Новини

Нова модель взаємовідносин податкової та бізнесу

Про підсумки роботи органів державної податкової служби за 2010 р. та завдання із забезпечення виконання надходження коштів до бюджету в 2011 р. йшлося під час розширеної оперативної наради ДПА України 13 січня 2011 р.

У засіданні взяли участь Голова ДПС України Віталій ЗАХАРЧЕНКО, Перший заступник Голови ДПС України — начальник податкової міліції Андрій ГОЛОВАЧ, перший заступник начальника Головного управління нагляду за додержанням законів при провадженні оперативно-розшукової діяльності, дізнання та досудового слідства Генеральної прокуратури України Олег ГОДУЄВ, заступники Голови ДПА України, керівники структурних підрозділів ДПА України, голови обласних ДПА, керівники обласних управлінь податкової міліції.


У 2010 р. порівняно з 2009 р. на третину збільшилися надходження до Зведеного бюджету України по платежах, які контролюються органами державної податкової служби. План з надходжень до загального фонду держбюджету виконано на 101,5% — надійшло 100,5 млрд. грн. До місцевих бюджетів сплачено майже 68,8 млрд. грн., що на 8,6 млрд. грн. перевищує надходження 2009 р. Протягом 2010 р. платникам відшкодовано понад 24,2 млрд. грн. податку на додану вартість.

На 2011 р. заплановано збір платежів до загального фонду державного бюджету у сумі 169,7 млрд. грн., що більш як на третину перевищує рівень 2010 р.

За словами Голови Державної податкової служби України Віталія Захарченка, першочергово, крім виконання напружених завдань із забезпечення надходжень до бюджету, необхідно привести весь цикл адміністрування податків у відповідність із Податковим кодексом. Також з метою оптимізації роботи буде реорганізовано структуру органів державної податкової служби, запроваджено нову стратегію взаємовідносин ДПС з великими платниками податків.

«Потрібно реалізувати нову модель спілкування з підприємцями — діяти прозоро, знаходити порозуміння та стимулювати бізнес до економічного зростання», — наголосив Віталій Захарченко. Він зазначив, що запровадження автоматичного відшкодування податку на додану вартість та електронна звітність дають змогу проводити моніторинг операцій в режимі онлайн. Тобто органи державної податкової служби працюватимуть на упередження, а не просто констатуватимуть факти порушення законодавства.

За словами Першого заступника Голови ДПС України — начальника податкової міліції Андрія Головача, минулого року податковою міліцією викрито понад 4,5 тис. злочинів у сфері оподаткування, 3,8 тис. з яких — тяжкі, викрито 1944 факти ухилення від сплати податків в особливо великих розмірах.

Сума попередженого протягом 2010 р. до відшкодування незаконного ПДВ становить понад 7,7 млрд. грн. Підрозділами податкової міліції у минулому році викрито та припинено діяльність 172 конвертаційних центрів.

Наслідком вжитих податковою міліцією заходів стало надходження у 2010 р. до бюджету коштів на суму 4,4 млрд. грн. Проте керівництво ДПС України акцентувало увагу присутніх керівників регіональних підрозділів податкової міліції на забезпеченні економічного ефекту від заходів, що проводяться податковою міліцією.

«Необхідно змінити підходи до боротьби з відмиванням коштів, отриманих злочинним шляхом, зробити наголос на протидії розкраданню бюджетних коштів, недопущенні втрат бюджету шляхом використання схем фіктивного банкрутства, акцентувати увагу на викритті замовників мінімізаційних схем та організованих злочинних угруповань», — наголосив Андрій Головач.

На нараді йшлося про те, що роботу податкової міліції буде спрямовано за такими напрямами: проведення операції «Бюджет»; відпрацювання суб’єктів господарювання високорентабельних галузей з високим ризиком використання схем ухилення від оподаткування; встановлення та ліквідація міжрегіональних схем незаконного обігу алкогольної продукції та товарів підакцизної групи; виявлення і знешкодження конвертаційних центрів, залучення до оподаткування контрагентів фіктивних фірм; знешкодження схем незаконного формування податкового кредиту за рахунок імпортних операцій; виявлення та попередження фактів ліквідації підприємств, що використовуються в схемах ухилення від сплати податків, без перевірки податковими органами через процедуру прискореного банкрутства; відпрацювання підприємств-посередників, на рахунки яких перераховуються державні кошти від тендерних закупівель, які ухиляються від сплати податків.

Перший заступник начальника Головного управління нагляду за додержанням законів при провадженні оперативно-розшукової діяльності, дізнання та досудового слідства Генеральної прокуратури України Олег Годуєв відзначив покращення стану оперативно-розшукової та слідчої роботи податкової міліції, результатів попередження незаконного відшкодування ПДВ та звернув увагу на необхідність дієвих наслідків боротьби з податковими злочинами.

Пріоритетом у роботі органів державної податкової служби залишається врегулювання питань щодо відшкодування та адміністрування ПДВ. «Запровадження електронного сервісу дасть змогу повідомляти платників податків про виявлені помилки та ймовірні ризики», — зазначив заступник Голови ДПА України Олексій Любченко.

Важливим, за його словами, стало введення Єдиного реєстру податкових накладних, що сприятиме цивілізованому адмініструванню цього податку. «Запровадження моніторингу даних реєстру забезпечить щоденний попереджувальний контроль за ризиковими операціями та зменшить тінізацію бізнесу», — наголосив Олексій Любченко.

Як відомо, з 1 січня 2011 р. згідно з Податковим кодексом при здійсненні операцій з постачання товарів (послуг) платник податку — продавець товарів (послуг) зобов’язаний надати покупцю податкову накладну після реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних. При цьому обов’язок реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі покладається на продавця поетапно:

  • з 1 січня 2011 р. — для платників, у яких сума ПДВ в одній податковій накладній становить понад 1 млн. грн.;
  • з 1 квітня 2011 р. — понад 500 тис. грн.;
  • з 1 липня 2011 р. — понад 100 тис. грн.;
  • з 1 січня 2012 р. — понад 10 тис. грн.

Олексій Любченко відзначив, що Єдиний реєстр однозначно відповість на запитання: приймати чи не приймати податкову звітність. Звітність прийматиметься автоматично.

Підсумовуючи засідання розширеної оперативної наради, Голова ДПС України Віталій Захарченко наголосив на необхідності безумовного виконання завдань, визначених для органів державної податкової служби, та якісно нового рівня роботи усіх підрозділів органів ДПС — як на центральному, так і на регіональному та місцевому рівнях.

Під час розширеної оперативної наради ДПА України