Юридична практика

Електронна звітність як заощадження часу

Директор Департаменту інформаційно-аналітичного забезпечення процесів оподаткування ДПА України Мирослав ЛабаДистанційний спосіб подання декларацій  до податкових органів, альтернативний паперовому, довів свою ефективність.

Сьогодні ми не уявляємо свого життя без комп’ютерів, Інтернету, мобільних телефонів, GSM та інших послуг зв’язку. Від найвіддаленіших куточків нашої країни, найменших сіл до мегаполісів суспільство пронизане передовими досягненнями технічного прогресу.


Важко уявити собі бухгалтера, який складає звітність, користуючись не лише рахівницями, а й калькулятором. Згадаємо, якою гордістю для країни був перехід на електронно-обчислювальні машини. Створювались інформаційно-обчислювальні центри з великими машинними залами, які зараз з успіхом замінює комп’ютерна техніка. Все більшою довірою користуються різні програмні продукти з ведення бухгалтерського обліку та складання фінансової звітності. Ми відходимо від застарілих паперових звітів і повертаємось обличчям до нових технологій — електронної звітності.

Для втілення в життя електронного звітування в країні є всі передумови: наявність комп’ютерної техніки у платників податків, розвинутий ринок телекомунікаційних мереж, функціонування Інтернету, розгалужена мережа провайдерів, конкурентна цінова політика розробників бухгалтерських програмних продуктів та акредитованих центрів сертифікації ключів.

Платники податків самостійно визначаються з вибором програмного забезпечення для формування та подання податкової звітності в електронному вигляді. Широко розповсюджене серед платників податків програмне забезпечення таких провідних розробників бухгалтерських програм, як «ABBYY-Україна», «Парус», «Бест-Звіт» та інші, використовуються власні програмні продукти суб’єктів підприємницької діяльності. Також ДПА України розроблено і безкоштовно розповсюджується серед платників податків програмне забезпечення щодо формування та передачі до органів ДПС податкової звітності в електронному вигляді засобами телекомунікаційного зв’язку.

Для забезпечення захисту інформації платників податків згідно з чинним законодавством ДПА України укладено з п'ятьма акредитованими центрами угоди про співпрацю. Перелік таких центрів і всю інформацію про електронну звітність розміщено на веб-сайті ДПА України у рубриці «Платникам податків про електронну звітність».

Не секрет, що подання податкової звітності в електронному вигляді вигідно обом сторонам — як самим платникам податків, так і органам ДПС. З одного боку, податківці отримують звітні документи, практично не витрачаючи часу на їх занесення до електронних баз даних. З іншого, платники податків також зацікавлені в процесі подання звітності в електронному вигляді: її може бути передано до податкових органів, так би мовити, без відриву від виробництва, безпосередньо з офісу платника, без черг, труднощів, пов’язаних з передачею звітності у дні її масового подання. Відпадає потреба і в самих бланках звітності. Крім того, податкова звітність автоматично перевіряється на наявність у звітних документах помилок, що дає платнику можливість виявляти і виправляти їх самостійно, до подання звітних документів до податкових інспекцій. Для таких перевірок у системах підготовки звітності закладено спеціальні алгоритми.

На сьогодні запроваджується механізм, за допомогою якого суб’єкти господарювання можуть надсилати звітність (до речі, не лише податкову) безпосередньо з власного робочого місця до органів ДПС, Пенсійного фонду, Держкомстату, Державного центру зайнятості та соціальних фондів. Крім того, для розвитку інформаційного суспільства розроблюється програма електронного урядування, метою якої є забезпечення максимально простого й доступного спілкування громадян з органами влади в режимі реального часу.

Більшість платників податків із розумінням ставляться до переходу на звітування в електронній формі, тому ми пропонуємо їм виступити такими агентами з реклами звітування в електронній формі серед своїх друзів, сусідів, колег, партнерів по бізнесу.

Подання звітності в електронному вигляді сприятиме зменшенню кількості відвідувань платниками податків податкових інспекцій, уникненню черг при поданні звітності та вивільненню ресурсів для виконання інших важливих завдань щодо покращення обслуговування платників податків.

Запровадження у Податковому кодексі України норми щодо обов’язкового подання податкової звітності в електронній формі великими та середніми платниками податків — важливий крок як у системі адміністрування податків, так і в автоматизації процесів, пов’язаних із веденням податкового обліку та звітуванням.

Пропагуючи електронне звітування, ми розуміємо, що це новий рівень стосунків громадян з органами влади, тому можуть виникати складнощі у спілкуванні з працівниками органів ДПС, роботі з програмним забезпеченням або непорозуміння з укладанням договорів тощо. З усіх питань платники податків можуть звернутися й отримати консультацію в Інформаційно-довідковому департаменті за телефоном «гарячої лінії» 0-800-501-007, а також залишити своє звернення щодо прийняття податкової звітності на веб-сайті ДПА України.

Податкова служба постійно працює над тим, аби покращити й спростити процес подання звітності в електронному вигляді. В областях, де роботу організовано належним чином, більшість платників податків звітують саме так. Це Донецька, Закарпатська, Івано-Франківська, Рівненська, Черкаська області. У цілому спостерігається позитивна динаміка подання звітності в електронному вигляді: тільки засобами e-mail станом на 30.11.2010 р. звітність подали 82 тис. платників ПДВ, а вже на 31.12.2010 р. цей показник становив 87 тис.

Саме в такий спосіб вирішується питання зменшення витрат суб’єктами підприємницької діяльності на сплату податків і уникнення черг при поданні звітності. Тому необхідність запровадження подання платниками податкової звітності за допомогою засобів телекомунікаційного зв’язку знайшла відображення у відповідних розділах Податкового кодексу України.

ДПА України разом з акредитованими центрами сертифікації ключів, розробниками програмного забезпечення спільними зусиллями прагне створити конкурентоспроможний ринок, який би надавав платникам податків можливість широкого вибору високоякісних послуг та програмних продуктів.