Новини

Декларування доходів — слушна нагода поспілкуватися із земляками

На Дніпропетровщині кількість громадян, які добровільно декларують доходи, дедалі зростає. Якщо в 2009 р. було подано 40 тис. декларацій, то минулого року свої доходи задекларували 47,7 тис. жителів області. Нині податківці регіону докладають усіх зусиль, щоб і цього року залучених до декларування громадян побільшало. Про особливості та перебіг деклараційної кампанії 2011 р. розповідає голова ДПА у Дніпропетровській області Сергій ШИНКАРЕНКО.


Фото: «Голова ДПА у Дніпропетровській області  Сергій ШИНКАРЕНКО»— Cергію Вікторовичу, наскільки вагомий внесок до бюджету зробили платники податків Дніпропетровщини минулого року, і які перспективи відкриваються нинішнього року?

— Надходження від платників податків Дніпропетровської області до бюджетів усіх рівнів у 2010 р. становлять 19,066 млрд. грн. Надходження до держбюджету становлять 12,644 млрд. грн., або на 62% більше, ніж за 2009 р. До місцевих бюджетів надійшло 6,422 млрд. грн. Минулого року зросли надходження до зведеного бюджету від усіх галузей економіки. Приміром, удвічі більше порівняно з 2009 р. сплатили підприємства гірничо-металургійного комплексу й торгівлі. У розрізі платників податків 477 підприємств області сплатили коштів більше ніж на 1 млн. грн. У поточному році ми докладемо максимум зусиль для того, щоб свій внесок до бюджетів збільшили всі платники податків.

— Зростання надходжень до держбюджету від торговельних підприємств свідчить, зокрема, про збільшення доходів у жителів області. Чи позначилося це на обсягах надходжень з податку на доходи фізичних осіб? Адже нині Ви тримаєте ці питання під особливим контролем не лише як керівник обласної податкової адміністрації, а і як голова постійної комісії обласної ради з питань соціально-економічного розвитку області, бюджету і фінансів.

— Щодо збільшення надходжень до держбюджету від торговельної галузі, то, з одного боку, покращилася діяльність галузі, а з іншого, — поліпшилося адміністрування податків. Що стосується надходжень з податку на доходи фізичних осіб, то до бюджету надійшло 4,405 млрд. грн., що на 658 млн. грн., або на 18%, більше, ніж у 2009 р. Відрахування із заробітної плати становлять понад 90% податку на доходи фізичних осіб. Звісно, місцева влада не може залишити поза увагою питання виплати зарплат як із фіскальної, так і з соціальної точки зору. Тому минулого року і державна, і податкова адміністрації області, місцеві ради, прокуратура та правоохоронні органи сконцентрували увагу передусім на погашенні заборгованості з виплати зарплати. Результат очевидний: протягом квітня — грудня 2010 р. заборгованість зменшено на 66 млн. грн., або 74%. Майже втричі скоротилася кількість підприємств-боржників. Погасили борги перед працівниками майже тисяча суб'єктів підприємницької діяльності. Повністю подолано заборгованість з виплати зарплати працівникам комунальних підприємств та установ, які фінансуються з місцевих бюджетів. У п'яти містах та 16 районах області заборгованості немає.

Залишилося погасити борги на суму 23 млн. грн., більша частина якої припадає на збанкрутілі чи економічно неактивні підприємства. Заборгованість економічно активних підприємств становить 8,5 млн. грн. У області докладають усіх зусиль для того, щоб до кінця I кварталу поточного року повністю погасити борги із заробітної плати.

— Найскладніша і водночас найважливіша суспільна проблема — створення нових робочих місць. Чи є у податківців підстави сподіватися на прискорення цього процесу?

— Наявність роботи й легальна зарплата є основою добробуту та соціального захисту кожної людини. Втім створення нових робочих місць потребує часу. Обласна рада і обл-держадміністрація прагнуть прискорити цей процес. До речі, якби принаймні половина із зареєстрованих у області юридичних осіб та приватних підприємців (всього їх 250 тис.) створила по одному робочому місцю, то в області не лише не було б безробіття, а виник би дефіцит робочої сили. Відповідно, й зарплата б підвищилася. Результатом стало б збільшення доходів місцевого бюджету, пенсійного та інших соціальних фондів. І головне — зріс би добробут людей.

