Юридична практика

Новий формат консультацій

У широкомасштабній роботі, спрямованій на роз’яснення платникам норм Податкового кодексу, використовуються як традиційні, так і сучасні методи.


До традиційних форм взаємодії з громадськістю, як і раніше, належать безпосередні зустрічі з підприємцями на семінарах, під час яких висвітлюються актуальні питання у сфері оподаткування. Щодо нових методів налагодження двостороннього зв’язку держави й бізнесу, то, зокрема, з цією метою ДПА України спільно з видавничо-консалтинговою компанією «Баланс-клуб» започаткувала проведення відеосемінарів.

Відеосемінари на допомогу платникам

Найкращі фахівці центрального апарату відомства, а саме департаментів оподаткування фізичних осіб, адміністрування податку на додану вартість, адміністрування податку на прибуток та інших податків і зборів (обов’язкових платежів), податкового контролю юридичних осіб та Управління адміністрування акцизного збору, в режимі онлайн знайомили платників з основними положеннями Податкового кодексу. Матеріали, записані на таких семінарах, опубліковано у провідних бухгалтерських виданнях і передано на компакт-дисках до консультаційних пунктів з роз’яснення положень документа, яких налічується 700 по всій Україні.

«Основний задум проведення відеосемінарів — забезпечити роз’яснювальним консультаційним матеріалом і виразників інтересів бізнесу, і працівників підрозділів ДПС, що тримають зв’язок із платниками податків на місцях. Адже в усіх нас повинно бути єдине бачення щодо застосування тих чи інших положень Податкового кодексу», — розповів директор Департаменту масово-роз’яснювальної роботи та звернень громадян ДПА України Віктор Косарчук. За його словами, організація відеосемінарів — лише перший етап спільного проекту відомства з ВКК «Баланс-клуб». Другий етап включатиме збір, узагальнення запитань, що надходитимуть від платників за результатами переглядів семінарів, та запис і розповсюдження відеокоментарів з відповідями на ці запитання.

Тематика запитань, з якими звертаються платники податків, — найрізноманітніша, проте прослідковуються й загальні тенденції. Якщо бухгалтерські служби підприємств активніше відвідують семінари, передплачують спеціалізовану літературу, тобто більш обізнані в законодавчому плані, то, приміром, клієнтами консультаційних пунктів є, як правило, звичайні громадяни — фізичні особи. Відповідно, останніх найчастіше цікавлять особливості справляння податку на доходи фізичних осіб, тим більше що на початку січня поточного року стартувала чергова деклараційна кампанія. Крім того, оскільки в Податковому кодексі чималих змін зазнало адміністрування податку на прибуток підприємств, досить популярними є запитання щодо нарахування амортизації, обчислення балансової вартості тощо.

Сила податкової інформації

Ще одне нововведення податківців — спілкування з платниками в режимі реального часу за допомогою Інтернет-конференцій. Їх проведення спільно з ІА «ЛігаБізнесІнформ» розпочато наприкінці грудня 2010 р. «Надалі ми раз на місяць влаштовуватимемо на інформаційному майданчику цього агентства Інтернет-конференції окремо за видами податків», — поділився планами на майбутнє Віктор Косарчук.

Також ДПА України продовжує випускати для платників друковану продукцію. Триває робота над серією тематичних книг «Бібліотека платника податків», започаткованою міністром фінансів України Федором Ярошенком. За підтримки видавничого дому «Фактор» незабаром побачить світ посібник, який міститиме запитання-відповіді з роз’яснення норм Податкового кодексу України і стане в пригоді фахівцям консультаційних пунктів.

Близько 10% працівників центрального апарату, органів ДПС обласного й районного рівнів проходять навчання у віртуальному університеті Мінфіну України. Загалом же влада має намір зацікавити в опануванні податкових знань у такий спосіб якомога ширші верстви населення. Отже, на сьогодні створено максимально комфортні умови для того, щоб підприємцям було легше працювати, дбаючи про збільшення власної прибутковості і, звичайно, надходжень до бюджетів усіх рівнів.


Ольга ГЕРМАНОВА