Новини

У трійці лідерів в Україні за обсягами надходжень до загального фонду держбюджету

Голова ДПА у Харківській області Станіслав ДенисюкМинулого року в Харківській області простежувалася позитивна динаміка щодо відповідності темпів зростання справляння платежів темпам зростання обсягів продукції майже в усіх бюджетоутворюючих секторах економіки. Цьому сприяла планомірна системна робота колективу податківців регіону. Передусім було грунтовно розроблено річну та щомісячні програми-максимум і -мінімум, які включали  прогнозування обсягів надходжень за всіма видами податків. Базувалися ці програми на ретельному аналізі макроекономічних показників розвитку України та Слобожанщини в цілому.

Податківці пильно відстежували тенденції зростання обсягів промислового виробництва й торгівлі, враховуючи середньогалузеві показники бюджетоутворюючих підприємств, вивчали виробничі процеси, схеми товарно-грошових потоків, аналізували експортно-імпортні операції. Водночас було чимало зроблено для покращення адміністрування податків, усунення причин та умов, які негативно впливають на наповнення бюджету.

Сьогодні на запитання кореспондента «Вісника» відповідає голова ДПА у Харківській області Станіслав ДЕНИСЮК.


— Станіславе Федоровичу, з огляду на показники платежів, які надійшли до державного та місцевого бюджетів минулого року, новорічні свята податківці Слобожанщини зустріли в хорошому настрої. Що вдалося зробити і які плани на 2011 рік поставив перед собою колектив регіону?

— Насамперед хочу щиро привітати читачів журналу «Вісник» з новорічними святами та Різдвом Христовим. Нехай цей рік буде спокійним і щедрим на добрі новини та матеріальні блага як для працівників податкової служби, так і для всього народу України.

Щодо здобутків нашого колективу, то минулого року, як і в попередні роки, харківські податківці в повному обсязі виконали планові показники, увійшовши до трійки лідерів за обсягами надходжень платежів до загального фонду держбюджету. Ще 30 грудня 2010 р. ми звітували про успішне виконання місячного та річного планів. До бюджетів усіх рівнів надійшло 16 283,6 млн. грн., що на 3539 млн. грн. більше, ніж у 2009 році.

До загального фонду держбюджету надійшло 11 938,4 млн. грн. податків і зборів. Розрахункову базу було виконано на 100,9%, додаткові надходження становили 106 млн. грн. Порівняно з відповідним періодом минулого року збір платежів до загального фонду держбюджету зріс на 3015,4 млн. грн., або на 33,8%.

Найбільше зростання платежів до загального фонду держбюджету (порівняно з 2009 роком) досягнуто з акцизного збору із вироблених в Україні товарів — на 1086,8 млн. грн., з податку на прибуток — на 675,6 млн. грн. і з податку на додану вартість — на 306,3 млн. грн.

Надходження платежів до місцевого бюджету за 2010 рік становили 3816 млн. грн., що на 385 млн. грн., або на 11,2%, більше, ніж у 2009 році. Розрахункову базу ДПА України перевиконано на 134,5 млн. грн.

Покращенню якості нашої роботи, на мою думку, сприяла тісна співпраця з платниками податків. Більшість питань ми вирішували у формі діалогу на ноті довіри й порозуміння, робили при цьому кроки назустріч сумлінним підприємцям. Не менш важливу роль відіграло налагодження конструктивних відносин з органами місцевого самоврядування. Адже перед нами стояло спільне завдання — забезпечити фінансову та соціальну стабільність у державі та регіоні, підвищити добробут наших громадян. Відтак податківці регіону отримали в цілому прогнозовані позитивні результати.

— Хороший фініш 2010 року сприяв успішному старту в 2011 році. Але податківцям регіону, мабуть, доведеться вирішувати цього року чимало проблемних питань, що залишилися з минулого року?

— Справді, проблем чимало. Зокрема, необхідно вживати заходів щодо погашення заборгованості з виплати заробітної плати. Найбільше завинили своїм працівникам підприємства Харкова, Куп’янська, Борівського, Вовчанського, Валківського районів. Тож нам доводиться постійно контролювати роботу із забезпечення виконання заходів щодо погашення заборгованості по заробітній платі. Працюємо в тісному контакті з органами місцевого самоврядування, прокуратурою, іншими контролюючими органами. Яскравим прикладом нашої співпраці з місцевою владою може слугувати той факт, що після того, як у комунальних ЗМІ почали друкувати списки підприємств регіону, на яких допущено найбільші суми заборгованості, боржників в області значно поменшало. Якщо станом на 1 липня 2010 року працедавці мали борг перед робітниками у розмірі 152,5 млн. грн., то до 1 грудня 2010 року його було знижено на 9 млн. грн.