— Які заходи, вжиті податківцями, сприяли вирішенню проблеми, і до яких дій надалі вони вдаватимуться в межах своїх повноважень?

— Минулого року ми провели бесіди з питання підвищення рівня середньої заробітної плати з керівниками 5,2 тис. суб'єктів господарювання, з яких 4,7 тис. підвищили зарплату. З питань сплати податку на доходи фізичних осіб перевірено 2,6 тис. підприємств та підприємців. Виявлено 12,6 тис. працівників, трудові відносини яких з роботодавцями не було оформлено згідно з чинним законодавством. До державної реєстрації залучено 6,9 тис. осіб. Завдяки цим заходам бюджет отримав понад 160 млн. грн.

Нині в податкових органах Дніпропетровщини функціонує 23 мобільні групи, завдяки діяльності яких протягом минулого року виявлено численні порушення, пов'язані з виплатою зарплати «в конвертах», за що суб'єктам господарювання донараховано 15,5 млн. грн., порушено 73 кримінальні справи, з яких 7 — за ознаками злочину, передбаченого частиною третьою ст. 212 Кримінального кодексу України (ухилення від сплати податків). Ця діяльність триватиме протягом нинішнього року. Наразі наші зусилля спрямовано на те, щоб залучити до декларування своїх доходів якомога більшу кількість громадян.

— Сергію Вікторовичу, якими нововведеннями позначена цьогорічна кампанія декларування громадянами доходів з огляду на зміни, що відбулися в Податковому кодексі?

— Головна відмінність цьогорічної кампанії полягає в тому, що податкові органи прийматимуть від громадян декларації до 1 травня, а не до 1 квітня, як було раніше. Так визначено Податковим кодексом. На мою думку, ця норма є позитивним чинником — зручніше буде і платникам, і податківцям. Втім процес декларування відбуватиметься за звичною схемою. Тому, сподіваємося, проблем не виникатиме.

— Наскільки результативною, на Вашу думку, була минулорічна деклараційна кампанія?

— На Дніпропетровщині найбільші суми декларували громадяни, які продавали корпоративні права на свій бізнес. У попередні роки в області були випадки, коли декларувалися суми, що обчислювалися десятками та сотнями мільйонів гривень. У 2009 р. таких великих продажів акцій не було. Тому й загальний сукупний задекларований дохід зменшився.

Втім, якщо в 2009 р. було подано 40 тис. декларацій, то минулого року свої доходи задекларували 47,7 тис. жителів Дніпропетровщини. Зростання очевидне і свідчить про високий рівень податкової культури наших громадян. Оскільки 2009 р. був кризовий, обсяги доходів громадян були меншими, ніж у 2008-му. Про це передусім свідчать дані декларацій. Задекларований дохід 2008 р. становив 1,9 млрд. грн., 2009 р. — 1,4 млрд. грн. Однак важливо те, що кількість громадян, які обов'язково мали задекларувати доходи, зросла з 22,7 тис. до 31,3 тис. Відтак до місцевих бюджетів надійшло податку на доходи фізичних осіб на суму 22 млн. грн.

— Як свідчить практика, не всі громадяни декларували доходи добровільно й повністю...

— За неподання декларацій та надання перекручених даних 5,5 тис. громадян притягнуто до відповідальності, а загальна сума адміністративних штрафів становить 235 тис. грн. Минулої кампанії декларування цей показник становив 823 тис. грн. Але наша мета полягає не в тому, щоб оштрафувати на 51 грн. Головне, щоб до бюджету надійшов податок з отриманого доходу.

