Новини

Податковий клімат має стимулювати земляків до розбудови вітчизняної економіки

Податківці Новоселицької МДПІ у Чернівецькій області перевиконали всі показники бюджетного розпису 2010 року.

Начальник Новоселицької МДПІ у Чернівецькій області Ігор КрохмальЗа підсумками роботи в 2010 р. інспекція увійшла до трійки лідерів серед інших податкових інспекцій Чернівецької області. Колектив МДПІ успішно стартував і нинішнього року. Про здобутки й проблеми, які доводиться вирішувати тамтешнім податківцям нині, розповідає начальник Ігор КРОХМАЛЬ.{h}Біографічна довідка
Ігор Крохмаль народився 14 грудня 1973 р. у с. Червоній Діброві Глибоцького району Чернівецької області.
Має вищу освіту: 2001 р. закінчив Тернопільську академію народного господарства за спеціальністю «фінанси», отримав кваліфікацію «економіст».

Трудову діяльність в органах податкової служби розпочав 1993 р. Обіймав посади державного податкового інспектора, старшого державного податкового інспектора, старшого державного податкового ревізора-інспектора, головного державного податкового інспектора. З 2005 по 2009 рр. працював начальником ДПІ у Глибоцькому і Заставнівському районах Чернівецької області. З жовтня 2009 р. і по теперішній час обіймає посаду начальника Новоселицької МДПІ у Чернівецькій області.
Одружений, має двох синів. Нагороджений нагрудним знаком ДПА України «За бездоганну службу» ІІІ ступеня.
{/h}


— Ігоре Драгушовичу, справляти щомісяця 1,5 млн. грн. до державного і 3,5 млн. грн. до місцевого бюджетів у районі, що займає лише 738 км2 і в якому мешкає 88,1 тис. жителів, — це своєрідний подвиг. Можете поділитися секретами податкової продуктивності колективу Новоселицької МДПІ?

— За більш як 17 років роботи в органах податкової служби я дійшов висновку, що запорукою успіху в нашій діяльності є передусім високий професіоналізм податківця. Можна мати в районі, наприклад, десяток — два великих підприємств і при цьому мобілізовувати до бюджету копійки. А можна з двома — трьома суб’єктами  підприємницької діяльності виконувати податковий план. Я пишаюся тим, що в Новоселицькій МДПІ мені вдалося сформувати саме такий згуртований, сумлінний, професійний колектив. Про це свідчать результати нашої роботи за 2010 р.: до зведеного бюджету, наприклад, ми зібрали 68 млн. грн., що на 10,4 млн. грн. більше, ніж у 2009 р. Виконання показників бюджетного розпису таким чином становило 104,9%. У дохід держбюджету в січні — грудні 2010 р. надійшло 20,7 млн. грн., місцевого бюджету — 47,3 млн. грн. Це відповідно становить 101% і 106,7% від показника бюджетного розпису. Порівняно із 2009 р. надходження зросли на 4,3 млн. грн. і 6,2 млн. грн.

Переконаний, що таких показників інспекція не досягла, коли б інспектори (у колективі налічується нині 65 осіб) працювали формально, не проявляли ініціативи. Підприємець сьогодні — освічений і юридично, і економічно. Він одразу  визначає, яку підготовку має податківець і на яке ставлення до себе він заслуговує. Тому лише щоденна копітка праця з нормативними документами, удосконаленням професійних навичок та знань дає змогу нашим фахівцям, як кажуть, тримати відмінну податкову форму. Саме останнє сприяє ефективнішій роз’яснювальній роботі серед платників, їх навчанню, попередженню порушень чинного податкового законодавства, залученню платників до добровільної сплати податків.

— На початку нашої розмови Ви сказали, що виконувати податковий план інспекції доводиться за рахунок двох-трьох суб’єктів підприємницької діяльності.

— Наш район — сільськогосподарський. І більшість платників сплачують до держбюджету щомісяця від 10 до 50 тис. грн.  Лише п’ять — ТОВ «Родничок» (керівник — Іван Семенюк), ДП «М’ясо Буковини» ВАТ «Новоселицький птахокомбінат» (Володимир Шкуматов), ВАТ «Мамалигівський гіпсовий завод» (Ігор Кроншевський), Чернівецький завод медичних виробів (Юрій Гудковський) — мобілізовують понад 100 тис. грн. надходжень. Крім того, хочеться відзначити і таких сумлінних платників, як СТОВ «Тарасовецька птахофабрика» (Ігор Голіней), СВК ім. Суворова (Григорій Турун), Новоселицьку райспоживспілку (Інна Чубрей). Саме завдяки сумлінній роботі цих платників 2010 р. надходження до держбюджету зросли майже вдвічі порівняно з 2009 р. І якщо позаторік ми  справляли щомісяця 800 — 900 тис. грн., то минулого року сплату платежів було доведено до розміру 1,5 млн. грн., до місцевого — 3,5 млн. грн.

