купівлею-продажем землі, операціях на ринку цінних паперів тощо, та підприємств, що брали кредити в банківських установах з часткою державної власності на десятки мільйонів гривень.

Зокрема, було встановлено, що саме завдяки сприянню цих зловмисників лише за двома кредитами, отриманими в банківських установах, акціонером яких є держава, не були повернені кредитні кошти в розмірі понад 80 млн. грн.

Загалом клієнтами злочинного угруповання стали понад 250 суб'єктів господарювання транзитного характеру, діяльність яких спрямовувалась на формування документообігу за безтоварними операціями для реально діючих суб'єктів господарювання, понад 50 фіктивних фірм та більше ніж 20 підприємств — учасників незаконних конвертаційних центрів.

У рамках порушеної за цими фактами кримінальної справи працівниками податкової міліції було проведено спеціальні слідчо-оперативні дії в кількох регіонах України та м. Києві, в ході яких вилучено понад 600 печаток та штампів існуючих та ліквідованих підприємств, сертифікати іменних акцій на загальну суму понад 9 млн. грн., «тіньову» бухгалтерію та інші речові докази, які недвозначно свідчать про незаконну діяльність спритників.

Завдяки зусиллям податківців у ході всебічного відпрацювання злочинної групи на сьогодні частина підприємств із сумнівною податковою історією, які брали участь у формуванні податкового кредиту підприємствам реального сектора економіки, були вимушені відмовитися від участі в цих схемах та самостійно донарахували і сплатили до Державного бюджету України кошти у сумі близько 200 млн. грн.

Триває слідство та проводяться заходи щодо повного відшкодування збитків, завданих державі.

Міжрегіональну злочинну групу аналогічного характеру було виявлено та ліквідовано працівниками столичної податкової міліції.

На замовлення підприємств з різних регіонів країни «тіньові фахівці» готували та подавали до суду від імені однієї з фіктивних фірм неправдиві заяви про порушення справи про банкрутство цих суб'єктів господарської діяльності. У подальшому вони продовжували відстоювати інтереси підприємства в ході судових засідань та в процесі проведення ліквідаційної процедури.

За послуги ділки отримували від замовників винагороду в сумі 10 — 15 тис. дол.

У ході проведення слідчо-оперативних дій на території м. Києва в офісах та за місцем проживання зловмисників працівники податкової міліції виявили печатки та штампи майже 100 підприємств (у тому числі суб'єктів господарювання Російської Федерації, Кіпру тощо), реєстраційні документи підприємств з ознаками фіктивності, документи фінансово-господарської діяльності реально діючих підприємств, понад 120 бланків векселів, чисті аркуші паперу з відбитками печаток і підписами службових осіб тощо.

За час своєї діяльності злочинна група ліквідувала понад 100 платоспроможних підприємств, загальний обіг коштів яких сягав близько 3 млрд. грн.

За фактами порушено кримінальну справу за ознаками складу злочину, передбаченого ст. 218 Кримінального кодексу України (фіктивне банкрутство). Триває слідство.

Наразі податкова міліція ДПА України продовжує заходи, спрямовані на руйнування злочинних схем ухилення від сплати податків з використанням процедури банкрутства та відшкодування завданих тіньовиками збитків державному бюджету.


Сергій СТЕПАНОВИЧ,
сектор по зв'язках із громадськістю ГУПМ ДПА України