Інформацію ми аналізуємо з різних джерел. Коли податківці виявляють дохід, запрошують особу, яка цей дохід отримала, роз'яснюють вимоги законодавства і переконують у необхідності подати декларацію і сплатити податок. Приміром, одна громадянка «забула» подати декларацію після отримання спадщини на суму понад 800 тис. грн. А коли ми їй «нагадали», бюджет отримав 40 тис. грн. Інший житель Дніпропетровщини задекларував дохід від продажу легкового автомобіля на суму 100 грн. Після спілкування з податківцями ця сума збільшилася на 74 тис. грн.

— Чи багато жителів області минулого року скористалися правом на отримання податкового кредиту?

— Якщо кількість декларацій, поданих громадянами, які обов'язково мають декларувати доходи, щороку зростає, то кількість декларацій на отримання податкового кредиту залишається стабільною, на рівні попередніх років. Своїм правом на отримання податкового кредиту скористалися 16,4 тис. осіб. Після перерахунку їм повернуто з бюджету 6,5 млн. грн.

Такі декларації подають переважно громадяни, які оплачували навчання. Благодійники, які жертвували гроші на передбачені законом добрі справи, не подавали декларації, відмовившись таким чином від отримання коштів з бюджету. Цю відмову теж можна вважати своєрідною благодійністю...

— Чи обмежується певними термінами робота, яку проводять податківці, щодо роз'яснення порядку декларування?

— По суті, масово-роз'яснювальна робота триває цілий рік. Про декларування доходів ми починаємо говорити у грудні звітного року. Повідомлення транслюються у щотижневих програмах — «Економічні новини» (на обласному радіо) та «Податковий монітор» (на найрейтинговішому в області місцевому телеканалі). Починаючи з січня протягом всієї кампанії декларування матеріали в цих програмах виходять у кожному випуску.

Щодо податкового кредиту, то увагу переважно приділяємо навчальним закладам. Причому пік агітації припадає на початок семестрів — тобто на вересень і на лютий. До речі, найкращі волонтери — це студенти-економісти. Разом зі студентами Дніпропетровської державної фінансової академії податківці області зробили рекламний телевізійний ролик на тему декларування доходів.

У цілому січень я б назвав місяцем монологів, коли податківці активно публікують у засобах масової інформації матеріали щодо особливостей деклараційної кампанії, розповсюджують друковану продукцію. Своєрідним переходом до діалогу вважаю виступи на семінарах. Питанням декларування громадянами доходів приділяємо увагу  на кожному з них незалежно від тем, які на цих семінарах розглядаються.

Традиційно фахівці ДПА у Дніпропетровській області проводять прес-конференції. Перша вже відбулася у січні у прес-центрі дніпропетровської філії Інституту проблем управління ім. Горшеніна. Наступна відбудеться в березні у приміщенні ДПА у Дніпропетровській області.

Лютий — це час діалогу, коли потік декларантів щодня зростає, як, до речі, кількість телефонних дзвінків до служби «1507» і до підрозділів масово-роз'яснювальної роботи та звернень громадян. У лютому протягом кількох років проводимо онлайн конференцію на сайті газети «Частный предприниматель», який за кількістю відвідувачів посідає провідні місця у рейтингах. У березні ми віддаємо перевагу відповідям на ті запитання, які найчастіше виникають у платників податків. Коли деклараційна кампанія добігає кінця, особливу увагу звертаємо на відповідальність, яку несуть громадяни за неподання декларації про доходи.

— Сергію Вікторовичу, як головний податківець області, в яких агітаційних чи роз'яснювальних заходах братимете участь особисто?

— Проведу сеанси «гарячої лінії» в ДПА у Дніпропетровській області та у редакції газети «Зоря» і прес-конференцію в березні. Питанням декларування буде присвячено мій виступ на обласному радіо та в передачі обласної телекомпанії. Такі заходи плануються трохи згодом, щоб у людей назбиралася певна кількість запитань.

На мою думку, люди нині потребують спокійного й аргументованого спілкування. Переконаний, що деклараційна кампанія — чудова нагода вдумливо і неупереджено поспілкуватися із земляками.


Розмову вів Володимир ПРИТИСКАЧ