Новини

У Карпатах — «Зимовий курорт»

Новорічні свята для податківців у Закарпатській, Івано-Франківській, Львівській та Чернівецькій областях — гарячий сезон.

Саме зараз у розпалі операція «Зимовий курорт», яка розпочалась 1 грудня 2010 р. і триватиме впродовж зимового курортного сезону до березня 2011р. на території чотирьох областей.


Кому — в гори

Туризм — одна з найприбутковіших галузей світової економіки. В Україні останнім часом вона також швидко розвивається, зокрема у Карпатах, оскільки регіон має всі передумови для інтенсивного розвитку внутрішнього й іноземного туризму: особливості географічного розташування та рельєфу, сприятливий клімат, багатство природного, історико-культурного і туристично-рекреаційного потенціалів.

З метою надання якісного податкового сервісу платникам податків щодо забезпечення дотримання податкового законодавства суб’єктами господарювання, які надають послуги під час зимового курортного сезону, та додаткового надходження коштів до держбюджету ДПА України розпочала проведення профілактичної операції «Зимовий курорт».

Акція передбачає формування переліку потенційних платників податків, які в ході провадження своєї діяльності можуть надавати послуги з організації дозвілля туристів, у сфері громадського харчування і виробництва продуктів харчування, готельного бізнесу та зеленого туризму. Акція набула підвищеної актуальності з набранням чинності Податковим кодексом. Податківцям доводиться дбати, щоб кожен платник податків працював за новими правилами.

У межах операції відпрацьовуватимуться й можливі схеми ухилення від оподаткування у сфері туристичного бізнесу. Адже не секрет, що є певна категорія суб’єктів господарювання, які здійснюють свою діяльність у «тіні», тим самим позбавляють бюджет законних коштів та створюють неконкурентні умови для сумлінних платників податків. На таких бізнесменів чекає зовсім інший податковий сервіс.

Наразі для реалізації операції «Зимовий курорт» створено робочі групи з працівників обласних податкових служб і відповідні робочі групи на районних рівнях.

Організатори «Зимового курорту» переконані, що він стане періодом активізації якісного сервісу платників податків, а також масового роз’яснення положень Податкового кодексу не лише серед бізнесменів, а й пересічних громадян, які лише у зимовий сезон займаються комерцією.

Тим паче, що досвід проведення подібних акцій уже є. Минулого сезону з ініціативи ДПА в Івано-Франківській області діяла аналогічна операція «Карпатська зима». Результати її перевершили усі сподівання. Щоправда, тоді доводилося більше займатися контрольно-перевірочною роботою.

Кому — з гір

Під час проведення регіональної програми «Карпатська зима» лише працівниками відділу податкової міліції Калуської ОДПІ, яка адмініструє податки на території Калуського, Долинського, Рогатинського, Рожнятівського районів, де зосереджено найбільше зон відпочинку, проведено 74 спільні з іншими контролюючими органами перевірки юридичних і фізичних осіб, які надають послуги під час зимового курортного сезону.

За цей період викрито 9 злочинів у сфері оподаткування, загальна сума несплачених податків щодо яких перевищує 5,8 млн. грн., вилучено з незаконного обігу товарно-матеріальних цінностей на суму понад 359,556 тис. грн. Також виявлено 27 фактів використання суб’єктами господарювання найманих працівників (36 осіб) без належного оформлення трудових відносин. Виявлено 4 факти надання послуг фізичними особами без державної реєстрації (перевезення пасажирів, надання зимового спортивного інвентарю, надання послуг з ігри в більярд), що давало змогу останнім отримувати прибутки і при цьому ухилятись від сплати в бюджет держави передбачених чинним законодавством платежів.

Втім і нині платники податків подекуди не прислухаються до рекомендацій податківців. Доводиться таким надавати «сервіс» відповідно до чинного законодавства.

Приміром, працівниками УПМ ДПА у Закарпатській області під час проведення заходів у рамках операцій «Щит» та «Зимовий курорт» оглянуто територію банного комплексу в одному з сіл Ужгородського району, який за наявною оперативною інформацією незаконно здійснює свою діяльність.

Під час огляду виявлено два дерев’яні будиночки (бані з кімнатами відпочинку, масажними кімнатами, басейнами), тенісний корт та відкритий басейн. Реєстраційні документи суб’єкта господарської діяльності, документи про введення в експлуатацію банного комплексу, документи, що засвідчують власника або походження майна, відсутні. Адміністратор закладу не назвав прізвище власника банного комплексу. Майно орієнтовною вартістю 210 тис. грн. описано. Матеріали знаходяться на вирішенні згідно з чинним законодавством.

В Івано-Франківській області в рамках проведення профілактичної операції «Зимовий курорт» та загальнодержавної операції «Щит» працівниками податкової міліції поблизу промислового ринку в Івано-Франківську виявили реалізацію громадянкою В. гірських лиж за відсутності будь-яких документів на право здійснення підприємницької діяльності.

У ході подальшої перевірки у підпільного підприємця вилучено та передано на матеріальновідповідальне зберігання 41 пару дорослих лиж, 13 пар дитячих лиж, 36 пар лижних черевиків, 15 пар лижних палок на загальну суму близько 48 тис. грн.

Наразі проводиться подальша перевірка та підготовка матеріалів для передачі в суд з метою притягнення порушниці до відповідальності за здійснення підприємницької діяльності без державної реєстрації.

Податківці сподіваються, що ці факти порушення законодавства — поодинокі. Адже положення Податкового кодексу сприяють веденню легального бізнесу, а в окремих сферах закладають певні преференції. Тож завдання податківців окрім контрольно-перевірочної роботи максимально широко роз’яснювати положення Податкового кодексу.


Микола ВЛАЩУК