Новини

Податковий кредит за залишками товарів, по яких було визнано умовний продаж, не виникає

У підприємства анульовано свідоцтво платника ПДВ відповідно до пп. «ж» п. 184.1 ст. 184 Податкового кодексу. На дату анулювання було визнано умовний продаж залишків товарів та необоротних активів відповідно до п. 184.7 цієї статті. Після перереєстрації подано заяву на видачу нового свідоцтва. Чи можна віднести до податкового кредиту суми ПДВ, нараховані при умовному продажу залишків товарів?


Відповідно до п. 184.7 ст. 184 Податкового кодексу якщо при анулюванні платника ПДВ в останньому звітному (податковому) періоді на обліку у платника податку залишаються товари та необоротні активи, при придбанні яких суми податку були включені до податкового кредиту, платник не пізніше дати анулювання його реєстрації як платника податку зобов’язаний визнати умовне постачання таких товарів і необоротних активів та нарахувати податкові зобов’язання виходячи із звичайної ціни відповідних товарів чи необоротних активів, крім випадків реорганізації платника податку шляхом приєднання, злиття, перетворення, поділу та виділення відповідно до закону.

У наведеному випадку відбувається анулювання платника ПДВ, а не підприємства (юридичної особи). Тому на момент реєстрації такої особи як нового платника ПДВ товарні залишки та необоротні активи, умовне постачання яких було визнано при анулюванні платником ПДВ, продовжують перебувати на балансі підприємства.

Пунктом 198.1 ст. 198 Податкового кодексу чітко визначено випадки, в яких у платника податку виникає право на податковий кредит, а саме у разі здійснення операцій з:

  • придбання або виготовлення товарів (у тому числі в разі їх ввезення на митну територію України) та послуг;
  • придбання (будівництва, спорудження, створення) необоротних активів, у тому числі при їх ввезенні на митну територію України (у тому числі у зв’язку з придбанням та/або ввезенням таких активів як внеску до статутного фонду та/або при передачі таких активів на баланс платника податку, уповноваженого вести облік результатів спільної діяльності);
  • отримання послуг, наданих нерезидентом на митній території України, та в разі отримання послуг, місцем постачання яких є митна територія України;
  • ввезення необоротних активів на митну територію України за договорами оперативного або фінансового лізингу.

Крім того, п. 198.2 ст. 198 цього Кодексу визначено також дату виникнення права платника податку на віднесення сум податку до податкового кредиту.

Отже, в даному випадку у заново зареєстрованого платника податку відсутні підстави для нарахування податкового кредиту за залишками товарів та необоротних активів, оскільки з моменту реєстрації не відбувається їх придбання або виготовлення, при цьому у випадку реалізації таких товарів у платника виникатимуть податкові зобов’язання.

«Гарячі лінії»

Дата: 15 листопада, Четвер
Час проведення: з 14:00 до 16:00
Контактний номер: (044) 501-06-42