Проводять «виховну роботу» серед роботодавців (в тому числі й тих, хто допускають виплату заробітної плати «в конвертах») і тележурналісти у випусках новин харківських регіональних телеканалів. У результаті вжитих заходів у 2010 році до бюджету додатково надійшло податку з доходів фізичних осіб на суму близько 16 млн. грн. Загалом надходження з цього податку за минулий рік становили 2819 млн. грн.

На сьогодні податківцями області задіяно всі наявні засоби і для попередження порушень трудового законодавства. Ми регулярно проводимо аналіз діяльності суб’єктів господарювання: особливу увагу приділяємо відповідності кількості торговельних об’єктів кількості оформлених найманих працівників, темпів зростання прибутку — темпам зростання заробітної плати. У 2010 році було проведено, наприклад, 1007 перевірок суб'єктів господарської діяльності з питань дотримання вимог чинного законодавства при виплаті доходів громадянам. Порушення встановлено в 700 випадках. За результатами перевірок до бюджету донараховано 46,6 млн. грн. У тому числі виявлено 250 випадків виплати заробітної плати за рахунок тіньових коштів (тобто «в конвертах»). За рахунок проведеної роботи до бюджету додатково надійшло 5,8 млн. грн. податку з доходів фізичних осіб.

За всіма фактами порушення законодавства про працю порушено 29 кримінальних справ щодо керівників підприємств і приватних підприємців. Підрозділами податкової міліції виявлено 180 злочинів, у тому числі тяжких та особливо тяжких. Також у 2010 році нами було виявлено 6436 найманих робітників, які здійснювали діяльність без оформлення трудових відносин. До бюджету додатково надійшло понад 1,5 млн. грн. податку з доходів фізичних осіб. За результатами перевірки до бюджету було донараховано та надійшло 405,6 тис. грн. з цього податку.

Водночас минулого року ми продовжили роботу з реалізації державної політики щодо зменшення кількості планових перевірок. Їх проводимо лише у тих суб’єктів господарювання, які мають найбільшу кількість вірогідних податкових ризиків. Усього підрозділами оподаткування фізичних осіб проведено 937 планових перевірок суб'єктів підприємницької діяльності — фізичних осіб, що на 137 перевірок менше, ніж у 2009 році (1074). Але порівняно з попереднім роком надходження до бюджету при цьому зросли на 3,6 млн. грн. і становили 19,1 млн. грн. За результатами перевірок до бюджету було донараховано 638,9 млн. грн.

Проведено було також 1793 планові перевірки юридичних осіб (торік — 1815). При цьому донараховано узгоджених зобов’язань у розмірі 2213,5 млн. грн., що на 1844,2 млн. грн. більше, ніж у 2009-му. Надходження від контрольно-перевірочних заходів становили 201,4 млн. грн., це на 44,8 млн. грн. більше, ніж минулого року.

— У країні спостерігається зниження кількості підприємців малого бізнесу. Експерти пояснюють це реакцією на прийняття нового Податкового кодексу. Може, представники малого бізнесу хочуть у такий спосіб «надавити» на Президента України, уряд, Верховну Раду України, аби заробити собі певні податкові преференції, чи в країні відбувається еволюційний процес «очищення» армії фізичних осіб?

— Я цілком згоден з позицією Прем’єр-міністра України Миколи Азарова, який зазначив, що проти прийняття Кодексу виступила лише незначна частина підприємців, які працювали на спрощеній системі оподаткування. Бізнес у цілому схвально сприйняв цей важливий документ, який регулює відносини між платниками податків і державою, впорядковує систему податкового законодавства. Кодекс містить низку позитивних моментів для розвитку як економіки держави, так і кожного громадянина — платника податків. Застосування його норм дає змогу знизити податкове навантаження на суб’єктів господарювання та залучити іноземні інвестиції.

Із набранням чинності Податковим кодексом, наприклад, порядок оподаткування для підприємців, які здійснюють діяльність за спеціальними системами оподаткування шляхом сплати єдиного та фіксованого податків, не змінився. І хоча незначне скорочення чисельності підприємців справді спостерігалося, в нашій області цей процес проходив досить безболісно. Навіть маємо деякі позитивні зміни: якщо станом на 1 січня 2010 року на Харківщині було зареєстровано 246 827 суб’єктів господарської діяльності, то на 1 січня 2011 року їхня кількість становила вже 256 461, або 67 936 юридичних і 188 525 фізичних осіб.