До речі, якщо надходження до держбюджету формувалися в основному за рахунок податку на додану вартість (у січні — грудні 2010 р. надійшло 11,8 млн. грн. із 20,7 млн. грн. в цілому), то до місцевого бюджету — податку з доходів фізичних осіб (відповідно 33,3 млн. грн. з 47,3 млн. грн.) Причому доходи таких осіб ми намагаємося зробити вагомішими та прозорішими. У 2010 р., наприклад, працівниками інспекції було проведено 10 документальних перевірок фізичних осіб. Порушення встановлено в 10 випадках. До бюджету донараховано 360 тис. грн. податків, у тому числі основного платежу — 330 тис. грн. і штрафних санкцій — 30 тис. грн.

У ході проведених співбесід та масово-роз’яснювальної роботи було залучено до державної реєстрації та сплати податків 210 суб’єктів підприємницької діяльності — фізичних осіб, від яких до бюджету додатково надійшло 90 тис. грн. Виявлено 31 випадок виплати заробітної плати «в конвертах». Унаслідок проведених перевірок донараховано 10 тис. грн. податку з доходів фізичних осіб, додатково було укладено 394 договори про найм на роботу (трудові угоди), у результаті яких до бюджету додатково надійшло 40 тис. грн. податку з доходів фізичних осіб.

— Отже, серед Ваших платників є такі, хто намагається не повною мірою сплачувати податки?

— На щастя, таких небагато. У Новоселицькому та Герцаївському районах (наша інспекція обслуговує ці дві адміністративні одиниці) мешкають 88,1 тис. чоловік. Райони невеликі, тож усі суб’єкти підприємницької діяльності перебувають, як кажуть, на виду в податкових інспекторів. Щось приховати їм у своїй діяльності практично неможливо. Тому місцевий бізнес змушений бути законослухняним. Це підтверджують і факти: 87,3% платників податків добровільно і добросовісно виконують конституційний обов’язок. Але досягнуті показники у жодному разі не дають нам підстав для самозаспокоєння. Виховання податкової культури, за якої платник вважає сплату податків справою честі, для нас має неабияке значення. І Новоселицькій МДПІ доводиться тісно співпрацювати із засобами масової інформації обох районів, аби досягти стовідсоткової податкової дисципліни.

Між іншим, на податкову дисципліну певний вплив має і географічне положення Новоселиччини та Герцаївщини: по периметру обох районів 40 км займає державний кордон з Молдовою та Румунією. Відтак на території регіону мешкають 30% українців і 70% молдаван. І хоча сплата податків не залежить від національної приналежності, можу сказати, що любов до праці в сім’ях Буковини виховується змалечку.

— До речі, їдучи автострадою через Новоселиці з Києва до Чернівців, помітив обабіч дороги багато кованих виробів. Особливе захоплення викликали конструкції для даху криниць. Таку красу можуть виготовляти лише справжні майстри.

— Їх у нас справді досить багато. В основному це — «спрощенці». Зростання їх матеріального добробуту ми в силу службових обов’язків постійно відслідковуємо. І коли «єдинщик» «переростає» свій пільговий податковий вік, ми переводимо його до іншої податкової категорії. У такий спосіб армія платників, які перебувають на загальній системі оподаткування, також зростає. Звідси — додаткові надходження до бюджетів усіх рівнів.

Крім того, збільшилася кількість і платників податків — фізичних осіб за рахунок повернення на батьківщину мігрантів. Чимало жінок Новоселицького та Герцаївського районів працювали раніше за кордоном в Італії. Зокрема, доглядали в Італії за громадянами похилого віку. Зароблена ними валюта за кордоном, на моє переконання, не могла компенсувати тих втрат, яких зазнали наші землячки. Маю на увазі, безперечно, негативні наслідки, які позначалися на сімейних стосунках заробітчанок: чимало родин через тривалу відсутність мами просто розпалися. Тепер же ми намагаємося створити комфортні умови для розвитку малого бізнесу вдома і стимулюємо земляків розбудовувати вітчизняну економіку.

Взагалі податковий мікроклімат у нашому регіоні покращується. Для суб’єктів господарської діяльності це — додатковий стимул у роботі, для нашої інспекції — нові надходження до бюджету. Отже, життя вирує, і це радує обидві сторони.


Розмову вів Олександр КРЮЧКОВ