Новини

Розрахунки на території України

Чи дозволяється здійснювати розрахунки в іноземній валюті на території України при купівлі нерезидентом — фізичною особою товарів за готівку?


Відповідно до ст. 7 Декрету про валютне регулювання розрахунки між резидентами та нерезидентами в межах торговельного обороту з використанням як засобу платежу іноземної валюти здійснюються лише через уповноважені банки. При цьому здійснення розрахунків між резидентами та нерезидентами в межах торговельного обороту у валюті України допускається за умови одержання індивідуальної ліцензії Нацбанку України.

Отже, розрахунки, що здійснюються між резидентами та нерезидентами, зареєстрованими як суб’єкти підприємництва згідно із законодавством своєї держави, та проводяться у валюті України, потребують індивідуальної ліцензії Нацбанку України.

Водночас у разі якщо однією зі сторін розрахунків виступає нерезидент — фізична особа i розрахунки здійснюються в готівковій формі, то такі розрахунки підпадають під дію п. 1 ст. 3 Декрету про валютне регулювання, яким передбачено, що валюта України є єдиним законним засобом платежу на території України, який приймається без обмежень для оплати будь-яких вимог і зобов’язань, якщо інше не передбачено цим Декретом, іншими актами валютного законодавства України.

Винятки щодо операцій використання готівкової іноземної валюти на території України встановлено Правилами № 200. Зокрема, главою 6 цих Правил передбачено випадки, що дозволяють фізичній особі — нерезиденту використання на території України готівкової іноземної валюти як засобу платежу.

До таких випадків, зокрема, належать: сплата мита, інших податків і зборів (обов’язкових платежів), митних зборів і фінансових санкцій відповідно до митного законодавства України, сплата дорожніх зборів і оформлення перевезень негабаритних, великовагових і небезпечних вантажів, сплата платежів за охорону та супроводження підакцизних і транзитних товарів митними органами, сплата консульських зборів для відкриття віз на в’їзд в Україну, оплата послуг, наданих прикордонними санітарно-карантинними, ветеринарними, фітосанітарними та іншими службами контролю, оплата послуг з обов’язкового медичного страхування та обов’язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів, оплата товарів і послуг у зоні, якузвільненовід сплати мита та податків (п. 6.1 глави 6 Правил № 200).

Таким чином, здійснення розрахунків за товари (роботи, послуги), які придбаває фізична особа — нерезидент на території України, проводиться виключно в національній валюті України.

«Гарячі лінії»

Дата: 29 листопада, Четвер
Час проведення: з 14:00 до 16:00
Контактний номер: (044) 501-06-42