Крім того, деякі підприємці, які в 2010 р. працювали на ринках області й сплачували фіксований податок, з 2011-го перейшли на сплату єдиного податку, оскільки обсяг реалізації продукції перевищив допустимий рівень. Таким чином, зниження надходжень до бюджету не буде відчутним.

— Харківщина торік перерахувала до бюджету найбільше «тютюнових» та «енергетичних» коштів. Уявімо на мить, що в області на деякий час зупинить діяльність Ваш головний платник — ЗАТ «Філіп Морріс Україна». Де шукатимете «податкові резерви»?

— На обліку в Спеціалізованій державній податковій інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Харкові перебуває 110 платників податків, якими за 2010 рік забезпечено 67,6% надходжень податків і зборів до загального фонду держбюджету, що становило 8425,5 млн. грн. Основними бюджетоутворюючими платниками області є вісім великих підприємств, які за результатами 2010 року сплатили 7842,7 млн. грн.

ЗАТ «Філіп Морріс Україна» справді є основним бюджетоутворюючим платником нашого регіону. Частка його надходжень у загальній сумі податків і зборів регіону становить 55%. Підприємство щомісяця сплачує до бюджету близько 400 млн. грн. акцизного збору. Втім зауважу, що ми не сидимо склавши руки, задовольняючись лише надходженнями від великих платників, навіть таких сумлінних, як ЗАТ «Філіп Морріс Україна». Відчутний результат дає масштабний наступ податківців на тіньову економіку. Ефективне використання ризикоорієнтованої системи відбору до перевірок платників сприяє своєчасному виявленню схем ухилення від оподаткування, виведенню фінансових потоків з нелегального обігу, зменшенню суми сумнівного кредиту та попередженню відшкодування безпідставно заявлених сум ПДВ. У 2010 році порівняно з 2009-м спостерігалося зростання обсягів сплачених податків майже в усіх бюджетоутворюючих секторах економіки області. Нам вдалося також покращити ситуацію щодо відповідності показників справляння платежів до бюджету темпам зростання обсягів продукції.

— Під словом «нам» Ви маєте на увазі, мабуть, весь кількатисячний колектив податківців регіону. Кого в інспекціях більше — досвідчених працівників чи молоді? І чи під силу податківцям регіону вирішувати складні завдання?

— Колектив у нас справді чималий — близько 4 тис. працівників. Можу охарактеризувати його як дружній, згуртований і досвідчений. Проте життя не стоїть на місці, тому є деяка плинність кадрів і з кожним роком молоді в нас працює дедалі більше. Майже третина — це особи віком до 30 років. Це спонукає нас проводити певну роботу для їхнього інтенсивнішого фахового зростання. Для цього діє система багатоступеневого навчання молодих фахівців безпосередньо за місцем роботи — в інспекціях, обласній податковій адміністрації, а також на базі навчальних закладів системи підвищення кваліфікації ДПС України. Крім того, нами розроблено низку заходів щодо заохочення працівників: щороку, наприклад, проводимо конкурси «Кращий за професією», переможців нагороджуємо відзнаками податкової служби області за сумлінну працю та успіхи в роботі.

— Станіславе Федоровичу, як очільник податківців Харківщини, маєте плани на рік 2011-й?

— Щодо планів на 2011-й, то головною метою залишається стовідсоткове забезпечення надходжень до бюджетів усіх рівнів та всебічне сприяння успішному виконанню урядових програм. Ми усвідомлюємо важливість покладених на податкову службу завдань, тому з усією відповідальністю та сумлінністю їх виконуватимемо, намагатимемося зберегти лідируючі позиції серед регіональних ДПС за обсягами надходжень. Зрозуміло, для цього необхідна ефективна робота кожної ланки служби та їх злагоджена співпраця. З прийняттям нового Податкового кодексу ми отримали вагомий важіль для покращення ефективності нашої роботи.

Прем’єр-міністр України Микола Азаров визначив, що цей рік відкриває новий етап у житті держави — докорінних перетворень і модернізації. Для цього відчутний внесок повинні зробити й податківці. Тож головне для нас — працювати, працювати і ще раз працювати. Тоді, на моє глибоке переконання, успіх у будь-якій справі гарантовано. І ми повинні якісно втілювати в життя курс, визначений Головою ДПС України Віталієм Захарченком, щодо перетворення податкової служби в консультаційну, яка працюватиме з бізнесом на засадах довіри, відкритості й партнерства.


Розмову вів  Олександр КРЮЧКОВ